021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

o saptamana de cosmar

Aici puteti povesti experientele personale.
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

buna ziua ma numesc catalin si sunt alcoolic,am o povestioara despre un 'vis' urat care a durat 1 saptamana si.....totul era destul de bine munca mergea relatia cu iubita era in floare eram pe drumul cel bun,dar nu a durat prea mult,intr-o zi la munca mecanic auto fiind colegii miroseau ingrozitor a alcool,eu ma zbateam din rasputeri sa nu beau cu ei dar cum exista acest rau m-a pus naiba si am gustat un vin.....pana acolo a fost..am inceput sa beau sa-mi pierd mintile si nu ma-m mai oprit,locul de munca pierdut,iubita pierduta,casa; m-a dat afara parintii dezamagiti pana in maduva oaselor,eu la pamant cu toate..nu mai aveam nici o speranta pana cand am lasat-o moale vreo 2 zile si puteam sa gandesc,acum mi s-a oferit inca o sansa nu stiu a cata din sutele pe care le-am avut si nici nu stiu daca mai sunt poate s-au terminat dar poate nu trebuie sa mai aflu,inca sunt varza cu psihicu dar am o ultima speranta ca totul va fi bine si am sa pot ridica privirea din pamant,multumesc Domnului ca sunt viu,intreg si nu am murit,SFATUL MEU.....NU INCERCATI ASA CEVA ACASA,va pup aveti grija de voi
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

va multumesc,sunt cuvinte mari si cu valoare
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de ellavisin »

cataline esti de groaza....As vrea sa iti dau nr de tel. sa vb cu tine.dar nu stiu cum sa fac...sa nu apara pe forum...
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Catalin 87 , esti in locul potrivit .
S-a dovedit din expierenta multor alcoolici ca este foarte important sa fim concentrati pe ziua de astazi , sa nu scapam din vedere prezentul si sa stau atent sa nu beau astazi , maine o sa vad eu ce o sa mai fac .
Deci , iti doresc bune 24 de ore si te astept zilnic aici , pentru ca doar azi pot sa fac ceva pentru abstinenta mea .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

neata tuturor,acum ca sunt mai intreg la minte si pot gandi,cand ma gandesc ca am fost la un pas de catastrofa ma trec fiori de groaza prin tot corpul,era o vorba mare 'DUMNEZEU II IUBESTE PE BETIVI SI PE PROSTI' este clar si m-am convins inca o data,M-a salvat din nou si mia aratat ca Are alte planuri cu mine si acum in sfarsit dupa socul avut am sa astept sa vad ce rea El sa faca cu mine,dar nu am sa astept cu mainile in san,am sa fac orice pentru ziua de azi sa nu beau,va urez o zi buna fara bautura
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

astazi,un bebe cu pofta de viata

Mesaj de catalin87 »

mergeam catre casa de la parintii mei unde a fost acea saptamana de cosmar,eram uimit si ma minunam,vorbeam singur pe strada cum de astazi nimeni nu mia mai zis nimic,nu m-a criticat si nu am mai avut capul facut calendar cu tot felu de lucruri si motive care acu cateva zile ma trimiteau direct la baut,Eram treaz,minunatul raspuns care ar putea rezolva multe dintre problemele mele,stiam si in trecutul apropriat dar nu am gustat cu adevarat din VIATA fara alcool ca sa pot gandi limpede si sa nu mai recad,micile ganduri si MIILE de multumiri care imi treceau prin cap ma faceau sa ma intreb cum de Dumnezeu ma mai inghite inca si nu m-a curatat de pe fata pamantului,nu m-a lasat sa mor desi am incercat de mai multe ori nu m-a interesat de mine in ultimii 15 ani de consum deloc,si acum ma minunez cum arat,cat de sanatos sunt ca siau facut cruce si medicii dupa nenumarate aterizari pe la urgente,DIHANIA asta malefica care ucide oameni nu are lege,nu are limite,nu are un scop nu simte si nu iarta,eu unul sunt si mi s-a sus cat de minunat sunt si ce fel de suflet am cand nu beau,dar mi s-a spus si ce fel de alta Dihanie fara mila si suflet ma transforma,acum mie frica sa mai beau sa nu iasa dracii din mine ce m-ar impinge la ceva ce as putea regreta toata viata sau sa nu mai am ce regreta
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

cate sanse din cate?la viata,

Mesaj de catalin87 »

minunata mea dilema in legatura cu aceste sanse care ne sunt date noua,tuturor.Oare cate sunt cu adevarat?stie cineva daca au termen de valabilitate?eu unul pana acum am tot folosit din ele si multumesc Domnului ca nu s-au terminat,dar nici nu prea as vrea sa mai incerc sa vad pana unde tine....nu am numarat pana acum dar sunt sigur ca au fost foarte multe si nu stiu daca mai am s-au deja sunt 'STOC EPUIZAT' si de asta mie frica acum sa mai incerc inca o data sa vad daca pot controla intr-un final alcoolul,va doresc o zi minunata
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de Airam »

Buna ziua Catalin,
parerea mea este ca nu poti controla consumul, cred ca am incercat-o cu totii de nenumarate ori.
Zi linistita.
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Mesaj de catalin87 »

imi pare rau,dar nu m-am exprimat corect,am vrut sa zic ca imi este frica sa mai beau vreodata, nu ca vreau sa mai incerc sa vad daca as putea controla,ca de asta m-am lamurit.La cate tampenii am facut gandindu-ma ca de data asta am sa reusesc,acum am obosit sa mai beau,am ajuns la rezervor"FULL",am lasat meseria deoparte,"paharnic,sticlar"..etc nu mai muncesc sunt prea obosit :cuminte: ma rezum doar la strictul necesar supravietuirii care nu consta in alcool, asa ca nu mai lupt,va doresc o zi superba si plina de soare :smecher:
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

am revenit pana la urma,si sa va povestesc cam cum au mers lucrurile in ultima vreme,nu am reusit sa ma las prea mult timp de acest viciu eram sa mor,sa intru la puscarie,dar inca mai sper ca totusi se poate va urez o zi buna
Scrie răspuns