021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Prin mine insumi!

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de lupica »

:zambet: :jos-palaria: :zambet:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de octav.wr »

Bine ai venit pe forum si felicitari! sper din toata inima sa ai o absinenta cat mai senina.
ionprunes
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 24 Mar 2014, 22:15

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de ionprunes »

Salutare tuturor!
Desi nu am mai scris demult aici, am continuat sa va urmaresc atat cat mi-a permis timpul! Iata ca a mai trecut 1 an ( deci 2 in total, pe 25 mai 2016) de cand am devenit abstinent si am fost f mandru de mine !
Ceva care m-a speriat si m-a facut sa scriu din nou aici: in 3-5 iunie anul asta am avut intalnirea de 30 de ani de la terminarea facultatii, intru-un loc minunat, revederea cu vechii colegi, acum imprastiati in lumea larga a fost extrem de emotionanta si fericita! Desi nici nu gandeam ca am sa consum ceva alcool, ceva s-a dereglat in mine si a fost deajuns sa insiste colegii (care consumau la greu!) si am inceput cu un pahar de vin rosu si...m-am oprit pe la 3 dimineata, cu ..filmul rupt si nestiind cum am ajuns in camera mea! Bineinteles ca a 2-a zi m-am simtit f rau ,dar ,cum stiti toti de pe aici, a fost suficient imboldul colegilor (si slabiciunea mea!) de a ma drege cu ..una mica! si da, a urmat o noua zi de betie la greu care s-a incheiat ca si prima! Lasand la o parte rusinea de a ma fi facut de..cacao in fata colegilor (desi nu am fost singurul!), inca nu mi-a trecut supararea pentru ce am putut sa fac si mi-am dat seama ca mai am inca de tras pentru a ma desparti definit de acest ..parsiv de prieten(alcoolul!). In concluzie, am avut o..recadere ..ca la carte ( intotdeauna mi-a placut sa fac lucrurile profesionist!!) De atunci nu am mai consumat alcool dar ma gandesc aproape zilnic ce m-a determinat sa am aceasta cadere si inca nu sunt pe deplin convins ca stiu! Deci , am luat-o de la capat , si sper ca si cu ajutorul vostru, sa pot spune din nou peste ,,ani ca sunt tot abstinent. Numai de bine sa auzim, Doamne ajuata-ne!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de ilyuta »

Nooooo, ce rau imi pare! :plans:
Sa stii ca nu degeaba merg oamenii astia la AA, printre care si eu!Merg acolo din cind in cind ca NU CUMVA SA UIT de unde am plecat si cind ascult povestile unora cu muti ani de abstinenta care au recazut, crezind ca sunt curati si sunt altfel decit restul, ma cutremur.Multumesc lui Dumnezeu ca ma inspira sa stiu ca pericolul ma paste la tot pasul si desi acum abstinenta este pt mine ca si aerul pe care-l respir, GRIJA MEA MARE este sa nu uit nici-o clipa ca nu sunt curat si nu voi fi niciodata.Am avut si am tot felul de tentatii dar stiu ca nu mai sunt pt mine daca nu vreau sa ma itorc de unde am plecat si NU VREAU!In curind voi face citiva ani de abstinenta dar nici nu conteaza citi pt ca tot ceea ce conteaza este ASTAZI SA NU BEAU ALCOOL!
Numai bine iti doresc , multe putere si intelepciune!
Doamne ajuta tuturor! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
nelucut
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 09 Oct 2014, 19:22

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de nelucut »

Salut Ilyuta!
Daca asa te cheama si in realitate un calduros La multi ani de ziua numelui!
Multumesc de incurajari, sper sa merg pe un drum fara de intoarcere (la alcool) de acu inainte!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de Airam »

M-a impresionat povestea ta.
Poate te-ar ajuta daca ai scrie aici. Eu as vrea sa stiu cum esti.
Maria.
Scrie răspuns