021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Salutare dragilor!

Ma gandesc adesea la voi, uneori cu nostalgie, alteori cu regret.Mai arunc o geana din cand in cand, insa de multa vreme nu se mai intampla mai nimic pe-aici.
Ma bucur cand vad ca multora dintre noi le merge bine in abstinenta, si ma intristez cand altora nu, desi nimeni nu-si mai striga neputinta ca altadata.

Mi-e dor de discutiile de altadata, de temele provocatoare ale nasului Ovidiu, de deschiderea tuturor celor care postau pe-atunci, de nici nu aveai vreme sa postezi peste tot pe unde se scria.
Se postau povesti de viata, reale, erau discutii deschise si sfaturi din suflet. Nu texte scortzoase copiate de te miri pe unde sau sugestii impuse. Ehe, ce vremuri!


Styx, multumesc ca ai "reperat" trecerea mea pe forum. Nici nu putea sa treaca neobservata, tu ca un strajer destoinic esti prezent la datorie mereu. :hug:
Denis, nici eu nu te cunosc, te mai urmaresc pe-aici si "pe micile ecrane, recunosc. :rosu:

Sarbatori fericite, va doresc!Un An Nou Fericit si abstinent pentru cei ce-si doresc asta! :hug:

Cu drag, Hope. :wink:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de styx »

Sărut mâna Domniță !
Nu știu ce a vrut să spună Reluș cu calitatea abstinenței dar pentru mine cea mai mare calitate a abstinentei este seninătatea pe care o dobândești după aceea, acel lucru care te face să treci si peste bune si mai ales peste rele fără să întinzi mâna spre pahar... eu am trăit chestia asta nu cu mult timp în urmă... si desi am mai auzit si eu expresia respectiva prin diverse spații nu stiu ce vrea să însemne, însă ca să-l citez pe un foarte bun prieten cu 20 de ani de abstinentă căruia îi port un respect deosebit nu numai pentru anii de abstinență ci și pentrucă este în primul rând OM: dacă aș simți la un moment dat că îmi face rău si nu pot să mă mai bucur de viață abstinent decât să mă transform într-un ciufut si urâcios mai bine beau naibii !
Abstinenta în comparatie cu abtinerea de la băut asta are: seninătatea de a face față Vieții de zi cu zi fără să-ți vină să te reapuci de băut !
... așa că indiferent de modul prin care ne-am dobândit abstinența si modul prin care ne mentinem abstinenți important este că suntem toți alcoolici în recuperare, nu există alcoolici mai buni sau mai răi, metodă mai bună sau mai proastă ! de fapt cea mai bună metodă pentru fiecare este cea care dă roade!
Seară frumoasă Domniță dragă ! Te aștept la cafeluță, o meriți din plin ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Multumesc pentru raspuns, styx! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Buna ziua draga forum! :jos-palaria:

Ma amuza teribil niste lucruri legate de alcoolici si m-am gandit sa le impartasesc cu voi ca sa nu rad singura, ca altcineva oricum nu m-ar intelege.

Ati observat voi cum, dupa ce am "renascut" sau am simtit acea "trezire spirituala", dupa caz :ranjet: ce filosofi devenim cu totii? Doctoranzi, nu alta! :rolleyes:
Dupa ce am baut in draci, de eram de rasul curcilor si cine stie ce dracii a mai facut fiecare, acum a dat iluminarea peste noi. Sa mori de ras... :ras:

M-au amuzat si comparatiile lui asido vis-a- vis de utilizatori, "praslea fara mere", ma intreb cine-o fi?!! :ras:

Si acum sa trecem la lucruri serioase. Se propavaduieste peste tot, pe forumuri si fbk, iertarea, bunavoinata, mintea deschisa. Ma intreb doar, cati dintre noi aplicam acestea?!!! :cuminte:

Atat pentru astazi, nu va pierdeti speranta!

Cu drag, Hope. :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de styx »

Sărut mana Domnița ! :jos-palaria:
M-am prezentat ca sa "nu te razi singura p' acilea sa ma rad si eu cu tine" :ras:
Sa ma fi vazut pe vremea consumului cat de filosof deveneam dupa ce băgam niște coniac la bord, pfuiiii daca ar fi trăit Kant, Hegel si alți filosofi cu care ma mai cunoșteam si eu :ras: ar fi făcut coada la prelegerile mele.
Partea a doua, cea cu iertarea cam asa e, practic iertarea dar mai si uit si mai zic ceva de muma, patrie si străbuni ca de...mai ma răcoresc . Totuși pentru binele meu, încerc sa fac in asa fel încât sa nu am ce sa iert,sau, sa fiu iertat , daca reușesc întotdeauna sau nu are mai putina importantă, data viitoare va fi mai bine. Cel puțin asa vad eu lucrurile astea.
Seninatate ca-i mai buna decat toate !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Sărut mana Domnița ! :jos-palaria:
M-am prezentat ca sa "nu te razi singura p' acilea sa ma rad si eu cu tine" :ras:
Multumesc pentru solidaritate, draga styx! Nu-i asa ca suntem simpatici? :ras:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de styx »

Desigur, cei mai simpatici ! :ras:
O poza de saptămâna trecută de la Mamaia !

12507352_1094519163905111_2629124209959672619_n.jpg
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de denispericolpublic »

La mulți ani!...și bunicei...
Dacă nimeni nu aplică sfaturile bune înseamnă ca nu se pot respecta și în consecință sunt doar utopii...înșiruiri de "cuvinte goale ce din coadă să răsune"...sau poate n-or fi pentru noi, or fi pentru marțieni...așa că...
" Plec pe Marte..."
https://youtu.be/sTKioRL1UIs
[...]
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Mihai »

Ipocrizia-la-Romani.jpg
Hopilino. ...Hopilino, parcă ai descoperit America,
Omenirea e clădită pe ipocrizie ,
Ipocrit ești si atunci când știi ca ai probleme cu băutura dar spui tuturor ca tu ești ok ,

La mulți ani, te îmbrățișez sincer :zambetoi:
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de ilyuta »

Hopisor, eu sunt prietenul tau de demult :rosu: si am venit sfios sa-ti urez o primvara frumoasa , in ritmul pasilor cu care ea a venit. :hug:

https://www.youtube.com/watch?v=a0hFZPvanMs
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns