021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: poveste despre esec

Aici puteti povesti experientele personale.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: poveste despre esec

Mesajde Airam » 25 Feb 2017, 21:35

Ella draga, daca nici din greselile noastre nu invatam, e grav.
Si eu incerc sa uit trecutul, ca oricat m-as gandi, nu pot face nimic.
Incerc sa traiesc prezentul, sa fac tot ce pot sa-mi fie bine.
Azi a fost o zi frumoasa, cu soare, am muncit pe afara, am mutat niste trandafiri, curatenie prin curte.
M-am simtit bine fara sa beau.
Te pup Ella. Seara frumoasa. Maria.

elsae85
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde elsae85 » 26 Feb 2017, 12:32

Ella,

Felicitări că te apropii cu pași repezi de prima lună de abstinență. Nu uita trecutul, învață din el. O lecție AA (din cartea Viața fără băutură) e să își amintești utlima beție. E cam nasol, dar te poate ajuta să îți amintești cât de jos te duce alcoolul. Nu ultima băută, poate aia nu a fost groaznică, ci ultima beție, aia urâtă pe care ai vrea sa o uiți.

Învață de asemenea să te apreciezi din nou și să descoperi ce persoană minunată ești!

Te îmbrățișez cu drag și îți doresc zile senine în abstineță!

Elsa
Doamne, da-mi Seninatatea sa accept ceea ce nu pot schimba, Curaj sa schimb ceea ce pot, si Intelepciunea sa le deosebesc. Fie voia Ta si nu a mea!

Sunt autorul acestui subiect
ellavisin
Senior
Senior
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde ellavisin » 26 Feb 2017, 18:11

Va multumesc.
Asta mi-am propus si eu sa traiesc in prezent.
A fost un week-end frumos si cu multa liniste.
ella

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 26 Feb 2017, 20:52

Da, frumoase remarcile vostre fetelor si asa este, cine repeta greselile trecutului, merita sa le retraiasca in viitor...se zice.😭😭😭
Trecutul nu poate fi schimbat, viitorul nimeni nu stie care va fi deci ne ramine ziua de astazi si alegem sa fim fericiti atit cit vrem noi, spun inteleptii.Eu la asta m-a rugatla Biserica mea azi, sa-mi dea Dumnezeu pacea si linistea sufleteasca deoarece
uneori ma supar ca magarul pe sac...😂😭😂

Un lucru foarte frumos, pe care ti-l spun in mod special Ela, este despre ceva care pe mine m-a sensibilizat...😉
Pentru ca eu nu prea pot scrie cum scriiam in trecut pe forum, deoarece sotia mea crede ca vorbesc cu alte femei pe net😂😂, plus ca spune ca bat la tastatura ca Robi din Las fiebinti si se aude din bucatarie😂😂, eu fiind foarte mindru de felul meu😉, totusi citesc Forumul zilnic si tot ce se posteaza,plus ca imi gasesc metode da a nu ma departa de problema mea, alcoolul...😉Urmaresc la tv emisiuni legate de subiect si una
chiar m-a impresionat, drept pt care va povestesc si voua:este vorba despre viata luiMaurice Gibs de la Bee Gees, RIP! Faptul
ca a fost alcoolic si adict la droguri l-a facut sa merga la grup AA si odata terminata fiind problema lui, prietenii il intrebau de
ce mai merge la sedinte la care el a raspuns: "..daca altii ar fi facut la fel cum spuneti voi, cine ar mai fi fost acolo pentru mine ca sa ma salveze pe mine?" Impresionante cuvinte asa cum a fost si viata lui.👏

Va doresc tuturor ceea ce-mi doresc si pentru mine!😜

https://www.youtube.com/watch?v=I_izvAbhExY
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

ellavisin
Senior
Senior
Zile de abstinență:

Mesajde ellavisin » 28 Feb 2017, 20:07

Sa stii ca e adevarat Ilie .Mereu trebuie sa trebuie sa fie cineva acolo..altfel de unde am mai primi ajutorul necesar.Am in grupul meu un veteran(peste zece ani de abst)care mereu m-a ajutat prin simplu fapt ca povestea mereu din experientele lui,fara sa dea sfaturi.Pur si simplu ascultai prin ce a trecut si te regaseai in majoritatea istoriilor lui.A cam lipsit in ultima vreme si drept sa-ti spun mi-a lipsit mie.Dar am noroc cu voi.
Incerc in fiecare seara sa citesc ce a mai postat fiecare.A devenit rutina mea de seara.Daca am si ce spune ,mai palavragesc si eu oleaca.
Va doresc o seara senina si linistita.
ella

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 28 Feb 2017, 20:12

Toate bune Ella, felicitari pentru luna de abstinenta. Vreau si eu acolo!!!
Cu mult drag, Catalin

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 28 Feb 2017, 21:03

Te imbratisez cu drag Ella.

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 01 Mar 2017, 11:56

O primavara minunata Ella!!

Imagine
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

ellavisin
Senior
Senior
Zile de abstinență:

Mesajde ellavisin » 03 Mar 2017, 19:34

Va multumesc .Simt aerul curat de afara si imi da asa un chef de viata....😉.
E primavara.Sa dea Domnul sa putem sa ne bucuram omeneste de ea.Sa fim tari si buni si frumosi.Dar mai ales abstinenti.Niciodata sa nu uitamm ca suntem abstinenti.
”viata e atat de frumoasa fara bautura...”Ai dreptate Mihai.
Va imbratisez cu drag.ella

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 03 Mar 2017, 20:03

Buna Ella, imi pare atat de bine sa aud vesti de la tine!! Ma bucur ca esti bine si te bucuri de primavara. La mine ploua dar e plin de ghiocei peste tot! Astept soarele si incerc sa trec cu bine peste weekend.
Te imbratisez cu drag,
Catalin

Înapoi la “PREZENTATI-VA”