021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

POVESTEA VIETII MELE

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de ilyuta »

Salutare, Denisica frate!Te salut cu drag si va pup pe amindoi cu bucurie!
Pentru mine "prietenii sunt ca stelele, nu le vad mereu dar stiu ca sunt mereu acolo!" :zambetoi: :hug:
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de ilyuta »

Denisica frate, nu ma indoiesc ca o sa-ti placa melodia... :zambetoi: Va imbratisez si va pup cu drag! :hug: :hug:

https://www.youtube.com/watch?v=a0hFZPvanMs
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Mulțumesc Iliuță.
Trec cam rar pe aici...scuze.
A fost o perioadă când am scris, când mi-am vărsat tolba. Acum m-am pus pe "îngrășat". Mai ascult și eu ce mai zic alții ca să nu mă aud doar pe mine.
M-am făcut ceva mai mic și cu cât mă micșorez cu atât mă simt mai puternic.
La mulți ani tuturor crăieselor de pe forum.
Să vă ningă viața cu petale de fericire!
Eu cred ca mi-am găsit deja echilibrul și sensul în viață.
Cărarea șerpuiește prin junglele lumii și nisipurile mișcătoare ale propriilor gânduri. Voi trece pe lângă lacuri de vin și pâraie de vodka, pe lângă voie bună și întristări dar nu voi dori să mai îmi pierd niciodată speranța.
Sunt un alcoolic, dar mi-e bine așa cum sunt acum.
Va salut pe toți și va doresc tot binele din lume.
[...]
Live or Die
Boboc
Boboc
Mesaje: 54
Membru din: 18 Aug 2015, 22:03

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de Live or Die »

Salutare Denis!
Multumim de urari!Tot binele si pentru tine, si eu sunt bine asa cum sunt acum,mi-era dor sa te mai citesc,sa mai revii!
Voie buna,intristari,de intensitate mai mare sau mai mica ,avem si vom avea parte,pana la urma tot ce trebuia sa intelegem e ca alcoolul nu are ce cauta in viata noastra.Si trebuie sa recunoastem ca ne e tare bine asa,si se poate si mai bine cu voia Celui de Sus.
Felicitari pentru echilibrul si seninatatea cuvintelor tale,multumesc pentru abstinenta mea.
Te imbratisez cu drag!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Mulțumesc LD!
Tu ești bine după cum sună ce-ai scris. Dacă ești fericită așa, continuă și mulți îți vor fi recunoscători.
Eu dacă nu m-aș simți așa fericit în abstinență, m-aș apuca fără mustrări de conștiința de consum alcool, droguri și orice mi-ar ieși în cale. Nu ar avea nici un sens să fac ceva ce nu-mi da nici o satisfacție.
Nu mai pot să-mi permit să fiu nefericit...costul e prea mare. Mai adie câte un gând negru dar nu-i dau mare importanță (la naiba cu bezna)...consider ca nu-s ale mele. Poftă de droguri este înăbușită doar de poftă de viață.
Așadar, trăiesc...și cât de bine vede sufletul meu lucrul acesta.
Haideți să trăim cu pofta eterna clipă din noi.
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Eu cred ca totul e trecător dar nimic nu e în zadar. Dedicație pentru clipofili.
https://youtu.be/Eo-yBdZfQ1s
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Salutare prieteni!
De aici de la mine se vede intr-un anumit fel și sunt foarte sigur ca de la voi se vede altfel. Realitatea are un "Univers" de puncte de observație și un univers ridicat la puterea numărului tuturor oamenilor ce au trăit până acum pe Terra de paradigme umane...de puncte de vedere despre lume și viață. Așa ca nu va faceți griji ca nu vedeți așa cum vede celălalt și nici înțelege ce altul crede ca a înțeles.
Un mare psiholog a fost întrebat cum ar descrie intr-o frază ființs umană, iar el a răspuns ca nu există nimic care să poată caracteriza întru totul ființa umană reducand-o la un simplu snop de caracteristici la o ecuație unică ce să însumeze toate "curbele" de stare umană...și asta pentru că ființa este infinit complexă. Așa ca orice s-ar spune despre ea ar fi doar parțial adevărat. Și chiar și supoziția ca ființa umană ar fi infinit complexă nu definește ființa umană. Întotdeauna va exista cel puțin o singură persoană care va face excepție de la regulă și care va anula caracterul general al afirmației ce definește ființa.
Cu atât mai mult părerea despre realitate nu are cum să reflecte niciodată realitatea obiectivă. Lumea este doar ceea ce ni se pare nouă ca este (pentru individul în cauza) ea fiind foarte diferită de lumea în sine (cea obiectivă). Similar, tot ceea ce credem noi despre anumite particularități ale lumii sunt doar tenebroasele noastre imagini mentale aduse de simțuri, analizate si sintetizate de neuroni și redate „actualitatii psihologice” ca fiind realitate. Viziunile noastre sunt doar iluzii despre ceea ce pare a fi. Dar la Psihologie ne pricepem toți, tocmai de aceea nu pot există două persoane care să se poată pună de acord cu o întreaga paradigmă despre anumite particularități cum ar fi de ce unii oameni pot fi definiți ca alcoolici alții prosti, alții sclipitori și alții nimic din toate acestea. Dacă ceva nu merge pentru mine, este considerat logic (din punctul meu de vedere) ca să nu meargă la nimeni. Problema apare atunci când îl văd pe nea Ion ca-mi contrazice ceea ce percepția mea îmi înfățișa ca fiind „adevăr universal valabil”.
De ce se ceartă oamenii? De ce nu-s de acord unii cu alții?
Exceptând prostia, rea-vionta și instinctul de supraviețuire, ei nu se înțeleg pentru că nu există similarități umane în acest univers, nu există paradigme ce se pot alinia „la punct”, nu există nimic identic, ci doar o tendință de amplificare a diversitatii ce merge spre infinit.
Cine îmi poate spune mie de ce lumea mea se vede așa din poziția mea?
Nimeni.
Cine?
Psihologi, tratate de religie, forumuri, cărți, tone de cărți, informații din milioane de puncte de vedere ale realității?
Nimeni și nimic din toate acestea nu-mi poate spune ce gândesc eu, de ce gândesc eu când o fac, cum mi se zugrăveste mie lumea și de ce.
Doar eu am răspunsul. Și răspunsul se potrivește perfect dar doar pentru mine. În momentul în care îl voi „potrivi” altuia îl voi „impotrivi”.
Cine îmi poate spune mie de ce, și cum sta treaba cu alcoolismul?
Nu-mi spuneți ca vorbiți prostii. Nu aveți cum să știți. Ce veți spune vi se potrivește decat vouă chiar dacă spuneți bine. În cel mai bun caz pot fi „convertite” anumite vederi la paleta mea „coloristica”.
Dacă cineva vine și îmi spune ca metoda mea nu e bună îl consider un prost. Și știți de ce? Pentru că așa se vede de la mine. Și am dreptate? Pai normal ca am. Ar fi culmea să mă contrazic singur.
Și atunci ce poate să unească niște entități umane atât de diferite intr-o societate atât de eterogenă?
Pai dacă fiecare are dreptate în felul lui fără a avea un caracter absolut și lumea în care trăim arată în tot atâtea feluri câte feluri de ființe sunt, și dacă realitatea în sine (obiectivă) nu arată ca nici una dintre realitățile noastre (realități particulare subiective), atunci cine are dreptate?
Nu va grăbiți să răspundeți ca ar ieși o inepție ilogica de tipul „toti și niciunul” și acestea două în același timp.
De ce va certați fraților?
Cine se crede învățat să ne învețe și pe noi cum se vede de la el din „odaia vieții lui” să aibe prudenta de a pune frâna sfaturilor sau etichetelor etice sau logice - bine, rău, corect, incorect, adevărat, fals.
Nimic nu poate fi corect sau incorect, adevărat sau fals, bine sau rău decât în aplicații restrânse și foarte particulare.
Când dați sfaturi despre viață, ganditi-va ca aveți prea puțini ani trăiți și prea puține informații despre ea ca să știți foarte bine despre ce vorbiți.
Nu v-ati întrebat de ce majoritatea oamenilor se strâmba când îi întrebi de matematică? Pentru că matematica este creația logicii , iar oamenii nu prea sunt înzestrați cu această „ureche muzicală”.
Și totuși am văzut oameni care cunosc matematică fără a avea vreo logică în viziune.
Deci vedeți ca nimic nu pare să se potrivească absolut cu ființă umană?
Și cine este profesionist pe aici să-mi povestească și mie cum sta treaba cu băutul meu, cu alcoolismul meu, cu traumele mele...
Dacă cineva cunoaște softul care coordonează ființa umană, atunci îl ascult. Dacă a ajuns la această cunoștință absolută atunci cred ca a găsit și secretul nemuririi.
Până atunci singura intoleranță pe care mi-o permit este cea împotriva intoleranței... dar chiar și acest lucru îmi arată cât de limitat sunt în „infinita mea complexitate”.
Așa se vede de la mine!
[...]
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de ilyuta »

Ba Denisica frate, ca de fiecare data cind scrii, ne lasi spechless! :ras: :ras: :zambetoi: :jos-palaria:
Sa mai zica ea tanti Reni ca nu suntem noi valorosi! :ras: :ras: :zambetoi: :hug:
Te imbratisez cu drag si's foarte mindru sa fiu asa cum sunt . Din camaruta mea, se vede ca fiecare are dreptate, vorba evreului. :wink: :zambetoi: :hug:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Mulțumesc Iliuță!
Va salut și pe voi cei cunoscuți sau necunoscuti, cu bune intenții sau fără, va salut și va doresc o primăvara înflorita pe câmpuri, parcuri și grădini, și o primăvara verde și proaspătă în suflet.
Să curgă fluvii de fericire cu voi și prin voi...bucurati-vă ca ați descoperit sensul și dorința de-a rezona cu seninătatea.
Azi nu beau, azi doar traiesc...o cunună de speranță stropita cu iubire...
[...]
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de Mihai »

Felicitari Denis !!!

Imi aduc aminte cum acum un an vorbeam prima data cu tine la telefon , agitat , grabit , repezit ,un pic aiurit :zambetoi: ,speriat de tine si de comportamentul tau adictiv ,dar ferm hotarat sa incepi o noua viata , sa renasti din nou asa cum bine imi spuneai .

Prietene , ai reusit sa devii un om echilibrat , filozof si onest cu tine , eu unul am invatat multe de la tine si iti multumesc pentru prietenia ta .
Un an in care ai participat la grupul AA , te am intalnit la alcorevelion , la conferinta AA de la Brasov , ai scris pe forum iar toate astea se vad in exteriorul tau .

Primul an este cel mai greu , apoi an dupa an abstinenta de la alcool devine un stil de viata si te intrebi de ce oare am baut atata amar de vreme .

Felicitari inca o data pentru anul de abstinenta implinit astazi si iti doresc o chindie pe cinste astazi la grupul AA din orasul tau .
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns