021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Aici puteti povesti experientele personale.
minodor
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 04 Dec 2009, 07:46

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de minodor »

Buna dimineata!Sunt probabil cel mai prunc AA si povestea mea nu difera cu mult de a celorlalti membri ai forumului. M-am regasit in majoritatea povestirilor celorlalti cu implicatiile aferente (daune morale, spirituale, financiare etc.). Mi-a placut ideea ca am fi niste "eroi", dar ma intreb de ce a trebuit sa cadem atat de mult pentru a constientiza cine suntem de fapt in realitate? Acum trebuie sa ne deshidem aripile sa ne ridicam si e foarte bine cunoscut faptul ca (,) cu cat deschiderea aripilor este mai mare, cu atat este mai grea apasarea asupra lor...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de tudor »

:) SALUT MINODOR ! :) Bine ai venit ! Eu nu ma consider erou. Nu pot fi considerat erou pentru ca ma incetat sa-mi mai fac rau cu mina mea bind .
DA, asa este ,cum plastic te-ai exprimat, avem o responsabilitate mare (am avut-o si inainte dar de las ce eram beam si ii lasam pe altii sa si-le asume ).
ACUM este cu totul altceva .Sint abstinent si urmez un program .AM trecut de faza de inceput ,stiu sa identific din timp situatiile mele de risc si asta datorita ca fac ce scrie in program. Tu Minodor sti ce in ce consta acest program asa ca nu am sa mai insist pentru a nu supara pe ceilalti de pe forum! esti binevenit pe acest forum unde am intilnit oameni care au probleme de genl celor intimpinate de mine inainte de a intra intr-o abstinenta stabila si senina .Sint numai oameni deosebiti si sensibili si trebuiesc incurajati si ajutati in incercarile lor de a stopa dependenta de alcool .Daca ei considera ca au nevoie de ajutor AA - ul este prezent ! SUCCES ! Scrie ! Ne face la toti bine !Daca nu te superi am o intrebare ,esti acel Minodor din lista lui Traian ?!
ITI sint recunoscator pentru abstinenta mea. :)
Ultima oară modificat 30 Ian 2010, 21:16 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de admin »

Bine ai venit minodor
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de asido1973 »

bine ai venit minodor !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
minodor
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 04 Dec 2009, 07:46

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de minodor »

Va multumesc pentru urarea de bun venit. Citesc forumul de mai mult timp si sunt convins ca asemeni mie (care am ezitat) mai sunt si altii care n-au inceput sa scrie, inca. Nu ma pot "lauda" decat cu o luna de abstinenta (au fost si perioade mai bune) si precum vorba din popor, "sa ne tina obiceiul".
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de asido1973 »

incete , incet se vor aduna mai multe , dar pentru inceput , e bine zi cu zi , si tot asa , succes la mai multe !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
minodor
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 04 Dec 2009, 07:46

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de minodor »

da asido, zi cu zi, conform principiului celor 24 de ore. Citat: ..."Nu facem nici un fel de promisiuni: nu spunem ca nu vom mai bea "niciodata". Incercam mai degraba sa ne conformam unui principiu pe care, de comun acord in AA, il numim "principiul celor 24 de ore". Ne straduim sa ramanem abstinenti numai pentru urmatoarele 24 de ore. Incercam, pur si simplu, sa traim o zi fara alcool."...
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de asido1973 »

uffffffffffffffffffffffffffffffffff , eu trecusem deja la DD !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de boboc »

Bună, Minodor ! În primul rând trebuie să spun cât de mult mi-a plăcut metafora de prezentare! Minunată!
Până acum nu ţi-am scris, dar iată ce cred eu. Nu ştiu şi nici nu mă interesează dacă Hm,Hm... (ca să nu mai enervăm toată lumea cu...ăăă, nu ştiu cum să-i zic :roll: ) este sectă sau nu, adunare sau adunătură, şi altele. Ceea ce ştiu este că SINGUR, fără nici un suport şi o MOTIVAŢIE puternică nu vei reuşi să menţii ceea ce deocamdată reuşeşti prin voinţă.
Nici un material motivaţional, nici o carte, nici o cărticică, nici o rugăciune, nu te vor ajuta la fel de mult ca şi suportul uman nemijlocit al cuiva, care să fie alături de tine cu inima şi sufletul, cu dragostea şi înţelegerea , când ţi-e bine sau când ţi-e greu, când eşti fericit sau poate nu, când urci dar şi când se poate să mai aluneci. Un suflet apropiat, că se cheamă el soţie, prieten, duhovnic, sau chiar un străin (deocamdată) de la ...Hm,Hm..., te poate ajuta să înaintezi pe ,, lungul drum al zilei către... ZIUĂ,,!
Mulţi ar putea spune că au reuşit singuri, prin puterea voinţei. Dar să nu îi crezi pe toţi ( nu neg că pot exista şi asemenea fiinţe cu voinţă de fier, dar oare unde le era aceasta atunci când dormeau prin rigole?). Însă dacă citeşti cu atenţie ce scriu cei care au reuşit, vei vedea că mai mereu au avut un sprijin şi o motivaţie. Din cele scrise pe aici în cele mai multe cazuri au fost partenerul de viaţă şi copiii, în ochii cărora şi-au redobândit stima pierdută ,, pe alte căi de umbre pline,, . În alte cazuri a fost vorba de pierderi materiale, de necazuri cu reprezentanţii legii, mai ştiu eu ce..! Dar în procesul revenirii la ceea ce sunt ei de fapt, fiinţe umane perfecte , decente, cu liber arbitru, create de cineva cu mult deasupra înţelegerii noastre (indiferent ce nume ar purta), NICI UNUL NU A FOST SINGUR!
Astfel că te îndemn să găseşti motivaţia (motivaţiile) care să te îndemne să reuşeşti şi PUNCTUL DE SPRIJIN. Motivaţiile le poţi trece pe hârtie, dar aşa cum ştii foarte bine, nu promisiuni hazardate de genul ,, nu voi mai bea în viaţa-vieţii-vieţilor mele!,, Ar fi prea mult pentru un simplu OM.
Şi mai ales, nu uita de punctul de sprijin ! Ştii cum s-a spus ,,daţi-mi un punct de sprijin şi voi răsturna pământul!,, Ei, noi nu vrem să răsturnăm pământul, chiar dacă aşa le-ar veni poate, multora mintea la cap, dar situaţia în care ne aflăm DA !
Să auzim numai de bine, dar vrem să te auzim şi dacă eşti la greu !
:P
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de asido1973 »

cred ca daca ai citi cu mai multa atentie , boboc , ai vedea exact despre ce e vorba ! Uneori te superi cam repede , iti iei jucariile si gata pleci acasa ! Aici , nu trebuie sa fim neaparat de-acord unul cu altul , ci trebuie sa discutam unul cu altul !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns