021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutari!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de styx »

Sărut mâna Domniță !
Primim, primim cu dragă inimă!
Mulțumesc pentru urări !
Îți doresc si eu un an cu multe împliniri, cu seninătate si cu multă sănătate!
Iar dacă vreodată când treci să o vezi pe pe ” la iubita ta, marea cea mare” ai timp să ne întâlnim la o cafeluță de vorbă, aș fi onorat.
În ceea ce priveste ,, Mi-e dor de discutiile de altadata, de temele provocatoare ale nasului Ovidiu, de deschiderea tuturor celor care postau pe-atunci, de nici nu aveai vreme sa postezi peste tot pe unde se scria.
Se postau povesti de viata, reale, erau discutii deschise si sfaturi din suflet. Nu texte scortzoase copiate de te miri pe unde sau sugestii impuse. Ehe, ce vremuri!
” cred că vina nu e a nimănui și a tuturor...
si crede-mă că te respect foarte mult dar nu pot să nu te întreb : cine nu v-a lăsat oameni buni să veniti si să ridicati nivelul de discutii de pe forum, să propuneti subiecte viabile care să aibă legătură cu specificul forumului, si Hope nu mă refer la tine personal, au mai fost sia altii(ele) care s-au plans de asta.. ok dacă vă pute a obiele, p'acilea intrati si dati cu ”Șanel sank” poate cine stie? se schimbă mirosul ce vă intoarce preaprețioasele nări ... sau dacă vă doriti un forum elevat deschise-ti voi unul în care să nu aibă nimeni acces decat după un test IQ sau mai stiu eu ce lucrare pe teme liber alese... stiu că nu te-ai referit la mine în mod special dar sunt o grămadă de critici pe aici unii care scriu numai după ce au prins ceva ”curaj” dar asta iarăsi e treaba lor, în schimb nu fac nimic ca să se schimbe asta. Păcat că vedeti așa lucrurile, forumul ăsta ar trebui să fie tinut în viată numai pentru câți oameni a ajutat si ajută să devină abstinenti (printre care mă număr si eu ), e ușor să pui etichete, mai greu este să faci ceva dacă nu chiar imposibil când te chinui să-ți reprimi frustrările.
Așa că stimați domni si stimate doamne care vă pute forumul acesta uitați-vă ce scrie sus la specificul forumului, ca să citez : ”O platformă online gratuită pentru prevenirea și tratamentul abuzului și dependenței de alcool.” Ajută dacă poți,dacă nu cel puțin , nu critica. Eu am devenit abstinent aici, altii pe care i-am ajutat aici au devenit abstinenti, sunt la un grup AA sau la ate grupuri de autosuport decît AA si unii dintre ei sunt încă aici pe forum, pe unii i-am sfătuit si i-am pus în legătură cu alți colegi de ai nostri si azi sunt abstinenti așa că nu-mi spuneți că forumul moare, pentru că nu-i așa. Cu tot respectul Styx, alcoolic .
Abstinență senină să avem !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de HOPE »

Haoleu, da ce sarisi frantz asa? Eu am sesizat doar ce lehamite e-n a scrie pe-aici, nu-s vreo mironosita sa-mi "puta". Eram doar nostalgica...

Asta: Nu texte scortzoase copiate de te miri pe unde sau sugestii impuse.
tocmai ca nu s-a intamplat vreodata pe aici. Era de bine, de apreciere...offf!

M-ai inteles total gresit, neaparat trebuie sa lamurim lucrurile. :jos-palaria: Dai tu cafeaua... :wink:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de styx »

S-a marcat cafeaua e de la mine! :jos-palaria:
Mare,dublă cu caimac, turcească de la mama ei ! :zambet:
Scuzele mele, mi-am vărsat oful pe tine, când nu trebuia ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de styx »

dedicatiune speciala pentru forumel !
One day at a time !

https://www.youtube.com/watch?list=PLxt ... hUvFqOY00I
Să trăim să abstinim, bucurosi de viată să fim !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Live or Die
Boboc
Boboc
Mesaje: 54
Membru din: 18 Aug 2015, 22:03

Re: Salutari!

Mesaj de Live or Die »

Buna...noapte Styx!
Iti multumesc din suflet ca ai fost alaturi de mine pe la inceputurile mele pe aici,va multumesc tuturor chiar si celor care nu mi-au scris,toate povestile voastre m-au pus serios pe ganduri,m-au trezit la realitate,am fost si eu ca voi si tot ce imi doresc este sa nu mai fiu niciodata acolo,la fel imi doresc si pentru voi,oameni,prieteni incercati dar cu suflet de aur,saritori si cei mai buni psihologi pe care i-am cunoscut vreodata,chiar si asa virtual.
Raman in cardul vostru,stiu ca daca voi face mai mult pentru abstinenta mea,va voi ajunge din urma,apropo Styx,imi place ideea ta cu privire la abstinenta de calitate,mai am cale lunga pana acolo,dar stiu ca sunt pe drumul cel bun,ma simt integrata,ascultata,ajutata,totul e sa va tin aproape si sa cer ajutor cand am intradevar nevoie.
Un An Binecuvantat cu tot ce poate fi mai frumos si bun Tuturor,Doamne ajuta!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de styx »

O , ho,ho !
Insomniace pasarele pe la Styx ele se-aduna, gangurit de abstinentă , noapte bună !
De fapt buna dimineata Viată în direct , multumesc de vizita in căsuța mea!
Deci mai draga Live eu iti multumesc pentru abstinenta mea, te urmăresc mereu asa cum îi urmăresc pe toti prietenii noștrii de pe forum...
Mă bucur pentru tine ca esti bine, asta dovedește încă o dată că dacă exisă bunăvoință si determinare poți reuși, metoda contează mai puțin, ceea ce mi se potrivește mie altuia îi face rău, dar, asa cum spuneam si la Hope în topic, nu exista alcoolici rai si alcoolici buni, boala asta ne face asa, ar fi ca si cum ai spune ca exista diabetici buni si diabetici rai.Partea aia de malefic-benefic este alta mâncare de peste si trebuie umblat în altă parte însă si aici exista metode diferite pentru oameni diferiți. Ce ne unește pe noi aici nu e o metoda anume de a fi si a ramane abstinent ci nevoia de reabilitare, de însănătoșire fizica si morala.
De aceea abstinenta trebuie ( da aici trebuie) sa fie practicată zilnic.
In momentul în care uit ce boală am si cred că as putea gestiona o singură băutură mă paste pericolul recăderi, pentru că recăderea nu începe cand ai pus mana pe pahar ci cu mult timp înainte în clipa în care ti-ai închipuit că un pahar nu strică.
Abstinentă senină si îndelungată să avem !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de HOPE »

styx scrie:S-a marcat cafeaua e de la mine! :jos-palaria:
Mare,dublă cu caimac, turcească de la mama ei ! :zambet:
Scuzele mele, mi-am vărsat oful pe tine, când nu trebuia ! :jos-palaria:
Apai, strajer, dupa ce ca si-asa nu-i activitate pe forum, mai tai si elanu' omului!Daca n-as fi fost calita in astfel de "batalii", zau daca ma mai vedeai pe-aici! :limba:
Sper ca dupa asocierile facute sa fii lamurit in ceea ce ma priveste. :ranjet:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de styx »

Multumesc de iertaciune Domnita ! :jos-palaria: ( nu are admin emoticon cu pupat'as conduru matali ! :ras: )
Lamurit, lamurit cum nu ?
In ceea ce priveste raspunsul de la tine din topic, este doar parerea mea personala, cel putin eu asa vad lucrurile.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de styx »

La Mulți Ani dragă forumel !
Abstinență, seninătate, liniște, pace bucurie ! Iubire si Speranță! Vă multumesc la fiecare în parte si la tot Forumul pentru abstinența mea !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de styx »

Salutare pe 2016 forumel !
Ce aș putea să vă doresc decât liniste , pace sufletească si bineînțeles abstinență senină ( asta e valabil si pentru cei/cele care nu consumă ) ca să trecem cu bine peste toate problemele de zi cu zi !
La Mulți Ani !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Încuiat