021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Faranume

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Faranume

Mesaj de Ploicica »

hei!

daca ai ajuns aici, esti pe cararuia buna :)
ia forumul la puricat si la citit , ai sa vezi ca multi au fost asa ca tine ' fara viitor' ; primul pas l-ai facut, chiar daca este unul mic dar are sa iti schimbe viata. crede-ma pe cuvant!
[...]' nu-i asa de negru :susoteli:
e bine ca iti constientizezi problema si ca vrei sa te schimbi :)
ai luat hotararea intr un an in care Universul te va ajuta sa te faci bine! este anul schimbarilor majore din viata fiecaruia. In bine!

asa ca, nu te mai smiorcai si treci la treaba! :limba:
citeste, citeste, citeste si iar citeste
stai printre oamenii dragi cat de multi poti
cumpara ti un platou de prajituri, o tona de fructe si cauta ajutor specializat!
spune consoarte i cu ce te confrunti, cere i ajutor si gaseste ti nordul :)

eu te imbratisez si chiar daca nu te cunosc imi doresc foarte mult sa fii bine!
sunt convinsa ca asa o sa fie!
:)
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Multumesc de incurajari Ploicica si Freedom.
Acum sa va zic cuma fost:sunat la o clinica particular sa ma programeze la phic.prima ,nu avem decat vineri(pai ce fac eu pana vineri,dansez step pe masa in bucatarie?|),la a adoua se rezolva:azi la 11.zis si facut.m-am dus la baie sa dau rapanul de pe mine jos dupa noaptea trecuta si plec timid cu emotii si tremor mai mare.Pe drum sun la Relus cu curaj si m-a lasat placut surprins sa vad cat de inplicata era(cu toate ca nici macar nu cunostea numaraul dar baremi persoana)si cu cat drag si calm ca de mama poate sa te sfatuieasca.Ajuns acolo,dupa lungi cautari caci eram pe jos,mi-a fost frica sa scot masina,inchid conversatia cu Relus si dai inainte cu tupeu.
Acum ,in cabinet o doamna doctor blajiana ca infatisare dar surprinsa sa ma vada acolo(ea imi cauta fisa ,nu aveam eram pentru prima data)dai cu intrebari si raspunsuri:concluzia:trebuie internare sa te faci bine,ia ridica mainele sa vedem cat de tare tremuri,pai nu asa de mult cum zici tu,stai sa vezi la aia dependenti de droguri.ei fie,dupa ce-i explic cam de unde am plecat ,cum am ajuns aici ,la alcolism se hotareste sa-mi dea reteta:vitamine B1 si B 6 injectabile(saraca mea sotie,nu stie dar o sa invete),anxiar si carmazepin .dar ea o tinea sus si tare ca astea cand le ei trebuie sa fi internat(presupun ca la Voila ,ca-i linga ploiesti)si eu sus si tare ca nu.trecem si de faza asta si zic:medicament impotriva alcolului nu este?este este ,dar vi dumneata peste o luna la mine sa vedem daca te-ai curatat de alcolul din corp.
Acum sunt mai linistit.
Pacat ca puteam sa fac asta de mult ,cost mic 80 lei consultatia si 46 lei medicamentele pe luna;fata de 12 lei berea ,15 lei celularul(asta in zilele cand eram cuminte) pe zi.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Buna dimineata,o dimineata linistita in care am scapat de tremuraturi si o noapte plina fara transpiratii .Domane ajuta.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Faranume

Mesaj de lupica »

in doua -trei zile ai scapat de sevraj...dupa care te asteptam in comunitatea Alcoolicilor Anonimi.
Ai grija de tine.Ramai cu noi...
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Faranume

Mesaj de styx »

Felicitări pentru 24 de ore de abstinență !
il_214x170.861957681_pt3m.jpg
Continuă să revii !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

MUltumesc mult.
Am avut o zi frumoasa si sunt multumit si mandru de mine.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Faranume

Mesaj de freedom »

Felicitari Faranume, iti doresc sa devii "Steaua fara nume", adica sa stralucesti si apoi te boteaza Iliuta, ca la toti ne-a dat cate un nume de alint.

Uite un poem frumos, poate o sa-ti faca placere sa-l citesti:
"fii atent la ziua de astazi,
fiindca ea este viata tuturor vietilor.
in scurta sa trecere gasesti toata realitatea si adevarul existentei,
fericirea evolutiei si maretia puterii.
pentru ca ziua de ieri este doar un vis trecut,
iar cea de maine numai o viziune.
totusi ! acest astazi, trait corect,
face din fiecare ieri un vis plin de bucurie,
si din maine, o viziune plina de speranta.
de aceea, fii atent la ziua de astazi !"

Te salut cu urarea lansata de Colea :
B24H, adica: "Bune 24 de ore".

Cu drag,
Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Faranume

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Faranume pentru prima zi de abstenta , te astept zilnic aici , pentru ca impreuna drumul este mai usor . Mulțumesc draga Free pentru ca mi-ai adus aminte de expresia asta , așa ca profit si va urez si eu , bune 24 de ore !
Colea , sa nu uit , un alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Multumesc Colica.
Ieri a fost o zi buna ,cu soare si luminoasa asa ca am reusit sa-l tai ,sa-l ard ,sa-l fac bucati,dar azi,azi cand am vazut ceata deasa,nori aia urati si picaturile de ploaie nu am mai rezistat si l-am bagat:in casa ca sa-l transez si acum in congelator pe porc,ca de el era vorba.Un porc cam la 130 kg (de rasa cum se lauda mama) ,130 kg din care 30 kg sunca si oase si restul numai carne;Da Doamne sanatate parintilor mei!!!!
In rest bine,mai greu cu injectiile astea cu B-uri;nu ca m-ar durea prea tare ,mie mila de sotie ca are mereu emotii cand ma vede ca pregatesc seringa(na,e profesoara de matematica ,nu doctor),dar bleaga de ea se descurca minunat:sa-mi traiasca.
O seara linistita va doresc. :jos-palaria:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Faranume

Mesaj de Relus »

Toate bune si frumoase pana acum.
Asa cum ti au sugerat toti,cei de pe forum,este foarte important sa stai alături de noi,aici pe forum,sa scrii si sa citesti.
Scrie răspuns