021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Vreau sa-mi salvez fratele

Aici puteti propune teme de discutii.
dorina66
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mar 2016, 00:06

Vreau sa-mi salvez fratele

Mesaj de dorina66 »

Buna seara ! Imi cer scuze..dar de cateva saptamani caut pe internet solutii pentru fratele meu...Va contactez pentru ca am nevoie de sfaturi cum sa-mi salvez fratele. ( este casatorit , are sotie si un baiat –dar nici ei nu au solutii- a devenit foarte inrait - ) Fratele meu are 54 ani, de cativa ani buni bea costant( numai bere ), nu mai are servici insa remarc caci se inrautateste pe zi ce trece starea lui nu stiu cum sa il ajut daca el nu doreste sa se trateze.Cand nu bea este fratele care l-am avut din totdeauna. Dar degeaba am vorbit cu el peste cateva ore o ia de la capat dar nu pot sa-l determin sa ajunga la un doctor. Va rog frumos sa-mi dati un sfat cum as putea sa-l ajut.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Vreau sa-mi salvez fratele

Mesaj de Alex-codep »

Buna, Dorina!Nu prea ai cum sa ajuti un om care nu vrea asta.E ca o lupta pentru putere, in care toata lumea pierde.Vorbeste-i despre forumul acesta si depre forumul Alcoolicii Anonimi.Sunt o multime de informatii si discutii folositoare.In particular, e mare lucru daca ii poti respecta vointa, fara sa il judeci.Dar lucrurile astea se obtin dupa o munca imensa cu tine insati.Daca te intereseaza, iti pot trmite cartea de capatai pentru codependenti(" Labirintul codependentei").Citind-o si dandu-ti timp, vei intelege mai bine.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
dorina66
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mar 2016, 00:06

Re: Vreau sa-mi salvez fratele

Mesaj de dorina66 »

Buna seara !Multumesc pentru raspuns ! O sa-i vorbesc de acest forum !As vrea sa citesc cartea .Daca se poate sa-mi trimiteti cartea . As vrea sa inteleg mai bine ...si poate reusesc sa nu-l mai judec ...
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Vreau sa-mi salvez fratele

Mesaj de Alex-codep »

In acest caz e nevoie de o adresa de email, facuta in asa fel sa nu va pierdeti anonimatul.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Scrie răspuns