021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Azi imi este bine

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Azi imi este bine

Mesaj de lupica »

:zambet: :zambet: :zambet: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de styx »

Salut George 41!
Am citit ce anume ai scris la Free, si ma întreb cand anume ai mințit, atunci pe 8 Iunie cand cereai adresele Aliat sau/si AA sau acum cand spui ca nu ai in oraș asa ceva. Poate ca ți-ai închis topicul vechi dar cuvintele au rămas scrise. Eu ti-am trimis atunci ambele adrese si chiar iti spuneam ca in Brăila lângă tine ai un om de aici de pe forum care a reușit sa fie abstinent de unul singur. Nu ca m-ar interesa in mod deosebit, de fapt nu ma interesează deloc, dar amice suntem alcoolici nu naivi.
,,Salutare tuturor,

multumesc pentru urari.

S-a intamplat ceea ce credeam ca se va intampla:
indoiala si autosuficienta au dat colti.Am recitit tot ceea ce am scris in ultima luna aici pe forum si m-a ajutat sa-mi aduc aminte ca sunt alcoolic.
Speram sa dureze mai mult pana sa ajung sa folosesc colacul asta de salvare, dar bun si atat.Macar in timpul asta am aflat multe despre boala mea.
Stati linistiti ca n-am baut nimic azi ,nici ieri , in nici o zi din ultima luna.

Doar ca simt ca data viitoare nu va mai fi suficient sa citesc ceea ce am scris ca sa raman abstinent.

Asa ca trec la planul B:

as vrea sa particip la intalniri AA.Am inteles ca in Braila exista asa ceva.
Daca poate cineva sa-mi scrie pe adresa [...] si sa ma indrume cum sa ajung acolo, as fi recunoscator."
Verba volant, scripta manent!
Nu e nevoie sa-mi răspunzi...
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Salutare Styx,

ma bucur ca putem lamuri lucrurile.

In primul rand nu am primit nici un mail de la tine,lucru care m-a mirat.Am tot citit pe la altii ca trimiti mail-uri, iar mie nu (am cautat si in Spam). Dar n-am stat sa ma mir prea mult, pentru ca mi-a scris Colica si mai tarziu Iliutza.
In al doilea rand , eu citesc lucruri legate de alcoolism.Deci am citit pe site-ul celor de la AA ,topicul cu locatiile grupurilor AA din tara. Acolo am citit ca exista in Braila. Apoi am citit ca Asido e din Braila. Eu NU SUNT DIN BRAILA. Dar, pentru ca e destul de aproape de orasul in care locuiesc si gandindu-ma ca am mai fost pe acolo cu munca in trecut, m-am gandit sa incerc o vizita la AA si apoi ... cine stie , poate mai multe.
Intre timp, m-a sunat Colica si dupa discutia avuta la telefon , nu am mai simtit nevoia de a mai merge la grupul AA, dupa o vreme starea mea financiara a cam avut de suferit, asa ca am abandonat ideea cu drumul catre Braila.

Ma bucur, totusi, ca a aparut aceasta confuzie pentru ca asta inseamna ca ceea ce am discutat telefonic atat cu Colica, cat si cu Iliutza, a ramas doar intre noi. Altfel, ai fi stiut ca nu sunt din Braila.
Si daca vrei sa ma bucur mai tare , poate imi mai trimiti o data mail-ul acela si poate reusesc sa iau legatura cu acea persoana.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de dani »

Ia sa va tzuc eu pe amandoi ca asa ma recunosc in voi.
In Styx ma recunosc atunci cand faceam pe Colombo si sesizam orice neconcordanta pe forum,cautam aidiuri si fantome,trageam un copy-paste si ii dadeam cu el in cap la ''inculpatul''ce calca pe bec.Asta rezulta si din cauza ca eram foarte implicat,aveam o memorie buna si stiam toata litera care s-a scris pe aici.Intre timp mi-a trecut,bine ai venit Altzeimare,acum nici nu stiu care ii Jorjel fortyoan si care ii fortytu.Ii iau la pachet ca jorjel.Sa ma scuze,dar asta fac.
Cu Jorjel ma identific ca si eu ma interesam de terapia de la Dimitrie Basarabov,de AA-u de BeBeu.Nu m-am dus la Dimitrie Basarabov la terapie ca-i tare departe(vreo doi km :ras: )sau poate ca n-am avut nevoie.Ba cred ca as fi avut,da-i lenea mare.Jorjele daca te ajuta si vrei poti participa la sedinte online,sunt doar la un click distanta.Alaltaieri erau septespe online si ai ce invata.

Va salut cu respect!
La școala vieții nu se dau diplome. Promovarea este pecetluită cu fericirea, iar corigența cu nefericirea. Se dau restanțe până se iau note de trecere la toate examenele. Fiecare clipă pe care o trăim reprezintă șansa de a schimba totul în viața noastră. Rușinea și critica nu schimbă niciodată o persoană. Lumea are nevoie de dragoste.
ieromonah Hrisostom Filipescu
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Alte adrese de mail la care raspund tot eu :
balio82@mail.com
zliviu58@yahoo.ro

Scrie-mi pe care trimiti mail.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de styx »

Salut George 41!
Nu ai avut cum sa primesti mail pentru ca raspunsurile, cu adrese si nr de telefon ti le-am pus pe topicul tau cel pe care l-ai inchis.
Nu mai are rost sa dau copy paste la raspuns ...daca nu stii unde il gasesti, este exact sub postarea ta pe care am copiat-o de mai sus, bineinteles pe topicul inchis.
Totusi persoana respectiva este Asido :jos-palaria: si este aici , as putea spune ca are aceeasi varsta de abstinenta cu forumul acesta daca nu si mai mult , asa ca daca doresti sa iei legatura cu el, are adresa de mail la semnatura din topicul lui, da-i nr tau de telefon si cu siguranta te va contacta.
NU am refuzat pe nimeni nicodata de pe acest forum sau alt forum , aici nu ma bazez pe simpatie, antipatie, suntem sa ajutam si sa fim ajutati.In al doilea rand faptul ca citesti lucruri legate de alcoolism , nu poate decat sa-ti fie de folos, nu stiu cine te-a obligat sa citesti altceva. In al treilea rand e de bun simt ca discutiile care le avem intre noi sa ramana intre noi, altfel am scrie aici ce am avea de discutat si cu siguranta nu ar mai suna nimeni a doua oara . Nu am absolut nici o problema cu tine cum nu am cu altcineva de pe acest forum.
Imi cer scuze pentru interventia mea de mai devreme, nu imi sta in caracter sa fac asa ceva, si de altfel nu e treaba mea onestitatea fiecaruia , e o greseala pe care cu siguranta nu am sa o mai repet.
Respectele mele ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Respectele mele Styx.

Imi cer scuze pentru toate neplacerile cauzate de postarile mele.
O parte din mine vrea sa continue discutia pentru a putea avea dreptate, sa demonstreze ca s-a comis o greseala, ca nu,ca ba nu, s.a.m.d.
Dar de fapt, chiar nu conteaza cine, ce a spus, atata vreme cat nimeni nu a patit nimic.
Tot ce conteaza e ca amandoi scriem si citim aici pe forum pentru a ne tine departe de acelasi dusman.Deci, cumva suntem aliati.
Eu nu-mi permit sa te pierd ca aliat al meu in lupta mea pentru a ma pastra abstinent.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de styx »

Salut George 41 !
Nu ai cauzat absolut nici neplacere, iar daca a fost o greseala cu siguranta a fost greseala mea.
Ai dreptate amandoi scriem aici pentru a ne pastra abstinenta, si cred ca pana la urma asta conteaza cel mai mult. Desigur ca suntem aliati, si nu ma vei pierde nici tu nici altcineva de aici sau de pe alt forum de aliat impotriva alcoolului , deoarece asta ar insemna ca nu am invatat absolut nimic pana acum.Nu stiu cat ajut eu pe altii dar faptul ca sunt aici cu voi , pe mine ma ajuta.
Asa ca hai sa trecem mai departe si sa lasam ce a fost.
O seară placuta ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Azi imi este bine

Mesaj de ilyuta »

Ma bucur foarte mult sa vad doi oameni inteligenti care au incheiat o discutie putin in contradictoriu, intr-u mod elegant si civilizat.Bravo Styxisor prieten drag, bravo Jorjelus, huooooooo ilyuta! :ras: :ras: :ras: :ras: :ras:
Nume anterior: ilyuta
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Azi imi este bine

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut George 41 !
Nu stiu de ce dupa discutia cu mine nu ai mai mers la AA , dar eu cred ca in AA este un mare , mare plus si incerc sa spun asa cateva fara sa fi aprofundat . In comunicarea virtuala se intelege mult mai des gresit pt. ca lipseste mimica , nu simti atat de bine emotiile , simti imbratisarea colegilor mergand la grup real , strangerea de mana , sensibilitatea celuilalt , tremurul vocii , nesiguranta sau siguranta , bunatatea , am unde sa fac un serviciu adus celorlalti sa invat sa fiu un servitor , sa beau o cafea inainte cu un coleg si o discutie lunga in noapte la iesire .....
Eu nu cred ca virtualul tine loc realului , este un instrument de ajutor mai ale la inceput, dar are lacune .
O zi cu pace iti si va doresc ! :hug:
Colea , un alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns