021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

poveste despre esec

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: poveste despre esec

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Ella.
Te imbratisez si...odihna placuta sa ai.
Maria.
Impala
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 06 Apr 2017, 17:23

Re: poveste despre esec

Mesaj de Impala »

Buna ziua. citind aici experientele voastre, prind curaj sa las alcoolul. Doamne ajuta!
Impala
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 06 Apr 2017, 17:23

Re: poveste despre esec

Mesaj de Impala »

Va rog, dacă pot vorbi cu oricare dintre voi la telefon. Adevărat, înainte de a bea primul pahar. Mulțumesc frumos
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de styx »

Bună Impala si bine ai venit pe forum!
daca vrei sa vorbesti cu cineva poti sa-mi trimiti nr de telefon sau un mail pe adresa de la semnatura si te voi suna imediat ce primesc mailul... Sau poate nu am inteles eu bine si vrei să vorbesti doar cu una din doamnele de aici...
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: poveste despre esec

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Impala si bine ai venit pe forum !

Ella , de cateva zile tot imi doresc sa te salut si sa te intreb de sanatate .Cum mai merge munca , dar gradina de legume ?
Te imbratisez Ella !
p.s.
E-mailul ti-a ramas acelasi ?
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Buna seara prieteni dragi.
Sunt sanatoasa (multumesc Domnului).Poate am fost putin mai neglijenta privind activitatea mea pe forum.Pt asta imi cer scuze.
Dar sa va povestesc ceva care m-a marcat profund...Nici acum nu mi-am revenit complet.
-am avut un var care a decedat acum o saptamana.Cauza:ciroza hepatica.Avea doar 40 ani si a lasat in urma o mama si o bunica care sunt distruse.Desigur am ajutat cum am putut dar nu cred ca am reusit sa le alin cumva pe cele doua.A fost sfasietor sa vad cum poate alcoolul sa distruga si la propriu si la figurat un om,o fiinta care innainte o stiam puternica.In cosciug parea doar o carapace..un invelis .
-am rezistat si am trecut cu bine si peste asta.Nu fara urmari insa...Toata aceasta tragedie parca m-a intarit desi sa fiu sincera am crezut ca o sa ma dea innapoi.
Va multumesc din suflet pt.ca atunci cand am avut nevoie m-ati ajutat.
Va imbratisez,ella
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de styx »

Ai ales ce iti foloseste din întâmplarea asta nefericită si ai ales foarte bine... din păcate alcoolismul este progresiv si fatal în cele din urmă.. si se moare al naibii de urât din asta. Dar hai sa nu ne gândim la lucruri rele pentru ca noi Azi nu bem!
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Buna seara prieteni.Sunt sigura ca m-ati dat disparuta...
Sunt bine ,slava Domnului.Am o groaza de treaba pe care am impresia ca nu o sa o mai termin vreodata.Dar stiti cum se zice”termini cand termini”.
In rest toate bune.Am reusit sa adun si eu vreo doua luni si ceva de abstinenta.Mi se pare tare putin.
Cateodata ma intreb de ce oare am fost atat de slaba si am recidivat dupa trei ani de abst..Dar nu mai astept un raspuns .Incerc ca de acum incolo sa imi pastrez abstinenta,Viata si sanatatea.
Va imbratisez,ella
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de styx »

Seara bună, Ella! Nici o zi nu este putin dar 2 luni si ceva... fiecare zi de ”azi” conteaza! te pune pe linia de plutire si iti creste stima de sine. Nu te mai intreba de ce ai fost slaba, bucura-te ca ai fost puternica si ai revenit, bucura-te ca esti puternica si esti aici langa noi azi, abstinenta!
Seara Frumoasa!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: poveste despre esec

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Ella pentru cele 2 luni si ceva de abstinenta! Prietenii tai au intrebat de tine. Indiferent ca ai avut o "alunecare" cum se spune, te rog sa tii minte urmatorul castig: mai multa sanatate, mai multa energie, mai multa mandrie si respect de sine. Un castig impresionant, as zice. Si totul pentru ca, un pahar s-a incapatanat sa ramana gol..!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns