021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

o alta alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de Relus »

Bobocel stai cat mai aproape de forum,frecventează un grup
AA,fa ti câți mai multi prieteni din cei abstinenti,cu care sa ti împărtășești stările,participa la sedintele on line si cu siguranța drumul abstinentei va atinge acel punct cautat,punctul luminos,starea de seninatate.
E greu,nu este asa de usoara viata in abstinenta,dar este mult mai usoara decât cea trăită sub influența alcoolului.
Spun ca este "grea" pentru ca din 24 de ore,esti treaz tot timpul,vezi si simti totul,dar ai puterea de a discerne si de a trai intens fiecare clipa.
Mergi cu noi pe acest drum,este minunat Draga mea.
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Multumesc, Relus.
La sedintele online particip aproape in fiecare seara. Rar se intampla sa nu pot intra.
Mai am un pic si fac trei luni, ceea ce este extraordinar, Doamne ajuta!
Abstinenta senina tuturor!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de dani »

Felicitari Illa,pentru cele trei luni si pentru faptul ca intri la sedintele online!
Mie cam pe la trei luni mi s-au deschis ochii si am inceput sa vad micile minuni ale lumii...''corola de minuni a lumii''.E un sentiment minunat!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de Relus »

As a draga mea.nu renunta.salvarea noastra consta in pastrarea absinentei indifferent re metoda merita cautat orice care as ne aduca liniste
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Buna ziua, tuturor!
Multumesc lui Dumnezeu, grupului online si forum-ului ca am reusit sa trec peste cele 3 luni. Cand citeam, la inceput, mi se parea si o zi foarte mult, dar uite ca, alaturi de oameni minunati, am reusit si eu sa fiu abstinenta.
Acum, ma bucur de fiecare zi. Pot sa spun ca incep sa vad beneficiile abstinentei. Am iesit din tristete, iar acum sunt mult mai vesela, plina de viata. E clar ca s-a schimbat ceva. Am fost mereu cu inima deschisa si am fost receptiva la orice sfat, sugestie, exemplu, etc. Doamne ajuta tuturor!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: o alta alcoolica

Mesaj de lupica »

felicitari...ramai langa noi,scrie zilnic pe forum,scrie orice....citeste tot ce gasesti aici despre alcoolism.Te va ajuta mult sa ramai in abstinenta.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
oanacocollino
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2011, 10:14
Zile de abstinență: 20,02,2015

Re: o alta alcoolica

Mesaj de oanacocollino »

buna ilailla

nu am mai intrat de mult pe forum si acum am citit cu interes postarile tale. mai am o luna si fac un an de abstinenta. sincer, nu a fost deloc usor si stii si tu la fel de bine. cum aparea o problema,cum primul impuls era sa imi desfac o cutie de bere.am inceput abstinenta prin pastile ca sa pot trece mai usor peste sevraj si sa ma pot controla la locul de munca. am tinut tratamentul 6 luni, am renuntat la pastile pt 2 luni si am luat-o de la capat in octombrie cu pastilele. de ce?mi-a fost frica sa nu imi revina starea de depresie si sa am motiv sa revin la alcool, ma simteam vulnerabila si nu am vrut sa risc. sincer, fara ajutorul sotului, al prietenilor dar mai ales fara ambitia si dorinta mea nu as fi reusit. in fiecare zi mi se spunea cat de schimbata sunt, ce privire limpede am, ce chef de viata, lucruri pe care eu nu le mai aveam de mult timp. asa ca te felicit pt reusita si iti garantez ca in timp o sa te gandesti de ce nu ai facut asta mai devreme
"Sobriety is a choice"
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: o alta alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna OanaCocolino,
Te apropii de un an de zile de abstinenta si sper sa o sarbatorim cu totii aici .Cum iti mai este ,ce mai faci pentru a-ti mentine abstinenta ?
Bune 24 de ore iti doresc !
Cu bucurie , Colea , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de Relus »

Daca vrem reușim sa zâmbim si sa fim fericiti ,eu azi am citit in acest topic,mare mi a fost bucuria sa simt fericirea acestor doua învingătoare.
Bravo fetelor,se poate,daca exista bunavointa si dorinta de bine,vom reusi si vom simti acea viata care merita trăită.
Oana Draga,este bine ca iei pastile,dar lucrează putin cu mintea ta si Convinge-te ca totul va merge bine,tu esti cea care coordonează Mișcările.
Nu te mai gândi nici o clipa ca ai putea pune mana pe acea cutie.
Este greu la inceput,simti si vezi lucrurile asa cum sunt ele ,nu in ceata aburilor de alcool,simti totul in jur si trăiești aievea,durerea,supărările sunt de o alta intensitate,pentru ca fericirea abstinentei te face sa simti ca poti trece peste orice obstacol.
Nu Renunțați la aceasta viata,la acest nou mod de trai,veți fi fericite doar daca nu veți uita ca alcoolul este Dușmanul nostru.
Va iubesc si va doresc mult bine.
Avatar utilizator
oanacocollino
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2011, 10:14
Zile de abstinență: 20,02,2015

Re: o alta alcoolica

Mesaj de oanacocollino »

buna tuturor!!!

a fost un an de ”proba”, plin de tentatii dar a fost un an in care mi-am dovedit ca viata mea e mult mai buna fara alcool, un an nu usor dar in care sprijinul persoanelor apropiate a contat. am continuat cu sedintele de terapie, mi-am gasit noi metode de a ma calma, fiindca la mine asta era scuza ca sa consum, ca sunt nervoasa, ca sunt nemultumita etc.
acum am privirea ”limpede”, dupa cum spune sotul meu, linistita si fericita.si da, pe 20 februarie facem party virtual.
"Sobriety is a choice"
Scrie răspuns