021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu sunt...o minune!

Aici puteti povesti experientele personale.
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de Reni »

Mihai, cand vine ca un gest frumos, nu pot sa nu-ti intorc imbratisarea. :hug:

Ilyuta, desi n-am apucat sa citesc multe povesti, cred ca esti una dintre cele mai calde persoane de aici, si probabil ca si in viata reala ai nevoie de multa iubire si daruiesti iubire. Imi pare rau sa citesc ca ai fost orfan, este cumplit pentru un copil, ii creeaza un dor si un gol care-l macina pe viata! Dar poate ca sotia ta va suplini tot ce ti-a lipsit si-ti va darui toata iubirea si afectiunea de care ai nevoie!

Apropo de alte persoane de aici, cand am intrat prima oara, am citit direct povestile lui Asido si Staval. Mi-a placut mult transformarea totala a lui Asido si mi-a placut enorm Staval ca om, daca in viata reala este exact cum a scris aici, atunci este o doamna exceptionala, distinsa si deosebita! Mi-a mai placut Relus, din unele mesaje pe care i le-am citit, la fel, daca e in viata reala ca si pe forum, am simtit ca aceasta fiinta este extraordinar de empatica si plina de bunatate! E cutremurator cum oameni cu suflet, cu sentimente, cu calitati, ajung sa sufere atat de mult pentru ca viata si alti oameni i-au deturnat de la un drum normal.

Sunt convinsa ca fiecare persoana de aici care are aceasta problema cu alcoolul, la origine a fost un copil cuminte si bun, nu exista nici cea mai mica indoiala! De fapt, orice copil se naste pur, oamenii care il cresc il transforma mai apoi. In bine sau in rau, in functie de cum sunt ei.

Apropo de alcool, imi facusem aseara niste clatite (pentru a-mi pastra silueta, am o regula ca doar 1 zi pe saptamana sa am voie dulciuri) si in timp ce le mancam cu pofta, tocmai pentru ca nu am voie decat o data pe saptamana, le savuram la maximum, parca ma drogam, atat de bune mi se pareau, desi nu erau decat niste banale clatite cu foarte putina dulceata. Si chiar in acele momente ma gandeam, doamne, ce inseamna sa nu ai dependente de alcool, droguri, jocuri de noroc, medicamente, ajungi sa te bucuri de orice pe lumea asta, oare cate persoane de pe Alcohelp ar putea sa manance cu asa pofta si bucurie niste amarate de clatite si sa se bucure de ele de parca ar avea pe farfurie bunatatile din lume?

Zile frumoase, senine si fara alcool sa aveti!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

Reni, multumesc din suflet pentru cuvintele calde si daca vreodata ai nevoie de psihoterapeut, apeleaza la mine cu incredere(pt problema ta cu clatitele). :ras: :jos-palaria: Eu as fi unul bun pt faptul ca sunt recuperat si lasa-ma sa-ti spun ca am fost adict si la dulciuri ,de fapt firea mea adictiva m-a facut sa fiu dependent de toate si am exagerat in toate cele enumerate de catre tine.
Si eu am constat la fel ca pe acest forum sunt atit de plini de calitatii cei care scriu incit daca ar fi sa desemnez eu un lider pt orice post de conducere as alege un alcoolic abstinent si cu siguranta n-as da gres. :susoteli:
In alta ordine de idei, ma gindeam eu azi, cam cite vesti rele poate suporta un om intr-o zi? :surprins: :ras: Va spun eu ca multe si ai dreptate cu jumatatea mea pt ca m-a facut sa le iau mai in usor si-mi daruieste linistea de care am eu nevoie acum in viata.Impreuna le vom duce toate si orice lucru indiferent cit de neplacut ar fi, impartit la doi este mai putin pt fiecare. :wink:
O zi minunata sa ai! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de Reni »

Draga Ilyuta, am stat sa ma gandesc daca sa-ti scriu acest mesaj sau nu, dar pentru ca in general e bine ca in viata sa-ti exteriorizezi trairile, o s-o fac. Nu stiu cat si daca o sa mai scriu pe aici, dar vreau sa stii ca dupa toate acele cuvinte atat de calde ale tale, mi-ai devenit drag. Nu ma intelege gresit, sunt o persoana cat se poate de serioasa, prea serioasa pentru zilele astea, dar am ceva innascut in mine care mereu m-a indemnat sa ma exprim, daca cineva s-a cocotat pe aceeasi lungime de unda cu mine, si sa-i spun ce simt. Mi s-a raspuns brutal cand am intrat prima data aici, au fost cateva mesaje de-a dreptul urate, dar pentru ca eu la violenta aleg sa nu raspund la fel pentru ca violenta este o oroare pentru toti, le-am citit si m-am oprit acolo. E atat de usor sa dai o riposta, sa ranesti pe cineva, mai ales pe cineva care e cu o dependenta inaintea ta si e oricum la pamant, si mai ales din spatele unui anonimat, incat puteam sa replic pe masura in secunda a doua, dar eu vreau sa nu imi traiesc viata in felul acesta, nici macar in virtual.

Ti-am spus, nu stiu daca o sa mai scriu aici pentru ca am intrat intamplator, nu era un loc pe care-l cautam si de care aveam nevoie, dar vreau sa stii ca de tine m-as fi putut atasa mult de tot daca as fi facut parte din comunitatea asta, iar daca ai fi existat in viata mea reala ca prieten de familie, ca unul dintre cei mai buni prieteni ai mei, probabil ca as fi facut multe eforturi sa te ajut sa nu mai ai rani, dureri, frici…

Iti doresc din toata inima mea sa alegi calea cea mai buna de-acum incolo si sa nu te mai intorci niciodata la otrava aceea, la nenorocirea aceea, pentru ca indiferent de probleme, trecut, traume, provocari, tu poti sa le tii piept si sa nu cedezi! Iti doresc sa ajungi sa traiesti liber, asa cum iti tot spune sufletul tau, sa fii sustinut de sotia ta, sa fiti impreuna pana la sfarsitul zilelor, sa ajungeti sa va bucurati de orice lucru oricat de marunt si sa ignorati tot ce e urat! A vedea doar ce e frumos in viata si a refuza sa vezi si sa accepti uratul din viata este un mare dar.

Uite ce inseamna puterea cuvintelor frumoase, puterea sentimentelor exprimate sincer, m-au facut sa-mi deschid si eu sufletul, sa te simt aproape, desi nu te cunosc, si sa-ti doresc sa fii fericit! Violenta atrage violenta de fiecare data, dar daca in loc de ea se deschid inimi, viata e altfel, viata e frumoasa!

Sa fii bine, sa fii fericit, sa-ti dai voie de acum incolo sa-i superi si pe altii, daca tu ai alta viziune iar ei nu o accepta, sa iti dai singur permisiunea sa traiesti, sa iei decizii, si mai ales, dar mai ales sa-ti dai voie sa gresesti si apoi sa continui sa traiesti fara anxietati, spaime, frici, teroare! Fii tu, fii copilul original care ai fost menit sa fii, simte si traieste asa cum iti cere sufletul! Te imbratisez cu afectiune, ca pe un bun prieten din viata mea reala, si iti doresc numai si numai si numai bine!!!!


:hug:
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

Vai de capul si de zilele mele, Reni, m-a luat o transpiratie rece dupa primele cuvinte citite si am crezut ca te-am suparat dar la sfirsitul frazei am vazut ca nu si mi-am revenit.Nu , nu glumesc dar eu sunt si voi ramine toata viata mea un sensibil si mor de frica sa nu supar pe cineva, imi face rau si ma consum enorm.Ok, hai sa merg si sa citesc in continuarem .:zambet:

OK , am citit si urmatoarele paragrafe si nu pot fi eu de-acum inainte prieten de familie pentru ca eu chiar am nevoie de ajutor. :susoteli: Nu, nu despre alcool vorbesc pt ca ma descurc cu asta.Deci ia in calcul intrebarea mea, te rog! :jos-palaria: Pun pariu ca nu vei ramine dezamagita si vom fi prieteni de familie forever. :zambetoi: :jos-palaria: Sa stii ca si eu sunt o persoana extrem de serioasa, chiar daca nu par.
Imi cer sincer scuze daca te-am suparat cu ceva si daca faci referire la trecut si am scris aricios citeodata, sa stii ca eram numai pojghita , sufletul meu fiind foarte sensibil si bun si reactionez aiurea citeodata din ..prostie. :rosu: Ma gindesc ca daca recunosc ca sunt prost, inseamna ca nu sunt chiar atit de prost. :ras: :rosu:

In orice caz, iti doresc tot binele din lume si sa fii sanatoasa si fericita alaturi de cei dragi! Si ajuta oamenii in continuare si cu sufletul, asa cum o faci, deoarece este rar in zilele noastre cind fiecare se gindeste numai la bani...Daca as putea, m-as muta pe-o insula...:jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de Airam »

Ilyuta, te rog nu te du singur pe insula, nu fi egoist, ia-ma si pe mine.
O zi minunata va doresc.
Maria.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

S-a facut Airam, imi iau si sotia si pe tine si pe mai cine vrea sa vina!Ia uite unde mergem! :ras:

https://www.youtube.com/watch?v=3i625PcxLQA
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

Buna dimineata dragii mei! :jos-palaria:
Hai sa va mai sperii putin pt ca este prea liniste pe forum! :surprins: :ras:
Deci, eu acum incerc sa lucrez la o greseala facuta si mi-am reamintit ce trebuie sa fac in viata, sa cred in ce spune cineva dar sa si verific, pentru ca ma poate costa mult. :surprins: :plans: Si tot acum am facut o paralela intre situatia respectiva si alcool si gindesc eu cu glas tare ca nu pretuim ce am avut decit dupa ce am pirdut lucrul respectiv si ne dam seama ce valoare a avut. :plans: Uneori putem repara greseala(nu este vb despre alcool) alteori nu, ca in cazul cind ne pierdem sanatatea din cauza alcoolului... :plans: Ca un pronostic al meu pt cei care scriu aici, toti puteti repara greselile pt ca sunteti tineri... ca si mine.:ras: :jos-palaria:
O zi frumoasa si abstinenta tuturor! :hug: :jos-palaria:

Ps Bai Danisor, joaca Romania fete la fotbal, nu te uiti? :surprins: Cu USA:surprins: :ras: :ras:
Nume anterior: ilyuta
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de Reni »

Draga Ilyuta, ai spus ca ai nevoie de ajutor, cu ce pot sa te ajut?
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

Multumesc mult Reni pentru intrebare si fara a da amanunte, vreau sa te intreb ce ar trebui sa fac sa nu mai fiu atit de speriat de viitor? :surprins: Nu este vorba ca supar pe cineva, nicidecum, deciziile sunt ale mele si nu am nevoie de aprobare dar imi este frica sa nu gresesc.Nici nu se pune problema de baut dar tare mi-as dori sa fiu mai relaxat si nu atit de responsabil mereu. :surprins: :lol: Scuze dar fac haz de necaz!
Daca am putea vb si in privat ti-as spune mai multe. :susoteli: :jos-palaria:
MULTUMESC anticipat! :jos-palaria:

Uite si o pozisoara de la un prieten de pe forum si cred ca mi-ar prinde bine sa fac si eu asa! :ras:
14961450_1007161549405701_1301079995_n.gif
Nume anterior: ilyuta
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de Reni »

Of, Ilyuta, sper sa nu ai anxietate, ca daca e asa, e o piedica imensa, asta e factorul care iti distorsioneaza tie toate trairile, deciziile, viziunea asupra problemelor. Anxietatea e un raspuns la o viata plina de privatiuni, interdictii si mai ales conditionari din copilarie pana la maturitate, dar exista in continuare si pentru ca e intretinuta de cineva apropiat. Numai tu stii cine e elementul stresor din viata ta, ca sigur il ai daca ti-e atat de teama de ceea ce spui, sau poate nu! Uneori e atat de bine mascat incat nu poate fi depistat de victima decat cu ajutor terapeutic, pentru ca de cele mai multe ori este lupul in blana de oaie, aparent cu intentii bune, dar sabotor pana la cer si inapoi! Cine si de ce te submineaza, iarasi, numai tu ai putea sa stii, dar de obicei e un parinte sau partenerul de viata. Copiii nu te pot coordona, nu-ti pot manipula trairile, strainii nu au putere in viata ta, insa ceilalti amintiti mai inainte, da.
Din pacate, in Romania, inceputul dezastrului il fac cu mare sarg parintii si il continua cu, uneori, acelasi sarg, partenerii. Parintii romani, mai ales cei din generatiile anterioare, n-au inteles niciodata ca un copil ramane copil in sufletul lor pana la moarte, dar in relatie directa, de la un moment incolo, trebuie sa existe ca partener cu drepturi egale de pareri si idei, de hotarari si decizii, intr-o relatie corecta adult-adult, nu una la infinit parinte-copil. Aici e calcaiul lui Ahile al durerilor sufletesti ale celor care, desi ajung maturi, se simt mereu nuli in fata parintilor autoritari care nu vor sa renunte odata la biciul cu care isi directioneaza copiii pana la moarte.
Relatia inghetata la stadiul de parinte-copil, cand copilul este deja adult, este una defecta, stricata, care distruge suflete! Nu stiu ce varsta ai si nici nu doresc sa stiu, dar probabil ca esti o persoana matura, trecuta prin viata, si din acest motiv tu nu ar trebui sa suferi si sa fii atat de infricosat in fata unor situatii. Inteleg ca esti abstinent, acest lucru ar trebui sa iti dea aripi, iar daca nu se intampla asa, inseamna ca cineva te submineaza, pe fata sau subtil.
Ai anxietate pentru ca nu esti tu, nu esti lasat sa fii tu, NU AI FOST LASAT NICIODATA IN VIATA TA SA EXISTI CA ENTITATE ORIGINALA, cu personalitate unica si distincta, nu esti lasat sa judeci, sa simti, sa decizi, ai o personalitate care probabil iti este innabusita mereu, cineva te conduce din umbra sau pe fata, te depersonalizeaza sau, si mai grav, cel mai grav, te demasculinizeaza! Tu inca nu traiesti dupa cum iti dicteaza inima, ci dupa cum decid cei puternici din jurul tau. Sunt puternici pentru ca iti sug energia ca sa reziste ei, nu pentru ca ar fi mai buni ca tine! De ce sunt puternici in raport poate doar cu tine? PENTRU CA TU LE DAI PUTERE ASUPRA TA. Nu trebuie sa te iei cu nimeni la tranta, si mai ales nu pe fata, pentru ca dai posibilitatea vampirului care te secatuieste sa apese subtil si fara sa-ti dai seama pe alte butoane sensibile ale tale ca sa nu te piarda din gheare (caci un sabotor e avid de putere), aici e nevoie de o lupta cu tine insuti, de a cauta in sufletul tau sa afli de ce esti tu nefericit sau, hai sa nu exagerez, nemultumit. Oamenii rad cand aud de dezvoltare personala, de psihologie, de autocunoastere, e drept ca librariile sunt inundate de carti de maculatura care induc in eroare, dar teoria aia buna chiar este buna, exista si poate salva vieti.
E posibil sa fi ajuns sa-ti fie frica si de umbra ta in unele momente ale vietii, si atunci e grav pentru ca tu traiesti conditionat. Conditionat de cineva. Poate gresesc, ti-am scris in functie de ce mi-ai scris pana acum. Imi pare rau, pentru ca eu cred ca esti un suflet bun si tare sensibil, si din pacate exact oamenii astia sunt dominati (ca sa nu spun calariti) de cei cu probleme psihice nerezolvate, camuflati atat de parsiv in postura de salvatori sau oameni "integri".

Nu stiu cum sa scriu pe privat, poti sa-mi spui cum sa fac?
Scrie răspuns