021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
cristin el
Boboc
Boboc
Mesaje: 26
Membru din: 13 Apr 2016, 13:21
Zile de abstinență: 27,06,2016

Re: Buna seara

Mesaj de cristin el »

Buna Tavi,
Nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi pt ca tu, in comparatie cu mine sti exact ce ai de facut. Am cititi toate postarile tale si am avut impresia ca anul tau de abastinenta a trecut foarte repede, ca a fost usor sa stai departe de bautura, a fost usor sa le spui prietenilor de problema ta, te-ai descurcat minunat. Toate aceste mi-au dat incredere si simt ca pot si eu. Fapul ca ai recazut este o intamplare din care cred ca ai numai de invatat, sunt sigur ca vei regasi calea de urmat. Eu nu am reusit sa le spun prietenilor despre problema mea. De fiecare data caut sa ma scot cu cate o minciuna . Stiu ca nu este bine si ca acest lucru mai mult ma expune decat ma protejaza dar asta este singura metoda pe care o am acum. La fel ca si la tine, anturajul e problema, prietenii, apropiatii, colegii beau zilnic , unii stiu sa se opereasca, unii nu. Luna viitoare am intalnirea de _0 de ani de la terminarea liceului, o parte din colegi sunt de cursa lunga si a sta in preajma lor fara sa consumi este un pericol dar sa consumi este un dezastru drept pentru care am ales sa nu particip la aceasta intalnire.
Iti doresc revenire grabnica.

Te imbratisez cu drag, Cristinelu.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna Cristin el. Da se poate, ai incredere in tine ca se poate. Eu nu le-am spus prietenilor decat celor foarte foarte apropiati, restul? nu ar intelege, am fost de foarte multe ori tinta glumelor proaste, ca nu sunt baiat, dar foarte mult timp nu mi-a pasat, usor usor or sa se invete cu tine. Le poti spune ca ai probleme cu fierea si iti este interzis, chiar nu conteaza motivul, important e sa continui sa nu bei. Eu am decazut, o iau de la capat. Da este o metoda buna ca nu te-ai dus, evita cat poti, dar trebuie sa ai o viata. Daca ai un prieten doi si crezi ca poti sa ai incredere si sunt "deschisi" le poti spune, nu tot adevarul dar le poti spune, daca iti sunt prieteni adevarati or sa te protejeze. Plus ca forumul e o mana cereasca, sa nu-l pierzi din vedere, cat poti de des, eu am facut-o si am ajuns pe un drum gresit. Multumesc pentru urari, azi m-am simtit binisor. Noapte e problema, sper sa fie bine.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara si bine v-am regasit. Am reusit sa trec clipele grele, sevrajul este pe terminate, sunt foarte obosit..dar e bine. Urmeaza sa-mi gasesc drumul cel drept, calea spre seninatate. Astazi nu beau!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Mă bucur pentru tine așa cum m-as bucura pentru mine. Drumul îl știi deja, acum doar de tine depinde să-l tii drept fără iesiri în decor.
Îți doresc multă înțelepciune !
Noapte linistită !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna dimineata. Am acces limitat la net, va scriu ca sunt bine, ceva probleme cu somnul dar sunt sigur ca o sa se rezolve. Va imbratisez si va salut cu drag. Astazi nu beau!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Felicitări Tavi pentru determinarea ta !
Problemele se vor rezolva după cum stii pe parcurs ce inaintezi iar in abstinenta.
Zi senină !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara, am revenit de pe meleaguri straine. Da stiu Styx ca se vor rezolva, doar am putina experienta care sper sa ma ajute. Urmeaza sa o iau pas cu pas, catre lumina. Forumul e aproape, cartile trebuiesc recitite, am de treaba :zambetoi: ce sa mai, sunt optimist. Va doresc o seara buna, Octav alcoolic. :jos-palaria:
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Salve Tavi !
Situ ca ai trecut prin experimenta abstinentei de aceea ti-am si zis ca e mai ușor pentru tine acum pentru ca știi drumul . Iti doresc sa ții calea dreapta si sa mergi alaturi de noi pe acest drum in continuare .
Abstinenta senina !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara si bine v-am regasit. Sunt pe drumul cel bun, abstinenta e asa cum am stiut ca o sa fie: minunata. M-am impacat cu gandul ca am recazut, incerc sa iau doar lucrurile bune din recadere. Nu mi-a fost usor dar sper doar la mai bine. Incerc pe cat pot sa tin aproape de forum, cateodata sunt prea obosit, de multe ori nu am acces, dar intotdeauna simt o eliberare cand citesc povestile si postarile de pe forum. Astazi nu beau!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara si bine v-am regasit. N-am reusit sa stau deoparte de alcool. Am recazut din nefericre. Nu imi pot explica de ce sa intamplat. Citesc forumul si cat am fost aproape am resusit. A fost de ajuns o bere sa recad. Nu sunt mandru de ce am facut. Speram sa vin cu vesti bune, dar trebuie sa merg inainte. Octav un alcoolic! a
Scrie răspuns