021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Multumesc si eu Tavi !
Seara linistită !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Mihai »

Eu ar trebui sa iti multumesc ca împărtășești cu noi experiența recaderii,

Rugămintea mea este sa păstrezi nealterată această băută iar când cineva va recadea as fi mulțumit si bucuros sa i oferi o mana de ajutor .

Nu deveni nepăsător, Lupica când a recazut se ruga sa nu l părăsim ca are nevoie disperat de ajutor , acum e doar un program ce rulează in soft, nu așa merg lucrurile. ..in fine , nu contează, acum e important ca tu sa îți revii .

Sper ca mesajele noastre sa ti facă sevrajul mai ușor!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Sigur ca o sa ajut pe cat posibil. Sper din toata inima sa nu mai recada nimeni. Momentant e bine, am incercat sa dorm dar nu reusesc, si mai transpir din cand in cand. Pot sa va zic ca e groaznic, doar gandul ca o sa-mi fie rau, ma necajeste cel mai mult.Da, ma ajuta foarte mult ca imi raspunde cineva.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Mihai »

rabdare , curaj , speranta ...nu o sa ti fie mai rau , o sa ti fie mult mai bine , in cateva zile vei fi iarasi cel ok , pana atunci trebuie sa treci peste raul asta fizic de acum ,

observa ce se intampla cu tine , a ,mai disparut anxietatea , mai tremuri te sufoci , etc ,
fa o comparatie cum era acum cateva ore si incearca sa realizezi ca incet incet incepi sa iesi din sevraj ,
motiveaza te , gandeste optimist ,
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Salve iar !
Eu am folosit in situatiile acestea un sedativ usor gen extraveral e din plante si nu este nevoie de reteta, in afara de faptul că mă calma luându-mi senzatia aceea de panica , ma ajuta si să dorm... asta cand am avut sevraje usoare. (Tulburări uşoare de somn, Tulburări minore de anxietate, Hiperexcitabilitate nervoasă... din prospect).
NU te sfătuiesc să iei dacă ai vreo altă probelmă de sănătate.
( http://www.csid.ro/medicamente/extraver ... -11794090/ )
Dacă ai reusi să treci peste seara aceasta fără medicatie ar fi de dorit. Poate niste ceaiuri calmante ar ajuta, le găsesti tot la farmacie ( banuiesc ca este o farmacie non-stop in oras)
Oricum când o să simti pofta de mancare e semn bun !
Seară linistită si multă răbdare si determinare îți doresc!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Da imi trebuie mai mult optimism. Am luat un sedativ pc, sper sa ma ajute. Ca stare sa mai ameliorat un pic. Multumesc foarte mult de sfaturi
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Cazi, te ridici şi mergi mai departe. Mâine este o nouă zi şi un început nou, nu poti schimba ce a fost dar poti schimba ce va fi. Ai avut puterea sa intri si să ne spui ce ti s-a intamplat, putini au puterea sa revina si sa ceara ajutorul fie el si virtual, sunt convins că ai puterea de a o lua de la capăt cu mai multă dorință de a te mentine sănătos si lucid. O să vină vremea în care această nedorită întâmplare le va fi de folos altora asa cum a spus si Mihai( salutare Mihai !).
"Când îţi doreşti ceva din tot sufletul, tot universul conspiră la împlinirea dorinţei tale" spunea Paul Coehlo si înclin să-l cred din toată inima.
Sunt convins că vei reusi !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Sper sa reusesc. Si inca odata multumesc ca sunteti alaturi
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

A fost greu azi noapte, tremuraturi, cosmaruri, acum nu ma simt prea bine.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Mihai »

corpul nu mai este invatat cu alcool , te ai otravit iar acum corpul lupta din rasputeri - o data sa supravietuiasca si inca o data sa elimine toxinele din corp ,

daca este mai rau decat ieri poate ar trebui sa ceri ajutor de specialitate , o perfuzie sau tratament medicamentos ar ajuta mult daca situatia se agraveaza ,nu uita ca din sevraj se moare
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns