021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Va doresc o primavara minunata tuturor!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna

Mesaj de ilyuta »

Multumesc Asidelu, o primavara eterna in suflete iti doresc si eu, alaturi de cei dragi!!! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna

Mesaj de ilyuta »

Multumesc pentru abstinenta mea, Asidelu! :hug:

https://www.youtube.com/watch?v=a0hFZPvanMs
Nume anterior: ilyuta
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Bine v-am regasit dragi prieteni.
Ma bucur mult sa va vad ca sunteti bine.Scriu mai rar pe aici pe forum nu pentru ca nu imi mai face placere dar nu simt ca as mai avea de spus asa de multe. Cei care vor pot merge si citi in urma sutele mele de mesaje , apoi sunt atatea povesti noi mult mai interesante.
Dar ce am mai facut eu in ultimul timp , in afara de cele 2365 de zile de abstinenta pe care le am si de care sunt foarte mandru draga Reni :ranjet: , si te asigur ca nici maine nu imi pare rau daca mai trag o bauta , pentru ca am trait atatea zile minunate incat m-as intoarce imediat la abstinenta ca acum stiu cum e. Dar nu o mai fac pentru ca nu imi mai place, imi place viata de acum , iar pentru mine viata fara alcool e un mod de viata cum sunt sigur ca si tu ai renuntat la ceva si traiesti bine mersi :haha:
As vreau sa anunt pe cei interesati ca Asociatia APPA merge inainte si isi desfasoara activitatea in limita posibilitatilor . Eu ca si membru fondator al acestei asociatii sunt implicat si vreau sa lupt atat cat pot ca sa constientizez pe cei in masura sa ajute alcoolicii ca asta este o boala.
De curand am fost la o intalnire cu Ministrul sanatatii , ba mai mult am stat langa el , am putut vorbi fata in fata si s-ai spun despre boala noastra , ca este o boala ca eu am reusit si vrem sa ajutam si pe altii .
In data de 3 decembrie a fost un alt forum al pacientilor o intalnire cu Presedintele Iohanis la care am participat si atunci.
Pe data de 28 Martie vom merge din nou la o intalnire cu Ministrul Sanatatii si vom discuta mult mai in detaliu despre aceasta boala si sa vedem oficilaitatile ce pot face.
Ca si Asociatie a Persoanelor cu probleme legate de consumul de Alcool, luptam pentru drepturile pacientului cu aceasta boala , sa fie tratata cum se cuvine si bolnavul dependent sa fie tratat si respectat ca orice bolnav cronic. Nu este usor dar prin exemplul personal , mergem in fata lor , lasam rusinea le spunem cine am fost si ca se poate.
Va astept pe toti cei interesati sa fiti alaturi de noi si sa ne sustineti inscriindu-va ca si membri sustinatori. Avem nevoie de voi toti ca cei ca noi sa nu mai treaca prin ce am trecut noi.
Cu voi vom fi mai puternici si ne va fi mai usor. Noi oricum nu renuntam si vom merge mai departe!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de styx »

Cu tot respectul Asido nu am dat in forum ci mi-am exprimat părerea vis a vis de toata mascarada asta pe care si un orb o vede, si anume faptul ca periodic ,, anumite persoane de bine ” vin si sub falsa scuza ca vor sa ajute alcoolicii dau direct in AA, e ok nici asta nu mă deranjeaza dar sunt alcoolic nu sunt tîmpit...mi-am inchis topicul pentru că nu doresc sa mai vina cineva si sa citesca prin ce am trecut eu, cuvinte spuse din inimă si cu sinceritate, daca cineva va avea nevoie de ajutor voi fi aici si il voi oferi neconditionat de AA sau de altceva cum stii bine ca am facut-o si până acum, iar dintre cei care au fost ajutati de mine sunt ai astăzi bine fără să frecventeze AA-ul. AA-ul a fost alegerea mea în paralel cu psihoterapia de la ALIAT si nu am ascuns niciodată acest lucru, nici faptul că ma ajutat foarte mult. Deci ca sa mă fac bine înțeles nu Forumul mă deranjează, Forumul mi-a fost si îmi este drag , ce mă deranjează sunt jocurile de culise carora nu le văd rostul... Fiecare este liber să-si aleagă calea asa cum am tot repetat-o de-a lungul timpului în toate postările mele. În ceea ce priveste toleranta nu cred că cineva are a-mi reprosa ceva.
Oricum îți multumesc pentru aprecierea abstinentei mele, daca îmi merge bine este pentru faptul că am stiut să îmbin cu succes toleranța , iubirea și iertarea, desigur sunt om si mai am scăpările mele. În ceea ce priveste seninătatea mea, lasă-mă pe mine să o caracterizez... faptul ca am răspuns unei arogante fără pic de respect care ar fi putut vorbi in alti termeni despre această boală nu ma face mai putin senin, iar faptul că esti intru totul de acord cu ea nu mă miră absolut deloc, nu m-ar mira nici dacă ati fi una si aceeasi persoană. Se cunoaste regia... asa cum am mai spus sunt alcoolic nu sunt tâmpit.
În rest îti doresc succes cu APPA , asta chiar este de apreciat,stiu că eram membru sustinător incă de la inceput dacă nu cumva intre timp te-ai suparat pe mine si m-ai scos. :ranjet:
Respectele mele ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de styx »

Uitasem ceva, ca o dovada a intolerantei mele :ranjet: ... acesta este o pagina de pe site-ul creat si plătit de mine 100% :
http://www.abstinenta.com/424387633

Am un respect deosebit pentru toti care au scăpat din robia dependentei indiferent de modul in care au făcut-o.
:jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Draga styx imi pare rau daca atat poti dupa atat timp pe acest forum. Iti doresc succes , eu niciodata nu am apreciat AA-ul si nu mi-a placut asa ca am avut curajul sa-mi spun franc aici parerea. Daca tu doar atat poti sa gandesti ca totul ar fi o regie si ca este una si aceeasi persoana ma dezamagesti profund.
Ce pot sati spun , zambesc , merg mai departe si acum spre surprinderea mea nu-mi mai pasa de asemenea momente atat de mult. Si da mi-ar place sa vad seninatatea de care vorbeste AA-ul tocmai in asemenea momente cand cineva de la AA este scos din zona de confort , dar spre dezamagirea mea de fiecare data in asemenea momente "seninatatea"a dat pe nas.
In rest sunt bine ceea ce iti doresc si tie , si am sa ma interesez de cererea ta si iti voi spune daca esti membru , nu este treaba mea asta sa dau afara sau sa primesc pe cineva, am altele mult mai importante de facut.
Sa-mi ingrijesc copii , familia , sa le fiua alaturi , sa ma bucur impreuna si sa plang impreuna cu ei , apoi cand timpul imi permite ajut pe alti alcoolici si o fac cu drag .
Cu respect! Si te asigur ca fabulezi mult si deja o dai in sf-uri , chiar nu ii pasa nimanui de vreun scenariu si nu are nimeni interesul sa spuna sau sa fie impotriva AA-ului , din contra AA-ul a atras de aici prozeliti o gramada. Eu unul stii foarte bine ca nu merg la AA pentru ca nu imi place si nu ma ajuta!
Cei care mergeti acolo tot respectul!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Buna

Mesaj de Reni »

Asido, iti multumesc pentru mesajul scris dincolo, este cald si imi arata un om destins, neincrancenat. Probabil ca viata ti s-a schimbat in asemenea masura incat te detasezi si privesti cu alti ochi orice. Iti doresc viata plina si frumoasa alaturi de fetitele tale, tot asa cum fratele meu o are cu fetitele lui. E cel mai mandru tatic si mereu spune ca nu putea primi un dar mai mare!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Buna dimineata :ras: :ras: :ras:
Traiesc si traiesc bine , sunt abstinent , sanatos si merg inainte. Cei care aveti nevoie de mine , de un sfat , o vorba buna aveti jos la semnatura adresa mea de mail. In ce priveste boala si reusita mea, am cam spus tot ce am avut de spus. Gasiti povestea mea cei care doriti.
In alta ordine de idei , pentru ca astazi denis "m-a enervat" cu o intrebare , cand o mai facem iar? :ras: :ras: , draga Denis iti dau o tema de gandire la propunerea unei codependente , cica.
Hai sa facem o iesire cu familiile , ca tot vrei , la cort la mare intr-un wekend , invitam si pe Eugen.
Asadar si prin urmare las in sarcina ta si a lui styx ca tot sunteti in zona si baieti descurcareti sa va ocupati de o locatie si sa o facem repede.
Ce zici styx, ce zici denis , daca tot nu ai tacut din gura? :ras:

O intalnire cu familiile la mare la cort? Nu conteaza numarul important sa stabilim data .
Va multumesc mult denis si styx pentru ajutor!

P.s. Asteptam doritorii sa se inscrie!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna

Mesaj de ilyuta »

Asidelu ti pup ,da' la ocean nu se poate??? :surprins: Oceanul Pacific, de exemplu. :ras: :ras: :ras: :ras: :ras: :susoteli:
Eu voi veni si voi fi acolo DJ.Ma lasati? :surprins: :smecher:

https://www.youtube.com/watch?v=n8lOenaYZlY
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns