021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de styx »

Salut Mihai, salutare tuturor!
Același băiat ( probabil-după timpul de abstinentă m-am orientat, dar nu contează dacă e altul)povestea același lucru ieri la Grupul unu Obregia... e trăirea lui si experiența lui. Dacă noi suntem foarte bine asta e un lucru bun, nu toată lumea are darul, bunăvoința, norocul spune-i cum vrei să trăiască o abstinenta senină, de aceea e bine să împărtășim cât mai mult modul nostru de a ne mentine abstinenti zilnic si modul prin care am ajuns la această seninătate sau cum îmi place mie să spun- să trăim bucuria abstinentei si abstinența în bucurie.
Multumesc! :jos-palaria:
Abstinență senină să avem! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

#Iliuta ești mai înțelept decât lași sa se vadă
am inteles acest lucru si ma conformez, acesta fiind o situatie care nu ma deranjeaza chiar deloc si ma adptez cu usurinta la tot ce se intimpla in jurul meu.
Asta e ce îți trebuie,  flexibilitate și acceptare a faptului că alcoolul nu iți face bine.  Ce grațiere, ce suspendare,  ca doar nu esti condamnat la nimic.
E alegerea ta sa te simți liber,  bravo tie Iliuta

#Styx ,  fiecare cu drumul lui in  adictia asta.


#Lupica,  ma bucur sa descopăr ce ești viu, credeam că esti doar o aplicație :)

Nu ma supăr chiar deloc, nu e vorba de polemici, provocări sau altceva , dacă poți fi asertiv ,  putem avea o discuție in care You win - I win, înțelegi ?

Respect opinia ta ,  dar nu sunt de a acord cu folosirea cuvântului "noi"

Ai o idee expune (gandul) aici,  ai ceva de împărtășit din experiența ta de dinainte de consum sau după încetarea băutului,  scrie  aici,  va ajuta si pe alți.
Ai niște convingeri personale,  niște ancore ce te ajută sa ramâi abstinent, e super,  dar sunt ale tale,  deci,  nu e vorba despre noi.

Dacă ti ai simțit amenințată abstinenta doar prin faptul că am altă viziune decât a ta , (dovadă că ai răspuns ) imi pare rău.
Sau dacă crezi că deții adevarul despre recuperarea din dependenta, iar imi pare rău.  E adevarul tău,  funcționează pentru tine și asta e minunat!

Dacă eu consider că am scăpat de alcool e penibil sa încerci sa schimbi asta si sa încerci sa mă convingi ca "avem" (adică noi ) doar o suspendare .
Suna ca si cum am fost (noi) condamnați la ceva si avem sentință cu suspendare.

Noi,alcoolicii,nu am reusit nimic...doar poate cele 24 de ore de abstinenta. Maine,poate peste o luna,poate peste 9 luni sau 9 ani...exista riscul sa avem o recadere din care foarte greu ne ridicam
Eu consider că am reușit destule,  dacă tu consideri ca nu ai reușit nimic ,  încearcă sa ti restabilești valorile și vezi cum stai cu stima de sine,  lucru important in conviețuirea cu propria persoană.

Știu prin ce treci, frica de recădere e foarte bună și te ține abstinent.


La mine a nu bea este echivalent cu a respira , beau încetez sa mai respir, adică mor.
Așa cum nu uit sa respir, tot așa nu uit sa nu beau alcool,  dacă voi recadea probabil  voi muri,  așa ca nu am de gând sa o fac,  tot ce vreau e sa mă simt liber.

Să zicem că sunt supraviețuitorul propriei dependente si vreau sa mă bucur de asta din plin!

Te mai aștept prin topicul meu ,

Cu respect,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de styx »

Mihai scrie:#Styx ,  fiecare cu drumul lui in  adictia asta.
corect, doar drumul tău nu e drumul meu si invers, la grup ne împărtășim puterea experiența si speranta, fiecare ia ce-i trebuie, dacă-i trebuie din ce spun altii despre cum au ajuns abstinenti si cum isi păstrează abstinența...
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de ilyuta »

I'm not only a pretty face...Mihaita! :ras: :ras:
Sunt eu ca un papagal pe-aici citeodata, dar asta simt frate si ma regasesc atit de bine in spusele tale ...Da si pentru mine abstinenta este ca aerul pe care-l respir si am spus asta de multe ori. :surprins: Si eu ma simt ca am realizat chiar foarte multe, lucruri pe care nici n-as fi visat sa le pot face inainte... :plans: Sunt multumit cu mine si cu viata mea...si accept si ceea ce nu-mi place de la cei din jur(nu este vb despre Forum) si nu incerc sa-mi impun puctul de vedere, ii ascult si-mi vad de-ale mele... :surprins: Asta este despre viata mea privata iar in ceea ce priveste alcoolismul
acum nu mai vreau sa dovedesc nimic nimanui, daca ajut pot daca mi se primeste ajutorul pt ca de multe ori desi am vrut am primit un refuz care in acele momente m-a ranit dar acum le iau pe toate asa cum sunt.Ma bucur ca nu mai vreau eu sa indrept lumea si vreau sa o schimb incepind cu mine.
O mica remarca am de facut si de a te contrazice: sunt condamnat la ceva,sunt CONDAMNAT LA FERICIRE si la VIATA, Mihaita, lucruri pe care le uitasem in trecut.Nimic nu ma bucura si am baut in nestire pt ca eram nefericit.Acum, cu bune, cu rele merg pe drumul vietii si inca odata DUMNEZEU imi arata cit de mult ma iubeste lucru pentru care ii sunt recunoscator, LUI si voua, prietenii mei dragi!!! :hug: :jos-palaria:
Numai bine va doresc tuturor si scrie mai des pentru ca eu cu siguranta iti voi raspunde de fiecare data. :hug:

Ps Danisor, esti ok? :hug: :ras:
Nume anterior: ilyuta
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Airam »

Buna dimineata,
am avut perioade in viata mea, cand nu ma regaseam daca nu consumam macar in wekend alcool.
Constat doar dupa cateva zile de abstinenta, ca viata e frumoasa si fara alcool.
Zi linistita dragilor.
Maria.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Maria !
Ai grijă ca pentru ca Îți este bine sa nu "te premiezi "
Citește asiduu materiale de recuperare

La grupul AA se spune :
Vino la ședințeleAA mai ales când iti este bine pentru că te pregătește pentru când îți merge rău
Toate cele bune și abstinenta senină.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Airam »

Nici nu m-am gandit la asta, sa ma premiez fiindca mi-i bine.
Multumesc Tudor.
Seara frumoasa. Maria.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

PRO TV difuzeaza un material despre AlcoLine diseara la ora 20.00!
Imagine
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Cand esti alcoolic, poti minti pe toti dar nu te poti minti pe tine. Caci minciunile nu sunt decat minciuni
si chiar daca ne fac sa ne simtim in siguranta si linisti o perioada de timp mai scurta sau mai lunga,
in cele din urma ne vor dezamagi.

.............................Povestea Betivului.....................


Eram copil, vedeam cum parintii mei beau si ma intrista teribil acest lucru si
in mintea mea de copil era descumpanire si imi juram ca nu voi bea
toata viata mea...

Si anii au trecut, am ajuns matur cu un dezechilbru emotinal adanc inradacinat
in trecutul meu haotic, am inceput cu o bere si un pahar de vin iar dupa ce consumam
observam ca sunt mai vesel, mai stapan pe mine, ca viata e frumoasa atunci cand bei,
ca toate lumea bea, dar mai ales observam ca problemele dispar atunci cand bei.
Ani au trecut, bautura m a ingenunchiat, facand din mine o leguma, band in fiecare zi,
saptamana de saptamana, luna de luna, repetand la infinit ca de maine
nu voi mai bea.


Si acel maine nu a mai venit, si am ajuns batran, iar alcoolul e stapan pe viata mea,
imi pare atat de rau ca viata a trecut pe langa mine, ca cele mai frumoase clipe le am
ratat sau trait cu alcool, ca baiatul meu e mare si toata viata lui m a cunoscut ca un
betiv, daca as mai putea sa dau timpul inapoi cand eram tanar.........



.................Acelasi betiv, alta poveste.........

Eram copil, vedeam cum parintii mei beau si ma intrista teribil acest lucru si
in mintea mea de copil era descumpanire si imi juram ca nu voi bea
toata viata mea...

Si anii au trecut, am ajuns matur cu un dezechilbru emotinal adanc inradacinat
in trecutul meu haotic...

Si mi am zis, copilul meu abia a inceput gradinita, oare am de gand sa i ofer aceeasi
copilarie ca a mea, oare vreau sa ajung un mos batran ce miroase a alcool de la o posta
oare vreau sa mi ratez viata din cauza alcoolui.
Nu, nu vreau asa ceva si oricat de greu va fi, voi reusi, pentru ca alta solutie nu am si
nimic nu e imposibil atat timp cat iti doresti cu adevarat.
Asa a si fost, din 11.12.2011 nu am mai consumat nici un gram de alcool.

Am mers la ALIAT la psihoterapie, am mers la AA, am scris pe acest forum si nu am mai
ratat cele mai frumoase clipe ale copilariei baiatului meu, sunt sanatos , merg la sala
mi am facut prieteni fosti dependenti de alcool, psihologi, am inceput facultatea de psihologie
am facut lucruri normale, am cunoscut o alta dimensiune a personalitatii mele si nu regret nimic
din ce am trait in abstinenta, si de ar fi sa o iau de la inceput, la fel as proceda.


Dragii mei, oameni buni,
schimbati va povestea,
faceti din betie abstinenta
si din suferinta bucurie!


Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de dani »

Asa a si fost, din 11.12.2011 nu am mai consumat nici un gram de alcool.

Felicitari Mihai pentru cei cinci ani de abstinenta! :jos-palaria:
Ti-as mai fi pus o maslina,o atentie dar nu mere.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns