021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, prieteni!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de styx »

Salutare tuturor !
Sugestiile de la George 41 sunt de retinut Loop. Imi pare bine cand vad ca oamenii se ajuta reciproc si nu dispar in ,,ceata" dupa ce incep sa se simta mai bine...
Va doresc abstinenta senina si va multumesc pentru abstinenta mea ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Am TGO, TGP 118, RESPECTIV 116 şi gama GT 180. E chiar aşa nasol? azi am primit analizele şi merg joi la medicul de familie.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de dani »

Salut Loo!
Educative chestiile scrise de Jorjel fortyone,dar eu as mai veni cu o intrebare pentru care trebuie sa faci o tzara de joc de glezna si antrenament mental ca sa-i faci fata.
Intrebarea ii:''Sa-ti traiasca,sa creasca mare si sanatos/oasa,da' nu faci si tu o cinste?Dai de baut?'' Plus gandul asta:''Pfai ce tare is,is TATA de fata/baiat BAA!''
Ti-as da cateva sfaturi pentru un proaspat tatic in abstinenta,dar n-am ca nu stiu ce-i aia.Cand mi s-o nascut primul ficior nu mai stiam a doua zi cum naibii o disparut o damigeana de visinata si cu cine am baut-o.Numa la caine n-am dat de baut atunci.Sau i-am dat?
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de george_41 »

Hey Loopoo,

ma gandesc la faptul ca analizele facute dupa sevraj si pipi rosu nu prea au cum sa iasa bune.
Lasa putin organismul fara otrava.
O sa-ti dea nenea medicul ceva buline ca sa te pui pe picioare.
Acum ca e vara, baga fructe in tine cat de multe.

Hey nene Dane,
intrebarea matale e super grea.Cred ca trebuie sa fii ca ala din Matrix sa te exchivezi la asa ceva.
Dar o iau si eu metodic:
sunt doua variante de raspuns direct si mai multe variante de raspuns indirect
1."DA ma, iti dau de baut".La varianta asta de raspuns exista risc mare de a tine isonul la ridicat pahare cu alcool catre gura.
2."NU".Aici urmeaza :"DE CE?".
2.1.Daca esti lipsit de imaginatie ajungi inevitabil la varianta 1 de raspuns.
2.2.Daca ai imaginatie multa sunt sanse sa se supere respectivul, dar scapi.
Mai poti scapa utilizand una din urmatoarele variante de raspuns:
3.<Tacere>, pana vine autobuzul sau apare vreun alt element salvator.
sau
4.Fugi tipand, cu mainile la urechi.
sau
5.Lesini.
sau
6."Oo, ce tarziu s-a facut !Hai ca ne mai auzim la telefon."
sau
7.Scoti din buzunar un pliculet cu permanganat de potasiu si inspiri dupa care incepi sa stranuti violent.
sau
8."Of,nu ma simt prea bine.Tare ma mai doare....."Aici iar folosesti imaginatia.
sau
...

:limba: :ranjet:
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de dani »

:ras: :ras:
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de denispericolpublic »

Felicitări Loopoo și multă sănătate și noroc pentru viitoarea ființă vie din familia ta.
Îmi amintesc când a apărut primul meu copil. Eram un amărât de șantierist, și pe la ora 9 dimineata patronul face o mică inspecție, și gasindu-mă cam îngândurat îmi aruncă în zeflemea:" -Si tu ce mai ai bă?
-Tre' să nască nevasta (eram necăjit de parcă trebuia să nasc eu)...
,iar el răspunse mirat , aproape indignat:
-Și tu de ce ești treaz?

Atât mi-a trebuit. Am lipsit o săptămână... ca de... naștere cu complicații... pentru tătic...din comă în vomă...
Și chestiile astea subtile ce țin de psihologia femeii lăuze nici nu le-am sesizat...dar este de apreciat prietenul nostru george ce a fost o țâră mai trezuț decât alții și mai receptiv (este de băgat la cap ce zice el acolo).
Dani zice ca a băut până acolo ca a dat și la câini...eu am înecat gâtlejul și mă tot opream să dau la rațe...de... fiecare cu animalele preferate.
Încă o dată baftă frățioare și succes, asta-i viața: amintiri, trăiri, iubiri...și înmulțiri.
Salve!
[...]
mike44
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mai 2014, 22:54
Localitate: Bucuresti

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de mike44 »

Salut Lopoo!
Referitor la analize, iti pot spune din proprie experienta ca ele indica o usoara steatoza hepatica (ficat gras).Transaminazele in doua, trei saptamani de abstinenta or sa revina la parametrii normali. Iar GGT-ul, care este un indicator al consumului cronic de alcool, o sa scada si el insa e nevoie de o perioada mai lunga de timp in care sa nu se consume alcool.
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Mulţumesc mult, mike44! Ficat gras şi ceva mărit am mai de mult... Cu abstinenţă voi reveni, clar, la normal, cu analizele! Numai bine tuturor!
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Bună ziua, dragi prieteni! Mă îngrijorează, totuşi, analizele mele. Din experienţa voastră, în cât timp scade gama GT, cu abstinenţă şi dietă, desigur? Analizele mele relevă doar o steatoză hepatică, cum zice mike44, sau poate fi chiar hepatită alcoolică? Medicul de familie mi-a dat analize pentru hepatita b şi c, dar aşa ceva mai mult ca sigur nu am, fiindcă până de curând am fost donator, iar acolo se fac şi toate aceste teste... Vă mulţumesc anticipat, o zi faină tuturor :cuminte:
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de styx »

Salutare Loop !
Nu trebuie sa te ingrijorezi, anul trecut analizele mele erau date peste cap total, le-am refacut periodic( cam la 3 luni) si cu cat mai mult am crescut in abstinenta cu atat au iesit mai bune, anul acesta le-am facut de doua ori , o data la serviciu pentru vizita medicala anuala si o data in particular, au iesit toate in limitele normale dar ceea ce m-a bucurat cel mai tare a fost ca anul trecut aveam o frumusete :ranjet: de steatoza hepatica iar acum a disparut total !!! deci starea de sanatate se imbunatateste cu cat inaintam in abstinenta...
La fel si starea psihica , vei vedea ca te vei simti mai bine pe zi ce trece daca te mentii abstinent.
Multă sănătate !Doamne ajuta !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns