021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

salut

Aici puteti povesti experientele personale.
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Acum sânt în pauză de masă și pot scrie mai mult .Cred ca e corect să a mi spun povestea dacă vreau ajutorul vostru.Da mă numesc Cezar sânt alcoolic si foarte trist si dezorientat în același timp mă trag dintr-o mama alcoolică pe tata al mai țin minte foarte vag dar stiu de la fratele meu mai mare ca dânsul nu a avut patima asta . Pb mele ce țin de pshic au început de la o vârstă foarte fragedă Tata a fost bolnav de arterita înainte să mă nasc eu după aproximativ 2 ani după ce m-am nas cu au trebuit să-i. amputeze un picior apoi cu timpul si celalalt din câte a mi aduc aminte eram foarte atasar de el cu toate că mai mult timpul sil petrecea prin spitale o dată stiu ca a venit acasă pe o perioadă mai lungă și am petrecut ceva mai mult timp împreună a fost atunci raiul pe Pamant pentru mine dar cu timpul sa îmbolnăvit mai grav si au trebuit să i amputeze si celalalt picior . Între timp mama si soră-mea trebuiau să meargă la servici fratimiu la facultate ne având cu cine sa ma lase mai băgat ca să nu spun altfel la cămin dacă mai știți cum era pe timpul lui Ceaușescu acolo din coltul meu de rai care cât de cât al aveam acasă am ajuns în iad .Si acum a mi aduc aminte bătăile mâncarea gris cu lapte cu viermi in doua si... educatoarele mancau supa cu ceapa doamne ce n-aș fi dat doar pt o lingura de ciorba nu mai zic mici fiind ne mai scăpăm pe noi noaptea în pat ne trezeau îngrijitoare le si ne spălau cu furtunul cu apa rece noaptea acolo la cămin m-am îmbolnăvit de pneumonie din câte mi sa spus nu mai aveam mult si muream din cămin am ajuns în spital acolo alt chin nu avea voie nimeni să mă viziteze timp de o lună din câte mai stiu țin minte că trebuia să fac injecții din 6 în 6 ore erau extrem de dureroase si nu aveam cui să mă plâng în fine până la urmă am ajuns acasă a u mai durat mult si tata sa îmbolnăvit foarte grav țin minte stătea în pat a refuzat să mai iasă din camera lui de când i-au amputat si al 2lea picior stăteam cateoda. cu el în camera si câte o zi întreagă mama între timp numai cu alcoolul în cap doream să l pot ajuta cu ceva dar ce puteam să fac cu trecerea timpului sa dus eram lângă el atunci singur mama era la băut prin vecini fratele la facultate soră-mea nu mai stiu atât stiu ca eram lângă el făcea urat tare. de la durere până ce sa zvarcolit si a căzut jos din pat și dus a fost dap a fost destul de marcant pt mine fin minte mă forțăm să scot o lacrimă ca așa știam că dacă cineva moare tre sa plâng nu am putut si pe undeva mă chinuia gândul aceasta .În fine am rămas cu mama care a luat o si mai tare pe ulei am trăit clipe lângă dânsa care nici un copil din lumea asta nu ar trebui timpul a mai trecut si am început să mi fac prieteni printre vecini dar cu pb mamei la alcool mă refer s trebuit să ne mutăm din locul în care am copilărit o altă lovitura am primit atunci lucrurile au degenerat în așa măsură încât am rămas pe drumuri din cauza alcoolului nu si a mai putut gestiona viață a trebuit să iau viață în piept de foarte tânăr fără o educație fără sprijin fără nimic de aici în colo alte aventuri vii le împărtășesc mai încolo ca mi se termina pauza sper ca nu am scris prea mult :rolleyes: :rolleyes:
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: salut

Mesaj de Airam »

Daca simti nevoia sa scrii, scrie...nu-ti fa probleme ca scrii mult, cine vrea citeste ce scrii.
Impresionanta povestea ta de viata. E trist cand copii sufera din cauza parintilor.
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Mulțumesc am să scriu cât pot nu prea le am pt ca nu prea mi-a plăcut școala și nici cărțile dar trebuie să o fac alcoolul nu tine cont de nimic si eutre să scap de el cumva. Revin mai pe seara cu restul :susoteli:
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: salut

Mesaj de ilyuta »

Buna Cezar si in afara de faptul este foarte impresionanta povestea ta, nu vreau sa te fac sa cazi si mai mult in butoiul cu melancolie.Este intr-adevar foarte dureros si trist dar hai sa ACCEPTAM tot ce ne ofera viata si daca nu putem schimba trecutul cu siguranta ca ne putem SCHIMBA viitorul.Eu de ex sunt orfan si am avut o mama un inger si ce folos...Am gasit eu motive ca sa beau si ceea cu ce ne confruntam noi nu este un viciu ci o BOALA care poate fi tratata zilnic cu pastila de ABSTINENTA, luata ZILNIC.Este gratis si aici , prin noi, vezi ca Dumnezeu lucreaza PRIN OAMENI si MIRACOLELe sunt posibile.
Ca o concluzie pt ce am scris pina acum, primul meu pas invatat pe forum de la prieteni este sa NU BEAU ASTAZI, atit.Trecutul nu-l poti schimba, viitorul nu stii care va fi deci traieste fiecare zi la timpul ei Cezar si viata ta se va schimba.
Si tot ca un raspuns la povestea ta, gindeste-te ca nici-o mama nu este rea si asa a considerat ea ca-si poate duce durerea ,cu alcool ,la situatiile vitrege de viata pe care le-a avut cu tatal tau, pt ca si ea a avut o cruce f grea de dus.In fine Cezar, ASTAZI este prima zi din restul zilelor tale" si incerca sa le traiesti frumos, cu buna, cu rele, cu tot ce-ti da Dumnezeu.Nu scapam vii de-aici niciunul dar conteaza foarte mult cit si cum traim.Viata este cel mai de pret dar si-mi reamintesc asta cind sunt coplesit de prea multe probleme(unele doar in capu meu).
Noi alcoolicii, toti suntem la fel si mereu gasim o scuza pt a bea:de fericire, de suparare, din cauza altora. etc dar de fapt problema este a noastra si numai a noastra si eu am inteles acest lucru aici pe forum.
Am fost ajutat de prieteni minunati ca sa pot intelege problema si acum indiferent ce mi se intimploa, gestionez situatiile cu capul limpede si iau deciziile corecte in viata sau macar incerc.Uneori gresesc dar le remediez fara a avea mintea invaluita in "ceata". :plans:
Cezar, in ceea ce priveste educatia, nu-ti fa griji pt ca nu conteaza in "boala" asta a noastra, poti fi educat sau mai putin educat, ea loveste in toti la fel si mai devreme sau mai tirziu te doboara.... :plans: Nici mie nu mi-a placut cartea. :lol: Eu iti doresc din suflet sa tii aproape si sa navighezi cu noi mai departe in BARCA VIETII!!! :zambet: :hug: :jos-palaria:
th.jpeg
Nume anterior: ilyuta
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Da sânt de acord cu tine si m-au impresionat cuvintele tale trebuie să mi acept trecutul nu e ușor nimeni nu zice că e tot ce a mi doresc e să nu mai am de aface cu alcoolul si sa am o abstinenta senină a dar pt asta trebuie să fac cumva nu stiu cum sa ma ampac cu mine si trecutul meu ce trebuie sa fac e să trăiesc în prezent nu în trecut si nici in viitor e osor de zis greu de făcut trebuie să am răbdare cu mine dar am să calitatea asta la mine lasă de dorit trebuie să încerc nu mă las căci numai am încotro . Ok pe mai târziu revin cu restul poveștii dacă tot am început măcar so termin nu pt ca mi asi găsi o scuză în privința bolii pe care o am ci pt ca chiar a mi face bine Va mulțumesc încă o dată pt suportul vostru
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: salut

Mesaj de Mihai »

Salut Cezar, bine ai venit, aici, ai nimerit printre prieteni care te inteleg si te sprijina.

Ai scris foarte frumos! O poveste impresionanta de viata .Pe acest forum conteaza mai putin forma gramaticala a ceea ce postam, conteaza mai mult ceea ce transmiti cand scrii, iar tu, ai transmis extrem de mult prin ceea ce ai postat.

Tine aproape, impreuna reusim. De ce ? Pentru ca ne putem intelege unii pe altii, multe din povestile noastre despre consum sunt cam la fel, si atunci cum sa nu te inteleaga cineva ce a experimentat ceea ce tu scrii?


Fa ti curaj, scrie fara nici o retinere, aici nimeni nu te judeca, fiecare te va ajuta cu ce poate.

Cele bune,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: salut

Mesaj de Tudor. »

Salut Cezar,
Bine ai venit pe forum.
E bine că spui ce ai pe suflet.
Totuși terapia dependentei e mai eficienta dacă se axează pe obiective decât pe cauze.
Cauzele au dus la consum, iar cauzele sunt multiple.
E bine să le depistezi, dar ce faci de acum înainte.
De ce vrei să renunți la băutură?
Chiar așa. De ce vrei să nu mai bei?
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Bună Tudor Motivul pentru care nu mai vreau să beau e ca din cauza ca în ultimul timp nu mai am control asupra ceia ce fac sub influenta lui . Acum am un serviciu bun o familie pe care nu asi meritao încă mai am sănătate din punct de vedere fizic vb . Am plecat din România acum 4 ani de zile având pb financiare tot din cauza alcoolului acum suntem bine dar ce să vezi după cum știi de alcool nu poți fugi nicăieri te urmărește oriunde ai fi.Acum în ultimul ceas când încă nu e prea târziu încerc să scap de el cu ajutorul lui Dumnezeu și al vostru am să biruesc sper tot ce trebuie e să nu beau azi! Mâine e o altă zi si trebuie sa o iau de la 0 .Nu e prima oară când am încercat să mă las cel mai mult am rezistat 1 lună jumătate nu știam că de fapt eu sânt bolnav si ca nu puteam să mă tratez singur am obsv de-a lungul timpului cu cine am de aface si nu e glumă eu cred ca sânt destule motive cu Dumnezeu înainte Am zis ca nu mi place să numar zilele de abstinenta ....am8 mâine 9 om vedea
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Completând ce am scris mai sus asi avea o întrebare pentru veterani ai abstinentei poate si voi a ti trecut prin starea asta de frică ca nu cumva să cazi e normal pt ca suntem bolnavi pe viață dar eu asi dori să ajung să am acea abstinenta senină să nu mă înțelegeți greșit nu sa ma culc pe o ureche... Pt ca sânt convins că o abstinenta în frică face cat o ceapa degerata părerea mea .Si mulțumesc mult Tudor pentru întrebare a fost una buna cateoda o întrebare spusă la timpul ei face mai mult decât un răspuns dacă aveți întrebări vă rog vă răspund cu cea mai mare placere ma bucur mult să fiu aici cu voi mă bucur nespus
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: salut

Mesaj de dani »

Servus Cezarica si bine ai venit!
Abstinenta senina!Fain subiect!Baiul ii ca tu,eu si altii am ''muncit'' din greu si multi ani cu paharele ca sa ajungem in faza(halul) asta.Si acum nu putem avea pretentia sa vina Zana Maseluta cu bagheta sa ne faca,calugari shaolin instant.E un proces care dureaza!RABDARE!
Poate n-am sa ajung niciodata la o nirvana seninatatii,dar ii mai bine ca inainte.Si poate chiar imi place seninatatea mea care imi permite sa-i mai fut cate un Cristos la vreo unul ce ma calca pe bombeuri.
Pana atunci concentreaza-te pe ziua de azi.Baga vitamine si lichide in fizic,eventual si dulciuri.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns