021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

@ Styx,

La multi ani si dumitale domnule Styx! Stima si respectul! :zambet:
Acuma facem o conventie : cand ne vom intalni , ne vom vorbi la persoana a doua singular. :wink: Comunicarea va fi mai eficienta.

@ Colea,
La multi ani si tie tinere! :zambet: Si abstinenta senina. Si refacere grabnica.
Doamne ajuta!
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ploicica »

ai dreptate dom profesor! :rolleyes:
astept urecheala :joaca:
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cei de langa noi

Mesaj de ilyuta »

Ovidelu, tu stii ce sentimente deosebite am eu pentru tine si-ti multumesc din suflet pentru abstinenta mea!O primvara frumoasa alaturi de cei dragi! :hug:

https://www.youtube.com/watch?v=a0hFZPvanMs
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Multumesc frumos dragul meu Ilyuta! :hug: Iti doresc o primavara frumoasa si o abstinenta senina!
Doamne ajuta!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de asido1973 »

Mai nea Ovidiu rusine mie ca intru mai rar pe forum dar abia acum am vazut ca ai sarbatorit. Ce sa-ti spun, sa ai viata lunga si frumoasa si felicitari pentru ziua de astazi pe care ai trait-o in abstinenta.
:jos-palaria:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Habar nu am ce zici tu ca am sarbatorit. :zambet: Eu sarbatoresc fiecare zi de abstinenta, da' numai seara, inainte cu cateva clipe sa adorm. Ca mi-e lene sa ies din casa dupa bautura, cand sunt in pijamale. Iar in casa, nu tin bautura. :cool:
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Mihai »

Ovidiu , (nașule in termeni AA :zambetoi: ) , tare bine mi a prins discuțiile avute cu tine de a lungul anilor, iar despre cea de astăzi ce sa spun ... mulțumesc !

De fapt vroiam sa scriu ca mi pare rău pentru ca nu mai dai cu bătu ' pe aici ,

...materialul clientului... de reținut asta :zambetoi:

Bafta! !!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

:zambetoi: sa-ti fie de bine! :jos-palaria:
Nu mai dau cu batu' fiindca m-a parasit talentu'....varsta nene!
Daca ai retinut-o pe aia cu materialul clientului....atunci...o sa iti dau o veste: in toamna...imi vei da o veste! :ranjet: cine stie-cunoaste.

Sa traiesti, sa infloresti! :jos-palaria:
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Pe 9 ianuarie…

Prima zi fara bautura a fost ciudata: oamenii erau tristi, lucrurile stateau in acelasi loc dar aiurea, copii nu am vazut pe nicaieri deci- nu existau, zapada era excesiv de alba, o liniste lega toate ale zilei si un singur gand- gata, s-a terminat!

In anii din urma, am tot incercat sa retraiesc acea prima zi dar, nu am reusit decat intr-o prea mica masura. Poate fiindca stiam ca, e doar un exercitiu.

Dupa atata vreme, tot nu imi vine sa cred ca nu mai beau. Spuneam cuiva zilele trecute, ca daca exista universuri paralele, eu beau in toate. Beau dupa pofta inimii mele pofticioase, mai putin in universul asta in care imi iubesc erorile, in care strang in brate ce mi-i drag si in care sunt fericit ca sunt alcoolic.

Sunt indragostit de alcoolism. Si daca, alta data spuneam ca e o boala de boieri, acum zic ca e o binecuvantare.
Alcoolic fiind am intrat in recuperare, am cunoscut oameni pe care altfel nu i-as fi intalnit, am intrat si am iesit din situatii incredibile, m-am schimbat ca sa mai pot trai o singura zi de abstinenta. Atat: o singura zi de abstinenta mai vreau.

Fiindca intr-o zi de abstinenta incap toate: surasul fetitei mele, cana cu vin fiert a sotiei, saltul cainilor care imi lasa urme de labe pe haine, calatoriile mele, colindele copiilor, inima calda a tatalui meu, cartile pe care le citesc, mancarea pe care o pregatesc cu siguranta unui master chef, aniversarile, sarbatorile, iubirile, lacrima mamei, fotografiile vechi, povestile, etc.

Anul asta am implinit 9 ani de abstinenta. Cam ca 9 zile.
Dar la anul, cand voi implini 10 ani, voi face o petrecere mare cu ceva mezeluri, iau si niste suc din ala bun, si ma duc sa le multumesc celor care m-au ajutat sa…stiu ei cu ce m-au ajutat.

La multi ani dragilor si abstinenta senina! Doamne ajuta! :jos-palaria:
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Mihai »

Mare om, mare boier, mare caracter!
Sa traiesti sa înflorești,
ca așa om mai rar găsești,
mulțumesc ca ma ascultai,
când prostii iți povesteam ,
mulțumesc ca m ai nășit,
mulțumesc ca ai devenit,
dintr un bețiv înrăit, un abstinent fericit,
si asa pe lângă tine, au trecut cinci ani cu bine,
La anul si la mulți ani fericiți și fără alcool,
poate in alt univers, cine știe, inca bem,
dar in universul asta, noi ne am băut cantitatea,

Te imbratisez prietene,

Cele bune,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns