021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Da am mancat putin si am mai luat vitamine. Daca situatia se inrautateste o sa ma duc la spital.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Momentat doar imi este putin frig, dar mi-am revenit, am luat si un egiloc si un sedativ pc.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Salutare Tavi !
E bine că ai trecut peste noapte fără probleme mari, simptomele se vor estompa odată cu detoxifierea organismului, îți recomand cu căldură ciocolată cu continut mare de cacao 75-85% ajută foarte mult, îți creeaza starea aceea de bine pe care o dă si alcoolul numai că nu mai ai de a face cu betia... pe mine m-a ajutat foarte mult la începutul abstinentei. Încearcă nu ai ce pierde :) .
Zi linistită !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Da, probleme au fost, am transpirat foarte mult si cat am atipit foarte putin, am avut cosmaruri. Acum sunt relativ bine, pastilele isi fac efectul, sper sa fie bine. Multumesc Styx ca esti alaturi de mine, conteaza enorm.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Tavi, eu iti multumesc , pentru asta e forumul sa ne susținem reciproc.
Transpirația e buna ies toxinele, sa nu uiți sa te hidratezi chiar daca nu simti senzația de sete. Hai ca incet incet o sa treacă si o sa rămână doar o amintire, neplăcuta ce-i drept dar care te va motiva mai mult.
Ca o amintire din tâmpeniile făcute si de mine vorbind despre mâncare in timpul perioadei de rău ... nu puteam sa mănânc decat crenvusti fierți si cu mult muștar, de ce ? nu stiu nici in ziua de azi, poate muștarul era ingredientul principal pentru ca avea oțet si imi lua greață ca in rest nu mâncam asa ceva :lol:
Scrisul te poate ajuta sa mai uiți de starea de rău, deci scrie,chiar daca nu aici... eu am un folder in care tin in fel de jurnal al emoțiilor si in care notez cam ce si cum m-a afectat si ce am făcut pentru asta, e un mod al meu de a tine minte pentru viitor.
Suntem aici daca ai nevoie de noi .
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Da trebuie sa ne sustinem si nu doar atunci cand ne este rau, trebuie sa fim aproape mereu. Starea mi sa mai ameliorat, in sfarsit am macat mai constitent, si beau multe lichide sa se elimine otrava. Tinem aproape :jos-palaria: Si cel mai important, azi nu beau.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de dani »

Buna Tavi!
Nasol moment,recadere,sevraj,stari de rau.Oare chiar asa sa fie?Depinde de perceptia ta asupra lucrurilor.Povesteam acum o vreme cu un ficior ce avusese o recadere.Una mai hard ca altele si a trebuit sa fie internat la psihopupu.Ioi si vai!Ce ma fac,hai ursule si manca-ma!Dupa cateva minute de povesti am ajuns amandoi la concluzia ca recaderea si internarea asta s-ar putea sa fie cel mai bun lucru care i s-a intamplat de multi ani incoace.Cum adica?O recadere poate fi un lucru bun?Da,daca era nevoie sa pricepi un mesaj,sa-ti dai seama cum stau lucrurile si sa inveti din asta.
Poate aveai nevoie de lectia asta asa ca n-o lua chiar asa tragic.De aia folosim programul de 24 de ore ca...de aia.

In legatura cu sevrajul,cum ar fi daca nu am avea stari de rau si sevraj? Nu ne-am lasa in veci de baut!Eu ma bagam sub plapuma si transpiram la greu...apoi ma simteam o tzara mai bine,plus ca stateam mai mult la orizontala.
Doamne ajuta!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Mihai »

Eu ma bagam sub plapuma si transpiram la greu
:ras: :ras: si tu mai dani, eu credeam ca e o metodă folosita doar de mine

Tavi , greul a trecut , deja mănânci , bei multe lichide , ești aproape de mal , după ce urci pe mal ar trebui sa te gândești foarte serios de ce ai recazut .
Disecția făcută te va ajuta in viitor.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Da, deja mi-am facut o analiza, am baut din cauza mea, m-am crezit mai puternic si evident am gresit. Pofta de a bea mi sa accentuat si din cauza anturajului, prietenii mei beau de ani de zile, sunt "heavy" dar stiu sa se opreasca. Eu nu am putut, m-am considerat si eu normal, prostia era ca am continuat si am baut sa -mi ameliorez sevrajul, o euforie de moment. Da, va trebui ca pe viitor sa abodez alfel situatia, am fost abstinent 1 an si cateva luni, deci se poate. Sper din toata inima ca partea cu sevrajul sa ajunga la final, astazi mi-a fost mai bine ca ieri, mi-a fost pofta de mancare, am baut limonada cu miere si ghimbir, am putut si sa muncesc de acasa 2 ore, deocamdata nu tremur si nici nu mai transpir si ma simt ok. Sigur ca poate mental am contribuit si eu la starea asta, dar sper ca tot greul sa fi trecut. M-am panicat pentru ca ultimul meu sevraj a fost teribil, vreo 6 zile, si n-am dormit vreo 8. Eram zombi. SI acum am probleme cu somnul dar stiu ca o sa treaca, maine la munca din nou unde am ceva responsabilitati, multi oameni depind de mine si deja am lipsit 2 zile saptamana asta de la munca, plus ca si cand am fost, eram absent si beam ca sa imi fac sevrajul mai bun.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Mihai »

cand te apuci de baut e ca urcatul in carusel , mai vrei o tura si inca o tura , mai merge una si inca una ,apoi iti este frica sa cobori pentru ca stii cum e sa cazi in genunchi din cauza ametelilor

asta ar fi efectul dar trebuie vazuta cauza , la noi e pofta asta incontrolabila de alcool , cu timpul dispare dar trebuie stiut bine ca o data baut un pahar declansam avalansa urmatoarelor , si asta e imposibil de oprit .

solutia e simpla , ametesti dupa ce te dai in carusel - atunci nu te urci in el

esti alcoolic - atunci nu te atingi de vreun gram de alcool , stiu ca suna simplu dar greu de
facut dar asta e singura solutie ,

cele bune ,

mihai .
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns