021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de styx »

Mihai scrie:Asa a si fost, din 11.12.2011 nu am mai consumat nici un gram de alcool.
Felicitări Mihaiule!
La Multi Ani senini trăiți în bucuria abstinentei!
Mă bucur că te-am cunoscut! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare, nu te felicit pt 5 ani fiindca nu e nici o chestie de felicitat. Ai facut doar ceea ce trebuie.
3 idei
1. Ma bucur mult pentru tine si pentru ai tai.
2. Ai ce ai pentru ca meriti asta.
3. Esti cel mai in Program dintre toti alcoolicii abstinenti, din tara romaneasca. Pe orice directie de dezvoltare din Program, nu am gasit derapaje: de la dorinta de a reusi pana la " ia doar ce iti foloseste", de la minte deschisa pana la noi experiente si achizitii cognitive,etc.

Din partea mea....respect.

Doamne ajuta!
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de almaM »

Felicitări Mihai pentru perseverența ta, felicitări pentru respectul pe care-l ai pentru ceea ce ți-a dăruit creatorul! Eu nu știu ce cărări ai bătătorit, îmi place drumul pe care mergi acum, te admir și te îmbrățișez cu drag!
Felicitări, succes și împliniri fericite alături de cei dragi!

Imagine
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de almaM »

Felicitări Mihai pentru perseverența ta, felicitări pentru respectul pe care-l ai pentru ceea ce ți-a dăruit creatorul! Eu nu știu ce cărări ai bătătorit, îmi place drumul pe care mergi acum, te admir și te îmbrățișez cu drag!
Felicitări, succes și împliniri fericite alături de cei dragi!

Imagine
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Mihai penru cei cinci ani de abstinenta ! :jos-palaria:
Felicitari pentru tatal care ai devenit , pentru omul care esti acum pentru tine si familia ta !
Bune 24 de ore iti doreesc ! :hug:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Tudor. »

Felicitări Mihai,
Pentru determinare și pentru ca scrii frumos.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Va foarte multumesc,

@ multu’ Dani!!

@ Styx, si eu ma bucur ca te am cunoscut :)

@ Colica, esti tare frate, tine mereu drumul asta!

@ Almisor, te admir de cand ai aparut pe forum:)

@Tudorel, m ai facut sa recitesc, nu cred ca scriu frumos …sincer, mi a fost greu sa citesc din urma, unele postari sunt infantile si narcisice, insa sunt si unele scrise cu sufletul, postari sincere.

@ Ovidiu, cu siguranta nu sunt cel mai in Program, insa este cert ca noi doi trebuia sa ne stim in viata asta.
Iti multumesc pentru tot ajutorul oferit!

Ma bucur pentru mine ca am implinit 5 ani de abstinenta( as fi ipocrit sa nu recunosc), dar nu vad abstinenta ca pe un numar de ani, ci ca pe un drum al vietii mele, un drum pe care exista si jos, si sus,si bine, si rau, si frumos, si urat.
Chiar daca abstinenta nu inseamna o neintrerupta stare de bine, e drumul catre mine ! Cand nu voi fi pe drum, ori sunt beat ori sunt mort.

Ma uit in urma si realizez ca la inceput foloseam alcoolul ca pe ceva util, insa e o granita foarte fina intre util si daunator iar la un moment dat, folosirea alcoolului se transforma in dependenta…aveti grija. E un sfat la care ar trebui sa va ganditi inainte de a cadea in dependenta.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de daria »

Felicitări Mihai pentru cei 5 ani de viața noua!
Te citesc dintotdeauna cu mare luare aminte Se vede ascensiunea ta
Succes maxim cu facultatea Nu ma îndoiesc ca vei face cariera si ne vei face mândrii pe toți cei care te am cunoscut Ne vei face sa spunem: eu il cunosc pe tipul asta ! Practic, nimic nu te va opri din drumul tau spre cunoașterea de sine

Mult, mult succes!❤️❤️❤️❤️
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

de ce ne pierdem din entuziasm, din motivatie? de ce uitam cat de rau ne a fost din cauza alcoolului, de ce dupa o perioada mai lunga sau mai mica in care nu am consumat alcool intindem mana dupa pahar, ce se intampla cu perseverenta dupa cateva zile, saptamani de abstinenta,

multi am inceput sa consumam inca din tinerete, altii spre a doua jumatate a vietii, nimeni nu cred ca dupa o noapte de betie, sau dupa in pahar in plus s a declarat dependent,

psihicul la fel ca si organismul se imbolnaveste in timp, nu te imbolnavesti grav de la o saptamana de fumat, insa ai toate sansele dupa 20-40 ani de fumat,

sa ne imaginam psihicul ca pe un diamant ce reflecta lumina, razele acestuia sunt gandurile noastre, gandurile pozitive sunt raze de lumina frumoasa, cele negative provin din laturi intunecoase ale diamantului, o fata a sferei ce nu a fost intretinuta cum trebuie,o zona unde lumina nu se reflecta atat de bine,

partea psihicului (o fata a diamantului) responsbila cu constientizarea consumului exagerat de alcool am avut grija sa o pacalim, dandu i placerea oferita de alcool,
de fapt noi ne imbolnavim, doar pentru a obtine placerea de moment, iar in timp intervine dependenta fizica dar mai ales psihica la alcool, practic o mica parte a psihicului nostru nu mai functioneaza normal, e dependent de alcool,

problema mare este ca multi nu constientizeaza ca au o problema majora cu alcoolul, te doare capul sau ai gripa esti constient ca te doare ceva, ai ceva care nu functioneaza cum trebuie in psihic, mai greu de realizat, ca nu e ceva palpabil, mai ales in dependenta de alcool,

bei 15 ani si apoi vrei sa te faci bine in doua luni, daca facem un calcul mic, eu in ultimii cinci ani de consum am baut zilnic iar ca sa pot da iarasi lumina in zona stearsa de alcool al psihicului meu a trebuit sa fac rost de arta slefuirii numita abstinenta iar ca timp…tot vreo cinci ani,

zona responabila cu consumul de alcool ramane calda mult timp de la incetarea bautului, uneori chiar devine fierbinte cerand dreptul la placerea ce noi singuri am oferit psihicului ani de a lungul.
si atunci ne pierdem entuziasmul, motivatia de a sta in abstinenta si ducem mana dupa pahar pentru a da dependentei ce este al ei, fara sa stim cat de bolnavi suntem cu adevarat,

nu te recuperezi din alcoolism in doua trei zile, asta e clar!
dar avand grija de tine zi de zi, avand grija sa constientizezi zi de zi ca o parte din psihicul tau are probleme cu alcoolul, in timp rezultatele vor aparea cu siguranta,
ca sa elimini o nemultumire din viata ta,( daca e posibil) trebuie sa elimini in primul rand cauza, noi suntem un caz fericit, putem elimina alcoolul din viata noastra,
formandu ne noi obisnuinte de gandire si de viata mai sanatoase,

La Multi Ani Frumosi Si Luminosi,

M
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Destinul e imprevizibil...in caz că....Așa ne a fost sortit sa bem...nu, nu ne a fost sortit nimic in viața asta...

Oamenii care împărtășesc vibrații  asemănătoare se atrag reciproc, indiferent ce, dar pot trece ei într o altă dimensiune,  se pare ca da, cu condiția să poată vedea lumea prin ochii celuilalt...

Si dacă am nimerit intr un univers greșit?
... v ati ciupit vreodată de mână sa vedeți dacă sunteți viu? Încearcati:))

Va multumesc mult tuturor celor care v ati gandit la mine si mi-ati transmis urari, fie pe Facebook sau in mesaj privat, pe telefon sau face to face. La fel, va multumesc tuturor celor care de-a lungul timpului ati aparut in viata mea, si in special celor care au ales sa si ramana! Va imbratisez pe toți cu drag!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns