021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

la un pas de sfarsit

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

M a bufnit rasul cand am citit i n colt...veteran.Impulsul de a scrie mi a venit brusc dupa ce l am ascultat pe Tutea vorbind despre Cioran.Fraza cheie a fost cea in care spune ca filozoful nu poate fi ateu deoarecr se cearta cu D asta implicand automat recunoasterea existentei.Poate am inteles eu gresit dar Cioran spune ca lipsa revelatiei este cea care l impiedica sa creada...
Contextul in care scriu este oarecum special.In ultima vreme,abandonand pasul unu,incetand sa l mai pun in capul listei ca prioritate absoluta,descoper cu stupoare ca presiunea se estompeaza.Poate si o discutie in care s a pus problema ca alcolismul meu e doar una din adictiile mele eu considerand ca AA,grupul in general,e solutia sigura,lucru ce s a dovedit putin mai altfel si cand spun asta ma refer strict la mine.Nu o sa repet ce inseamna AA pt mine si ce a facut.E suficient ca stiu.Marea mirare a venit descoperind o neasteptata inclinare spre literatura crestina.Lucrul care ma sperie nu este foamea din mine...nu!Doar gandul ca trecerea prin AA a fost unealta pe care cineva,undeva sus,o foloseste sa mi deschida ochii.Si sunt speriat ca nu pot ajunge la revelatia aia de care vorbea Cioran si despre care eu am auzit vorbindu se si in grupurileAA,am gasito si in "Am ajuns la credinta"si in Jurnalul fericirii si in multe altele..Ce ma inspaimanta este constientizarea nevoii de credinta in lupta cu adictia.Daca este seaca,fortata STIU ca nu am scapare.Am trait deja asta.Acum insa mi e frica.Si sunt un ghem de sentimente contradictorii...Da....om vedea..
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

O alegere gresita,repetata devine o decizie.Am obosit sa tot resetez in speranta ca voi ajunge la un rezultat pozitiv.Singurul lucru bun in tot acest zbucium o fost ca am acumulat multa experienta si nu in ultimul rand ca sapand inlauntrul meu am descoperit lucruri noi.Nu neaparat frumoase.Pentru ca ceea ce nimeni nu spune aici este ca nu opritul din consum e greu.Nu.Asta se face si o poti lalaii si cu ceva betie seaca prin tine.La presiunea celor din jur,din cauza de boala sau varii motive.Greul vine din schimbare.Cand ajungi sa realizezi unde te a dus bautura,cat de mult rau ai facut si cine esti cu adevarat TU alcolicul.E...reflectia asta hidoasa din oglinda si acceptarea realitatii e adevaratul prag.Procesul asta de introspectie e teribil de dureros.Da te caleste.Te scutura.Te trezeste.Sau poate nu.E o alegere.Da acum e o alegere constienta pentru ca stii.Nu vei mai bea la fel.Acel nu stiu ce am facut ca eram beat..nu mai tine.Ai vazut lumina..stii ca ce faci nu e ok...deci ai ajuns la o decizie.Asumata si cu consecinte..Deci,....alege!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de Tudor. »

Salut Cata,
Opritul din băut nu e greu.
Da și nu.
Nu e greu când lucrurile devin simple.
Când nu mai ai opțiuni.
Când te vezi nevoit să iei în calcul o viata fără alcool.
Când nu te mai uiți în urma.
Și apoi vin rezultatele, care sunt de altă natură. Și începe să îți placă firescul.
Și atunci se produc noi schimbări.
Dar până se ajunge acolo e greu, pentru că cauți strategii.Pentru ca ești într-o contradicție. Vrei o viață nouă dar nu te poți rupe de trecut.
Aici vad eu greul.
Multă sănătate dragă Cata.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de styx »

Salut Cata,
mă bucur să te mai văd pe aici, ai dreptate așa am auzit că, după o perioadă de abstinentă băutul nu o să mai fie niciodată la fel, de ce?, nu stiu dar pot sa bănuiesc că este exact ce ai spus tu
catatl scrie:.Nu vei mai bea la fel.Acel nu stiu ce am facut ca eram beat..nu mai tine.Ai vazut lumina..stii ca ce faci nu e ok...deci ai ajuns la o decizie.Asumata si cu consecinte..Deci,....alege!
...
Atât timp cât mai treci pe aici si/sau pe forum însemană că mai speri. Si asta-i un lucru minunat!
Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de Tudor. »

Salut Cata,
Ce am scris e punctul meu de vedere.
Că se începe cu o decizie care este o prioritate. Nu mai bei. Care tine de fundul de sac, care ține de fiecare.
Iar abstinenta te modelează ea însăși.
Pentru că reinveti să trăiești.
Spunea Michael Jackson: nu încerca să compui o piesă, las-o să se compună singura.
Mult succes.
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

Experienta este un lucru minunat:iti permite sa recunosti o greseala atunci cand o repeti.Am scris iar aici doar pentru ca am citit o postare in care cineva spunea ca e greu.Si atunci am primit un impuls sa scriu.Nu stiu de ce.A...si ce spunea Dani ca i mere fara literatura,sedinte,etc...Eu ma chinui sa mi golesc mintea de tot ce am acumulat in anii astia si sa trec cumva la o simplitate tampa.Da nu reusesc.BB e in cap nu iese..La fel simulte altele.Cred ca am muscat o bucata cam mare si ..Ma rog.Fara VSM sau derivate.In momentele dificile ale vietii,trebuie sa ridici capul,sa bombezi pieptul si sa spui cu hotarare:....""Acum chiar ca s in rahat pana n gat!''..Multam pentru randuri Tudore...multam Styx..Abstinenta senina baieti.!
Scrie răspuns