021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Faranume

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Faranume

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna FaraNume ,
Sa-ti fie de bine masa ! Mi-e dor de o friptura de porc sanatos romanesc , un gratar de ceafa cu cimbru .

Am inteles ca nu este greu de lasat de baut, dar dificil este sa reusesc sa ma mentin abstinent si pentru asta ne concentram doar pe ziua de astazi , pentru ca o sigura zi oricine poate sa nu bea alcool .
Eu , Colea, alcoolic ce fac astazi sa imi mentin abstinenta ?
Eu stiu ca singur am incercat de multe ori si nu am reusit , asa ca stau langa cei care au reusit sa invat , sa inteleg cum fac ei .
Eu merg de 2 ori pe saptamana la grupul de suport , grupul AA de aici de unde stau eu .
Citesc zilnic meditatiile care le posteaza si Lupica la noi pe forum , dar vin si pe e-mail de la programul sf. Dimitreie Basarov din Cluj ( ti le trimit sa te inscrii daca vrei ) .
Citesc zilnic pe forum si scriu cat de des pot , in primul an erau dati cand scriam de mai multe ori in cursul unei zile .
Vorbesc la telefon cu prietenii alcoolici .
Citesc literatura de specialitate si incerc sa transmit si altora cand pot ceea ce ma ajuta pe mine .
Nu stiu cat voi reusi sa fiu abstinenta , dar astazi nu am baut si multumesc pentru asta .
Este o boala destul de grava si trebuie sa invat sa fiu responsabil pentru ea .
Bune 24 de ore iti doresc frate Faranume !
O carte care pe mine ma ajuta si m-a ajutat foarte mult , "Viata fara bautura" :
https://www.scribd.com/fullscreen/84877 ... 8crwhg3eou
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Sa fie ,sa fie Draga Colica.Adevarul ca friptura de porc ramane friptura de porc.
Cat despre suport o am pe Relus si apoi pe Dany cu care vorbesc la telefon .si mai am numarul de telefonul a lui Tudor ,dar o sa-l deranjez diseara ,dupa ce termin programul de munca.
Ce sa zic:asa este ,e usor sa te lasi(ei bine ,acum dupa ce a trecut greul zic asa) ,e greu sa te mentii.Cu ajutorul lui Cel de Sus azi va fi bine!
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

O zi buna si azi.Am inceput munca ,dupa 3 zile de concediu si totul este bine;cu micile suparari care apar la serviciu,dar bine.Acum 2 minute m-a injectat sotia cu B-urile din dotare si cred ca i-am zis ceva ce a deranjat-o ,ca asta m-a durut cel mai mult(tac malc :cuminte: ).
Ceva ganduri urate am avut cand am ajuns acasa,obisnuit sa deschid o sticla;le-am pacalit cu un ceai de pedicuta si o mancare buna,si apoi 2 banane,ca sa i-au alte vitamine.
O seara buna ;ma bag la un film
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Faranume

Mesaj de Relus »

Acele gânduri urate,acele ispite,te vor bântui cateva luni bune,important este ca tu sa ti faci semnul Sfintei cruci si sa te rogi la Dumnezeu sa te ferească de ispita.
Dupa asta suni imediat un prieten si bei din cana cu ceai,apa,pofta se diminuează si totul revine la normal.
Insist sa te ajuti de credința,dragul de Lupica,acum ,o perioada de timp in urma,ne făcea sectanți,crede ma cu cinci ani in urma,nici nu ma gândeam sa apelez la acest ajutor(credința), ..
Ai inceput bine ,medicamente,forum,ceaiuri,dar este necesara putina schimbare in gândire,atitudine,astea vor veni de la sine,dar....este necesar sa începi sa dezvolți putin din principiile celor 12 pași.
Citește l pe Lupica ,cap- coada,ia doarbpartile bune,din momentul acceptării,si pana azi.mergi la biblioteca si incepe sa citesti "viata fara bautura",cartea mare,si tot CEE vrei tu ,gasesti linkurile puse de Dani,de Tudor,de mine,
Si nu uita Tudor ,s a oferit sa ti fie prieten de drum,eu si Dani suntem aici,colea este si el aproape,nu esti singur si vei reusi,totul depinde de ce vrei sa alegi.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Multumesc Relus.Cele mai urate ganduri sunt atunci cand vin acasa ,obisnuit sa beau ceva dupa munca;reusesc sa combat gandul asta cu o mancare buna si cu burta plina citesc pe forum cat ma lasa timpul si trag pe gat 2 cani de ceai de pedicuta .uite asa trece .acum sunt iar linistit si multumit pentru ziua de azi.
O seara linistita sa aveti.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Azi m-am rugat la Dumnezeu ,pentru prima oara ,sa ma ajute si sa ma calauzeasca pe cale cea buna;din pacate nu stiu decat Tatal Nostru si cred ca nici intreg.Vorba lui fimiu:""e bine si asa"".
O zi buna la toti.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Faranume

Mesaj de lupica »

Daca ai reusit sa incetezi bautul si sa scapi de sevraj,te rog sa contactezi comunitatea Alcoolicilor Anonimi,sa ceri sprijinul unui grup de suport,altfel o recadere ulterioara este iminenta.Singur nu vei reusi sa te mentii abstinent.
Iti doresc succes si Doamne ajuta
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Faranume

Mesaj de Tudor. »

Salut,

Daca nu reusesti prin rugăciune poți sa încerci un program rational, bazat pe gestionarea emotiilor, sentimentelor și gandirii.
Se numeste Smart Recovery https://youtu.be/X-YyOfhf8Rs
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Faranume

Mesaj de Tudor. »

Intocmirea unei liste formate din 4 rubrici;

Avantajele consumului

Dezavantajele consumului

Dezavantajele renuntarii

Avantajele renuntarii

O sa constatam urmatorul aspect.
Consumul aduce putine avantaje pe termen scurt si multe dezavantaje pe termen lung.
Renuntarea in schimb aduce putine dezavantaje pe termen scurt si multe pe termen lung.
La dezavantajele renuntarii o sa gasim cauzele consumului.

Cele trei instrumente in cazul in care ne vine pofta sa consumam.

1. Recunoaste situatia.
Admite ca iti e pofta.
Daca ti un gand ascuns in tine el devine intunecat, daca il scoti la lumina el dispare.
Cum distrugi un secret ?Il spui unei persoane.
2. Aplica GANDUL STOP.
Este instrumentul de baza al programului.
Urla, striga, loveste cu pumnul palma si spune STOP.
Mintea gandeste numai ce alegi tu sa gandeasca.
Concetreaza-te pe un singur gand, care nu are legatura cu consumul.

3. Distrage-ti atentia. Fa altceva, care sa iti faca placere.

Daca trebuie sa utilizezi de 100 de ori intr-o zi acest instrument fa-o.
Cu fiecare reusita devi mai puternic.
Cu fiecare esec devine mai puternica adictia.
Mintea se reseteaza, poftele reapar mai frecvent. Trebuie sa mai parcurgi inca odata procesul.
Tu alegi. Vrei sa cresti in recuperare sau sa mori in recuperare.

Acceptarea e medicamentul resentimentelor.

1. Acceptarea neconditionata de sine.
Ma accept azi. Nu cand cred ca merit.
2. Acceptarea neconditionata a celorlalti.
Toate razboaiele au plecat de la convingeri diferite.
Convingeri egoiste.
Oamenii sunt diferiti de mine. Varsta, sex, mediua, educatie.
E normal sa aiba alte convingeri.
Ce e in capul lor nu e problema mea azi.
3. Acceptarea neconditionata a vietii.
Pot sa fac totul conform planului iar rezultatul sa nu depinda de mine.
Cu cat fac fata rasturnarilor de situatie fara sa consum cu atat ma intaresc in recuperare.

Mult succes.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Faranume

Mesaj de ilyuta »

Salut Anonimule!In timp, cind o sa ne mai imprietenim, am sa te numesc Ninel, alint de la anonim! :ras: :jos-palaria:
Da' cine spune ca trebuie sa stii multe rugaciuni ca sa te rogi lui Dumnezeu?Are dreptate puiul tau si te poti ruga ca si cum ai vb personal cu el,cu cuvintele tale, asa cum vb si eu. :cuminte:Iti spun un secret, de-a lungul vietii mele, la toate rugamintile mele pt El, niciuna n-a ramas fara raspuns.Dumnezeu lucreaza prin oameni si trebuie doar sa fii cu fata la el si sa intelegi ce vrea sa-ti transmita ca sa te ajute.Dupa mine, te-a ajutat deja prin faptul ca ne-ai intilnit pe noi.
Si inca ceva, eu am invatat de la dragul prieten Old TUDOR Rugaciunea Seninatatii, plus tot ce stiu eu despre abstinenta acum, cunostinte completate de la TOTI PRIETENII de pe Forum.
Rugaciunea seninatatii o spuneam de cum deschideam ochii dimineata. :zambetoi:

PS Dumnezeu este ca si cum ai privi un avion:privindu-l pe cer, cu cit esti mai departe de el este mai mic si cu atit este mai mare cind te apropii de el(la aterizare);am citit asta undeva pt ca nu sunt eu asa de destept pe cit vreau sa par :ras: :ras:
Mult succes in tot ceea ce alegi sa faci! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns