021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Codependenta de cand ma stiu, pentru ca tatal meu a fost alcoolic. Cu o zi inainte sa moara, am avut o imagine a tatalui meu, cel fara alcool ... a ceea ce ar fi putut fi viata noastra daca nu ar fi avut aceasta boala ...
Intr-un fel aceasta experienta mi-a prins bine, nu pot bea, urasc alcoolul, mi-as dori sa dispara de pe fata pamantului.
Am ocolit barbatii care am simtit ca au probleme in a se opri dupa un pahar, m-am maritat cu unul care nu putea medical sa bea pentru ca lesina dupa o bere.... casnicie frumoasa, pana s-a terminat : ))))
Acum, vad la un prieten de-al meu semnele alcoolismului si nu stiu ce sa fac. Ceea ce am citit pana acum (nu destul) nu m-a luminat. Sa-l las pana da de fundul prapastiei, nu mi se pare o alegere (tatal meu dupa diagnosticarea cu ciroza si celelalte boli derivate, a hotarat ca "macar sa moara fericit cu paharul in mana si tigara in gura" I-au trebuit 9 ani de chin, ca sa-si indeplineasca "visul" :(
Este viata amicului meu ... deciziile lui ... corpul lui ... CE POT FACE EU, CA SA-I DESCHID OCHII!? (mai devreme/in timp util)
Cei dragi voua, au avut vre-o putere in lupta voastra cu boala, in faptul ca ati constientizat-o si ati decis ca sunteti mai puternici decat un pahar!?
Ce pot face eu, pentru amicul meu!?
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Multumesc, pentru raspuns!
Suna asa de ... implacabil, intr-un fel, ceea ce mi-ai scris.
Incerc sa ma inarmez cu rabdare, nu stiu daca voi reusi, deocamdata studiez ce-mi pica sub ochi, in putinul timp liber si incerc sa invat cum il pot ajuta, daca v-a dori...
Banuiesc ca prima miscare pozitiva facuta de mine, pentru mine (pentru el nu stiu) este faptul ca nu am fugit mancand pamantul, cand am observat, ca ar avea o problema cu alcoolul (chiar daca el, la prima vedere nu este de acord) si ca am avut rabdare sa cunosc OMUL
In acelasi timp ma intreb, daca nu ar fi fost mai bine sa fug, pentru binele amandurora, si sa scap de o suferinta sigura si multe lupte de dus, cu el si cu mine insumi.
Pana la urma, din ceea ce am citit si inteles pana acum, este lupta LUI, pe viata, pentru viata. Pare mai mult un sport individual decat unul de echipa (sau echipa este formata doar din cei care trec prin aceeasi lupta, nu si cei "sanatosi" care au alte batalii de dus, cu alte reguli)
Nu prea vad ce pot face eu. Sa stau si sa privesc de pe margine si sa comentez, ca un suporter de fotbal, rontaind seminte, eventual sa arunc si un comentariu catre alt suporter ... "eu as fi jucat mai bine!" sau "asta nu-i tactica potrivita!"
Ma simt neputincioasa ... din nou
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Airam »

Buna seara.
Imi pare rau pentru suferinta ta. Dar daca el nu constientizeaza ca are o problema cu alcoolul, tu nu poti sa-l ajuti. Daca el nu-si doreste sa nu mai bea, tu nu poti sa faci nimic. Ori il accepti asa cum e, ori fugi...e alegerea ta.
O seara linistita, Maria.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Ilie, stiu ca am fortat putin, cu acea parte. Ma consider o luptatoare si imi este greu sa accept, ca nu prea am ce face in acest caz.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Maria ti-am raspuns ieri, dar se pare ca mesajul n-a vrut sa se posteze :)
In mare spuneam ca probabil, faptul ca nu am renuntat la el, cand am observat semnele alcoolismului, ce le am inca intiparite in minte, dupa mai mult de 20 de ani de cand tata s-a dus, inseamna ca l-am acceptat si acum voi vedea ce se intampla.

Inca imi este foarte greu, sa vad cum un barbat reusit din toate punctele de vedere se autodistruge sistematic si nu vrea sa accepte ca alcoolul a devenit o problema pentru el.

Ilie ... Viata Lunga Paralelismului! :)
Din pacate nu doar Dumnezeu, lucreaza prin oameni.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Tocmai ce am realizat, ca este punctul meu de vedere ... felul in care il vad eu ... felul in care vad eu viata, de fapt el este nemultumit de viata lui

Pfff ...
Green Eyes
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 02 Apr 2017, 15:22

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Green Eyes »

Buna, Cris17. Am citit raspunsurile celor de pe forum in speranta ca voi gasi si eu un raspuns, acelasi pe care il cauti si tu pt prietenul tau. Si tatal meu a murit tot din cauza alcoolului, si acum fratele meu se lupta cu aceeasi crunta boala, alcoolismul. Cum spuneau si ceilalti, degeaba incercam sa ne luptam noi daca nu lupta ei cu propria lor boala. Nu ma pot vindeca eu in locul lui. Pe mine ma doare sufletul si mai mult avand in vedere ca este vorba de fratele meu, cu care am o relatie foarte apropiata. In cazul fratelui, el stie si a recunoscut ca are o boala. Insa se pare ca inca nu s-a decis sa se lase de ceea ce-l face atat de fericit/nefericit. Poate intr-o zi, cu ajutorul bunului Dzeu, va reusi. Zilnic ma rog pentru el.
Sa ai o zi frumoasa!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de dani »

Sarut mana Cris!
As vrea sa iti spun ca poti face ceva,dar baiul ii la :
Banuiesc ca prima miscare pozitiva facuta de mine, pentru mine (pentru el nu stiu) este faptul ca nu am fugit mancand pamantul, cand am observat, ca ar avea o problema cu alcoolul (chiar daca el, la prima vedere nu este de acord) si ca am avut rabdare sa cunosc OMUL
In acelasi timp ma intreb, daca nu ar fi fost mai bine sa fug, pentru binele amandurora, si sa scap de o suferinta sigura si multe lupte de dus, cu el si cu mine insumi.
Tre' sa fie si el de acord!Eu multi ani am zis ca n-am o problema.Dupa aia multi ani am zis ca am o problema,dar nu pot sa ma las singur.Incearca sa faci rost de Big Book(Cartea Mare a Alcoolicilor Anonimi) si sa o lasi pe undeva prin casa sa o gaseasca.Nu-l forta sa o citeasca,ca ti-o arunca pe geam.Eu stateam cu sticla de vodca langa mine citeam pe ascuns si lacrimam.Nii ma ca si io is ca ala sau ca alalalt.Si zbang inca o sticla in fizic.Dar pana la urma ''semintele'' plantate la lectura aia au rodit.

Ti-ai pus vreodata intrebarea de ce dupa ce tatal tau a murit alcoolic acum ai un prieten alcoolic?
Sfatul meu este sa te ocupi de tine!...de multe ori incercand sa-l ajuti sau sa acoperi urmarile betiilor lui amani ''fundul de sac'' si startul recuperarii.
Uite o piesa faina ce iti descrie starea:
Shannon LaBrie - Alcohol
https://www.youtube.com/watch?v=OvCWWKVtHZ8
O zi minunata!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Ilie, e minunat cand inteligenta se bucura de libertate, iesita de sub mrejele perfide ale alcoolului. Incantata sa o vad la lucru pe forumul acesta :)

Green Eyes, ii doresc fratelui tau sa reuseasca in lupta cu vicleanul alcool si cu el insusi (hug)

Dani, nu-i ascund nimic. I-am spus mereu ce cred despre betiile lui ... i-am povestit despre tatal meu. Sunt destul de dura/directa, cu el.
Mi-am pus si eu intrebarea "Cum de am ajuns in situatia asta!?" si am nenumarate raspunsuri in mintea mea, niciunul nu ma multumeste complet. Am trecut, ca multi altii de varsta mea prin multe in viata. Inca ma lupt cu probleme mari din cauza fostului sot si lipsa lui de interes/dragoste fata de proprii copii (fara sa aiba scuza ca-i intuneca alcoolul mintea/inima). Despre codependenta am aflat de aici, acum cateva zile ... inca diger informatiile.
Legat de prietenul meu pentru care am intrat aici sa caut niste raspunsuri, sper ca intalnirea noastra, sa fie de bun augur pentru el si "desteptarea" lui. Teoretic peste un an, se va muta in alta parte a tarii, sper doar pana atunci sa vad ca incepe sa miste ceva in lupta cu alcoolul.
Cam asta-i ceea ce ma grabeste pe mine in cautarea informatiilor.
Am inteles ca totul sta in puterile lui...
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

P.S. Dani, multumesc pentru cantec!
Scrie răspuns