021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ilyuta »

Cu placere Styxisor si Danisor nu vrea sa-l deschida, cred ca-i este frica. :ras: :ras: I-am zis eu la telefon ca-i "fain" si sa se uite si mi-a spus ca face ca mine, nu-l deschide si nu-l citeste. Macar eu nu citesc dar comentez.:ras: :ras: :ras: :ras:
Ia sa-i puna o melodie frumoasa atunci, poate danseaza. :ras: :ras: :ras: :ras:
Danisor, vezi sa dai muzica la maxim! :ras: :ras:

https://www.youtube.com/watch?v=zGn56N_mtBk
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Seara bună !

Câteva pasaje despre dependența și dependenti din literatura universală:

- „Când te poți opri nu dorești, și atunci când dorești să te oprești, nu poți ...”
“When you can stop you don't want to, and when you want to stop, you can't.”
@ Luke Davies, Candy
_______________________________________________
- Rușinea a fost o emoție pe care el a abandonat-o odinioară. Dependenții nu cunosc rușinea. Te rușinezi de tine însuți de atâtea ori încât devii imun la ea.
“Shame was an emotion he had abandoned years earlier. Addicts know no shame. You disgrace yourself so many times you become immune to it.”
@ John Grisham, The Testament
________________________________________________
-„ Aceasta este ceea ce cred. Dependenta este doar un mod de a încerca să obții altceva. Ceva mai mare. Numiți-o transcendență, dacă doriți, dar este o modalitate de a te da peste cap, ca un șobolan într-un labirint. Cu toții vrem același lucru. Cu toții avem această gaură. Lucru pe care-l dorești oferă alinare, dar este o capcană.”
“This is what I think. Addiction is just a way of trying to get at something else. Something bigger. Call it transcendence if you want, but it's a fucked-up way, like a rat in a maze. We all want the same thing. We all have this hole. The thing you want offers relief, but it's a trap.”
@Tess Callahan, April & Oliver
_________________________________________________
- „Există tot felul de dependenți, cred. Cu toții avem dureri. Și cu toții căutăm modalități de a face durerea să dispară.”
“There are all kinds of addicts, I guess. We all have pain. And we all look for ways to make the pain go away.”
@ Sherman Alexie, The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian
________________________________________________
- "... Cei mai mulți oameni dependenți de substanțe sunt, de
asemenea, dependenți de gândire, ceea ce înseamnă că au o relație compulsiva si nesănătoasă cu propria lor gândire."
“...most Substance-addicted people are also addicted to thinking, meaning they have a compulsive and unhealthy relationship with their own thinking.”
@David Foster Wallace, Infinite Jest
__________________________________________________
"Fiecare obișnuință pe care am avut-o vreodată este încă acolo, în corpul său, în stare latentă la fel ca florile în deșert. Oferindu-i condițiile potrivite, toate vechile sale dependențe ar izbucni în plină și luxuriantă înflorire. "
-“Every habit he's ever had is still there in his body, lying dormant like flowers in the desert. Given the right conditions, all his old addictions would burst into full and luxuriant bloom.”
@ Margaret Atwood
___________________________________________________
Admir dependenții. Într-o lume în care toată lumea este în așteptarea unui dezastru orb, aleatoriu sau o boală neașteptată dependentul are confortul de a ști ce-l așteaptă cel mai probabil, pe drum. A luat un anumit control asupra soartei sale finale, si dependența lui îi păstrează cauza morții sale de la a fi o surpriză totală. "
“I admire addicts. In a world where everybody is waiting for some blind, random disaster or some sudden disease, the addict has the comfort of knowing what will most likely wait for him down the road. He's taken some control over his ultimate fate, and his addiction keeps the cause of his death from being a total surprise.”
― Chuck Palahniuk, Choke

Vă multumesc pentru abstinența mea !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de denispericolpublic »

Bună Styx!
Și încă un citat dintr-un mare autor mort înainte de a se naște:
"Dependența este pușcăria mizerabila a sufletului în care moliile gândirii rod țesătură fina a conștiinței. "
DePePu :jos-palaria:
[...]
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare !
Amice poetes nu încetezi să mă uimesti!Foarte fain sună ! Am retinut citatul DePePU :wink: , am să-l salvez in arhiva personală .
Seară senină tuturor !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de dani »

Patroane da drumul la plasma ca incepe meciul!
Rooomaniaaa!...Rooomaniaaa!... ole ole ole!Imagine
Ziceau astia la teveu ca tactica aplicata de echipa noastra este Doamne Ajuta si ai n-ai mingea dai la poarta.Ceva in genul ''am ajuns la concluzia ca eram neputincios si numa o Putere Superioara ne-ar putea ajuta''...Deci... icoanele lui Nea Puiu :ranjet:
Hai Romania!
Injer injerasu meu...pune o pila sa nu ne dea prea multe si sa ne mai dea si noua mingea.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bace Danisoru eu sunt mai paralel decât Iliutu cu fotbalul :ras: , da cred că o să câstigăm chiar dacă pierdem... dăruim ca să păstrăm :wink: ... nu stiu ce o să pastrăm :ranjet: dar câstigăm, cel putin exepriență.
Hai Rapidu, aaa nu e asta :wink: Hai România !
Sper doar să nu ne bată la...
romanii_au_ajuns_la_kuru_gol.jpg
Înainte de începerea partidei vă rog să spunem împreună rugăciunea Seni... pardon a lu tata Puiu :smecher:
13344571_556823297829887_5332670093426016579_n.jpg
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ilyuta »

La Euro fara mine? :surprins: No way! :ras: :ras: :ras: :ras:
RO-MA-NIA, ta, na, na, na, na, na!!!Eu deja am pus citeva pariuri iar pronisticul este 1 la 13, asa mi-a spus Danisor ,asadar va dati seama cit de multi bani am sa fac!Lui i-a fost frica sa puna pariu cu mine. :ras: :ras: :ras: :ras: :smecher:

Hai ROMANIA!!!Vizionati clipul urmator pt ca este dedicat Nationalei ROMANIEI! :jos-palaria:

https://www.youtube.com/watch?v=M0Vtden0SzM
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ilyuta »

Buna ziua Styxisor prieten drag, salutare tuturor! :jos-palaria:
Am citit adineaori ceva extrem de frumos si de care sunt foarte inspirat de cum ar trebui si eu sa gindesc sau sa evoluez pentru ca in teorie fac absolut la fel. :wink: :ras: Cred ca va va placea sa-l cititi si voi.
O zi frumoasa si linistita tuturor, va doresc cu drag! :jos-palaria:


Romania Altfel's photo.

Scrisoarea lui Alexandru Vlahuţă către fiica sa, Margareta:

"Să trăieşti Mimilică dragă, şi să fii bună – să fii bună pentru ca să poţi fi fericită. Cei răi nu pot fi fericiţi. Ei pot avea satisfacţii, plăceri, noroc chiar, dar fericire nu. Nu, pentru că, mai întâi, cei răi nu pot fi iubiţi şi-al doilea…al doilea…de! norocul şi celelalte “pere mălăieţe” care se aseamănă cu el, vin de-afară, de la oameni, de la împrejurări asupra cărora n-ai nicio stăpânire şi nicio putere, pe când fericirea, adevărata fericire în tine răsare şi-n tine-nfloreşte şi leagă rod, când ţi-ai pregătit sufletul pentru ea. Şi pregătirea este o operă de fiecare clipă – când pierzi răbdarea, împrăştii tot ce-ai înşirat şi iar trebuie s-o iei de la început. De aceea şi vezi aşa de puţini oameni fericiţi…Atâţi câţi merită…

A, dacă nu ne-am iubi pe noi aşa fără de măsură, dacă n-am face atâta caz de persoana noastră şi daca ne-am dojeni de câte ori am minţit sau ne-am surprins asupra unei răutăţi ori asupra unei fapte urâte, dacă, în sfârşit ne-am examina mai des şi mai cu nepărtinire (lesne-i de zis!), am ajunge să răzuim din noi partea aceea de prostie fudulă, de răutate şi de necinste murdară, din care se îngraşă dobitocul ce se lăfăieşte în nobila noastră făptură.

Se ştie că durerea e un minunat sfătuitor. Cine-i mai deschis la minte trage învăţătură şi din durerile altora. Eu am mare încredere în voinţa ta. Rămâne să ştii doar ce să vrei. Şi văd c-ai început să ştii asta. Doamne, ce bine-mi pare c-ai început să te observi, să-ţi faci singură mustrări şi să-ţi cauţi singură drumul cel adevărat!

Aşa, Mimilică dragă, ceartă-te de câte ori te simţi egoistă, de câte ori te muşcă de inimă şarpele răutăţii, al invidiei sau al minciunii. Fii aspră cu tine, dreaptă cu prietenii şi suflet larg cu cei răi. Fă-te mică, fă-te neînsemnată de câte ori deşteptăciunea te îndeamnă să strigi: “Uitaţi-vă la mine!” Dar mai ales aş vrea să scriu de-a dreptul în sufletul tău aceasta: Să nu faci nici o faptă a cărei amintire te-ar putea face vreodată să roşeşti. Nu e triumf pe lume, nici sprijin mai puternic, nici mulţumire deplină, ca o conştiinţă curată. Păstrează scrisoarea asta. Când vei fi de 50 de ani ai s-o înţelegi mai bine. Să dea Dumnezeu s-o citeşti şi atunci cu sufletul senin de azi.

Te îmbrăţişează cu drag, Al. Vlahuţă"
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare Iliuta !
Multumesc frumos de vizită si de postare. :jos-palaria:
Zi senină !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Seară senină si răcorosă prieteni !

Un articol plin de înțelepciune...

SĂ NE RUGĂM PENTRU ÎNȚELEPCIUNEA DE A ȘTI CUM ȘI CÂND SĂ-I DĂM DRUMUL .
Toată lumea trece prin iad, dar nu toată lumea rămâne acolo. Nu te mai chinui retrăind durerea iar și iar. Oamenii buni trec prin lucruri teribile, dar oamenii înțelepți știu când și cum să-i dea drumul. Știm cu toții că înțelepciunea nu vine ușor, de multe ori vine din experiență dureroasă.

Mulți dintre noi suntem foarte neînțelepți în modul în care tratăm durerea noastră. La fel ca un animal care se zbate într-o capcană de oțel, ne agravăm rănile prin modul în care ne luptăm, negăm, și luptăm împotriva a ceea ce pur și simplu, este. Când refuzăm să învățăm înțelepciunea acceptării, devenim proprii noștrii persecutori. Când refuzăm să-i dăm drumul suferim, dar nu putem da drumul la ceva până când nu ne-a învățat ce trebuie să învățăm.

Renunțarea este un proces de recunoaștere, confruntare, acceptare și vindecare. Pur și simplu, a-i da drumul înseamnă a nu suferi mai mult decât este absolut necesar, dar pur și simplu suficient ca să se dezvolte și să ne întărească. Puțină suferință este necesară pentru a aprofunda compasiunea noastră, să creștem și să învățăm. Renuntand înseamnă că ai învățat suficient, și acum ai compasiune pentru tine.
Renunțarea înseamnă să nu mai atingi acea rană până când se infectează, în loc să-i permiți să se vindece. Renunțarea înseamnă să porți o cicatrice permanentă, dar nu o rană permanentă.

Renunțarea înseamnă că este posibil să fi trecut prin iad, dar ai ieșit de cealaltă parte gata să-ți faci viața un rai.

Renuntarea înseamnă că refuzi să fii o victimă pentru totdeauna, lăsând un moment să-ți definească restul vieții.
Renuntarea înseamnă că acceptați schimbarea, și accepți că durerea nu este permanentă.

Renunțarea înseamnă că accepți că nu poți da deoparte trecutul, dar insistă asupra faptului că trecutul nu poate da deoparte viitorul tau. A-i da drumul înseamnă că ești gata să avansezi și să trăiești.

Renuntarea înseamnă că nu-ți mai este frică. A fost mereu teama ce te-a ținut prizonier; dându-i drumul înseamnă că ești în sfârșit liber.

sursa... Pray for the wisdom to know how and when to let go. Bryant Mc Gill
Traducerea , adaptarea și eventualele greșeli îmi aparțin.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns