021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de colica zis alcoolica »

Nu-i nici o problema Luca , in sensul ca , chiar alcoolul imi devine profesor si imi arata ca nu reusesc sa-l controlez .
Eu am intrat aici pe forum si am incercat doua zile sa stau fara bautura si apoi mi-am spus :
,,- Vezi ce simplu este sa te lasi de baut , atunci bea si lasa-te cand ai sa vrei ! " si am mai baut jumatate de an .
Apoi am ajuns iar sa ma sperii de mine , de ceea ce fac baut , ceea ce-mi trecea prin minte cand eram sub aburii alcoolului si a ajuns frica de a bea mai mare decat frica de a trai treaz si iar mi-am dorit abstinenta .
Am reusit sa stau apoi patru luni si iar am recazut , pentru ca nu stiam sa imi gestionez emotivitatea si dupa o disputa in familie m-am dus direct si mi-am cumparat o sticla de bere , si apoi a doua , a treia....
Mi-am dat seama ca mie personal doar forumul nu imi ajunge si cu toata rusinea , am cautat si grupurile fata in fata , cele din real si am acum ani in care merg si de doua ori pe saptamana la grupul AA , martea si vinerea si chiar daca este Sarbatoare ,Anul nou ,ploua , ninge , am mers mult timp cu bicileta pentru ca nu imi permiteam altceva 5 km dus 5 intors ,pentru ca "alcooluleste prea puternic si viclean ".
Apoi am auzit termenul de Minte Deschisa adica sa incerc sa inteleg ceea ce imi spun prietenii , sa ascult cat pot de adanc ceea ce incearca sa imi transmita prietenii.
Sa caut in fiecare zi pozitivul , sa vad pentru ceea ce am si sa multumesc pentru tot .
Sa incerc sa ajut si eu , chiar si cu o fraza scurta , un cuvant , pentru unul din noi aflat intr-o pasa proasta poate sa conteze foarte mult . :hug:

Ma opresc aici ca incep sa fiu cam confuz , asa ca fug sa mai rad si eu cu voi , tu si cu Iliuta , in topicul lui Big Bro :lol:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Salutare Luca
Cum esti, n-ai m-ai scris de ceva vreme. Sper ca esti bine.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna Maria,

Sunt bine , multumesc de intrebare, nu am reusit sa intru pe forum de pe telefon toata saptamana iar pe pc foarte greu.

O zi buna
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Multumesc Luca, ma bucur ca esti bine.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna dimineata tuturor,

Astazi am intrat din prima incercare pe forum insa de pe telefon inca nu am reusit.

Vin cu o intrebare ca tot se apropie sarbatorile de iarna si anume:

Cum ati sarbatorit in primul an de abstinenta Craciunul si Revelionul?
Cum ati fentat alcoolul? Cum ati reactionat in momentul in care ati fost imbiat cu un pahar de sampanie?

Na ca s-au facut 3 in loc de una.

Va pup pe toti.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Salut Luca!
Primul an a fost un pic mai greu, aveam aproape 6 luni de abstinenta de Craciun, primul meu Craciun treaz, trezut, a fost foarte frumos, probabil pentru prima oara cand am sărbătorit Craciunul ca semnificatie religioasă si nu ca ,,Drinking Party”...
Am luat si eu de la altii ce m-au invatat... mai jos ai câterva sugestii:

”Nu este obligatoriu să mergi. Da, poate că ar trebui să mergi. Poate că ar fi dureros sau dezamăgitor pentru cineva dacă nu te duci, dar nu TREBUIE neaparat sa mergi. Este în mod evident mai bine să ramai abstinent, decât sa risti sa mergi undeva si sa simti disconfort. Sa risti o recadere. Pentru că dacă într-adevăr esti alcoolic, atunci alcoolismul tau va încearca să te omoare - si sarbatorile este posibil să se opreasca aici...”

ai articolul complet aici : http://www.abstinenta.com/425262869/433 ... %C4%83tori
Zile senine! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Multumesc Styx, Mare OM , Mare Caracter.

Sa fi iubit.

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Se poate sarbatori si fara alcool. Refuzi paharul cu alcool si gata. Pe cine crezi ca intereseaza ca tu nu bei. Inlocuiesti alcoolul cu apa, sucuri si voie buna. Se poate sa fii vesel si fara alcool. Azi noapte am visat ca am baut...ce bine a fost cand m-am trezit si mi-am dat seama ca a fost doar vis. Imi era groaza de raul de dupa.
Zi senina va doresc.
Maria.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

Eu unul n-am refuzat pe nimeni la ptreceri, din contra, aam dat noroc, am ciocnit, m-am facut ca duc paharul la gura si l-am pus pe masa.Nimeni(daca nu este alcoolic) nu va sesiza iar daca le-as fi spus ca nu beau abia asa le-as fi atras atentia si m-ar fi batut la cap sa beau numai "un paharael"
Ups, n-avem rizaciosi azi? haha

Numai bine va doresc tuturor !
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Multumesc Ilyuta,

Foarte tare, pe cat de simplu pe atat de eficient, asa am sa fac. Nu m-am gandit nici un moment ca asi putea pune paharul pe masa fara sa-l golesc.
Inca o data multumesc Ilyuta.

Sa fi iubit
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Scrie răspuns