021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de moira »

Am strecurat o eroare fara sa vreau, cu weekendul care a trecut nu am incheiat 4 saptamani ci am inceput cea de a 4-a saptamana de abstinenta.

Freedom, m-as bucura sa iti fiu cat de cat de ajutor, tu din cate ai scris ai multi sustinatori, oameni cu mult mai multa experienta ca mine in a oferi un ajutor. In plus, tu ai propria ta energie.....Totusi, ma gandesc ca pentru tine acum, eu, Moira, sunt cea care este cu numai un pas mic inaintea ta si care trece acum fix prin problemele prin care treci si tu. Moira care se chinuie si ea sa tina “dracusorul” cum ii spui tu sau “omuletul” cum ii spune proco, adormit.

In lupta impotriva viciului, fiecare trebuie sa aleaga modalitatea care sa i se potriveasca. Desi sunt de parere ca mai mult de 90% conteaza vointa si dorinta proprie, credeam la inceput ca numai asta conteaza, recunosc acum ca este nevoie si de un alt ajutor. Citindu-mi povestea, atat cat am putut sa relatez, Proco si Ovidiu mi-au spus pe sleau ca nu am cum sa ies singura din “treaba asta”. Cand am citit, mi-am zis in gand : “ba pot, lasa ca va arat eu voua …”.
Intotdeauna am considerat ca mie, terapia AA nu mi se potriveste, asta dupa ce am citit aproape tot ce am gasit scris despre aceasta. Asa ca nu am recurs la ea dar am asimilat din ea tot felul de invataminte. Cochetam mai de graba cu ideea unor sedinte de psihoterapie, simteam ca am nevoie sa stau de vorba cu cineva care sa ma deblocheze, sa ma ajute sa aduc in prim plan motivele pentru care sa nu mai beau. Sa schimbe conexiunile proaste din creierul meu.
Pana la urma asa s-a si intamplat, nu a fost un psihoterapeut cu diploma ci un alcoholic abstinent, ca si mine acum, care efectiv a dat buzna peste mine ca sa imi intinda o mana de ajutor , lucru care a avut un efect uimitor asupra mea.
Stiam, adica consideram ca nu am nevoie de un tratament de dezalcoolizare, trebuia numai sa ma opresc din baut. Si m-am oprit.
Acum trebuie sa pastrez ce am castigat. Mi-e greu, nu stiu inca ce sa pun in loc, dar incet incet sper sa se rezolve si asta. Hmmm! Acum stau si ma gandesc ca AA m-ar fi ajutat la asta ...nu-i nimic, nu-i timpul trecut.

Succes freedom,hai ca poti! .... succes la toata lumea.

Sa aveti parte numai de zile frumoase si pline de demnitate,
Moira
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna Moira,

Ma bucur sa aud ca esti pe drumul cel bun.Si poate candva, vei merge la o sedinta AA si te vei convinge ca AA-ul nu papa oameni :) .E chiar amuzant.Daca am ras cu lacrimi in anii din urma, a fost la grup. Au alcoolicii un umor, mai ales dupa ce s-au scuturat putintel de boala, ceva rar. Poate e bucuria de a trai.Regasita.
Si tot cand vei vrea, putem discuta despre diferenta dintre vointa si dorinta, in recuperare, dincolo de definitiile lor din Dex.
Abstinenta senina!
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de moira »

Buna Ovidiu,

De umorul alcoolicilor m-am convins chiar pe acest forum...
Poate voi recurge si la AA, nu stiu inca, ceea ce ma apasa acum este ca inca nu ma regasesc. Faptul ca m-am oprit din baut, nu a rezolvat totul, mai am un sac plin de "probleme".

Vointa si dorinta sunt concepte diferite, de aceea am pus un "si" intre ele. Nu caut acum definitiile din dex, pentru mine dorinta este o chestie de suflet si ea se naste sau nu, nu ai cum sa o dirijezi. Vointa vine sa indeplineasca dorinta si tine de taria de caracter. Eu dorinta am avut, vointa ....nu prea, nu sunt o prsonalitate sau un caracter puternic, in schimb am avut laindemana altceva, incapatanarea! Iata si un al treilea concept!

Abstinenta senina si tie!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de Relus »

Niciodata nu vei fi singura,noi suntem aici si asa cum sunt eu ajutata vei fi si tu(retine nici eu nu am grup AA LA MINE IN ORAS) pasii pot fi facuti cu ajutorul prietenilor nisrti care sunt convinsa ca nu ne vor parasi .
Stiu ca esti in furtuna Si ca nu gasesti nici o cale de iesire,Dar te rog asculta-ma Cu atentie:
Cand crezi ca totul e pierdut eu voi fi mereu langa tine si te voi ajuta sa treci peste tot si toate.
Daca nu vei reusi singura eu sunt aici sa-ti sterg lacrimile sa lupt pentru tine sa te imbratisez
Sa te ridic din durere si nu-ti voi da drumul pana cand nu vei merge din nou cu zambetul pe buze.
Nu-mi place sa te vad plangand si nici cum te ascunzi in intuneric,dar iti spun sincer
Ca dupa furtuna Intotdeauna se arata soarele,
Dar si mai important este sa nu astepti furtuna doar pentru satisfactia de a vedea sublimul care se tupileaza dupa nori.
Nu te voi lasa sa cazi.Sa nu-ti fie teama,Sunt aici sa te prind si sa te repun pe drumul necunoscut inca.
Nu te voi dezamagi pentru ca n-am dezamagit niciodata,Dar nu uita ca in tine salasluieste puterea si increderea De a merge mai departe!
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de proco »

Buna, Moira! Lasa 'furtuna" si iti propun sa te destinzi inotand in mare, in larg, sa faci cateva plonjoane de pe stabilopozi , sa te intorci la mal, te stergi cu prosopul si apoi te incalti cu patinele, "executand" 2 ture pe faleza! Revii la "baza", la o terasa consumand un "cocteil" de lamaie cu "aqua fresh", cu o "umbreluta si un pai" in pahar. Iar doi pescarusi zburand spre tine, unul cu un ravas in cioc, pe care scrie: "PENTRU MOIRA SPRE ZARILE ALBASTRE, TE-AM LUA PE ARIPILE NOASTRE, SA CUGETAM LA NEMURIREA SUFLETULUI, DOAR IN DREPTUL SLITULUI"!
N-am "gasit" alta rima!

Cu respect, PROCO!proco
Veteran

Mesaje: 249
Membru din: Joi Mar 25, 2010 6:14 pm
Mesaj privat
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de proco »

Buna, Moira! Lasa 'furtuna" si iti propun sa te destinzi inotand in mare, in larg, sa faci cateva plonjoane de pe stabilopozi , sa te intorci la mal, te stergi cu prosopul si apoi te incalti cu patinele, "executand" 2 ture pe faleza! Revii la "baza", la o terasa consumand un "cocteil" de lamaie cu "aqua fresh", cu o "umbreluta si un pai" in pahar. Iar doi pescarusi zburand spre tine, unul cu un ravas in cioc, pe care scrie: "PENTRU MOIRA SPRE ZARILE ALBASTRE, TE-AM LUA PE ARIPILE NOASTRE, SA CUGETAM LA NEMURIREA SUFLETULUI, DOAR IN DREPTUL SLITULUI"!
N-am "gasit" alta rima!

Cu respect, PROCO
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de moira »

Relus, multumesc de cuvintele frumoase, nu sunt chiar intr-o "furtuna", doar ca nu prea ma regasesc. Cred ca mai am devoie de putin timp, sa ma mai "scutur putintel de boala" cum spune Ovidiu. Trebuie sa iasa si soarele !

Proco, esti plin de energie, acum inteleg de ce te-a indragit Alexuta ! Multumesc pentru imaginea trimisa, vad ca ai postat-o de doua ori, ca sa imi intre bine in cap.
Daca ai sti cat iubesc marea , deschiderea ei .... Daca vei avea ocazia, sa inoti odata in mare fara costum de baie. Este incredibil cat de bine te poti simti fara bucatica aia de slip. Ti-l vei scoate dupa ce sari de pe stabilobozi, desigur, ca sa nu apara alte probleme ....
Mi-ai descretit fruntea, m-ai facut sa zambesc, si iti multumesc mult pentru asta. La fel si pentru contributia ta, alaturi de ceilalti, la abstinenta mea.

Moira
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de freedom »

venind vorba...intre noi "recidivistii".
vezi ca a trecut o saptamana de la ultima ta postare aici si e bine de tinut aproape,
ca sa nu uitam de ce-am venit aici :? .
eu ma gandesc la tine cu drag si sper sa mai scrii, fiindca ne e util sa te citim.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de moira »

Imi fac mea culpa ca nu am mai scris desi am fost pe aproape si am citit zilnic postarile voastre.

Freedom, ma bucur pentru tine, pentru tot ceea ai realizat pana acum. La fel si pentru Mircea si pentru toti ceilalti, dar pe voi va consider mai "proaspeti" in abstinenta, ca si mine.

Eu sunt bine, nu am baut, sunt in cea de-a 5-a saptamana de abstinenta.
Dupa primele aproximativ 2 saptamani cand "omuletul" imi dadea destule flash-uri si si in care mi-a fost ceva mai greu, au urmat alte 2 cu zile mai bune, in care mi-am zis : in sfarsit, a adormit ...
Aseara insa, dupa o zi urata si la propriu si la figurat, cu o stare psihica destul de proasta la care s-a adaugat un anumit "peisaj" din propria mea casa (o sticla de bautura pe masa din bucatarie in locul "obisnuit", pahare , in fine ....) am simtit destul de acut dorinta de a bea ceva si mi-a fost realmente teama ca am sa cedez. Tanjeam efectiv dupa "relaxarea" aceea ....
N-am cedat, am reusit sa depasesc si am mai castigat o zi ....
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Recidiva...mai exista o a doua sansa?

Mesaj de Gladiator73 »

Draga Moira,am rasuflat usurat citind sfarsitul postarii tale.Stiu ce inseamna sa ai zile cand totul pare a fi impotriva,cand parca conspiratii diabolice tin sa te faca sa dispari de pe planeta,si atunci singura iesire pare a fi paharelul(sau cum ii zice London:John Barleycorn),,somnul dulce si uitarea"(Eminescu).Tu,iata,ai avut taria de caracter sa nu musti momeala si ai castigat nu o zi,ci respectul de sine,si increderea,si forta care sa te duca mai departe.Stii bine,dupa foarte lunga ta abstinenta,ca asta conteaza enorm in demersul nostru de ne mentine departe de alcool.Sunt convins acum ca aura ta este la fel de stralucitoare ca atunci iar frumusetea ta nu a palit nici o centima ;) .Iti tin pumnii stransi si astept sa ne scrii!
Scrie răspuns