021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am recazut!

Aici puteti povesti experientele personale.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna ziua, oameni buni! In ziua de Pasti si a doua zi de Pasti nu am baut deloc. Am mancat, am dormit destul de mult, am fost in vizita la parinti. Astazi am inceput serviciul si seful ne-a propus sa stam la un pahar de vorba cu cozonac si oua. I-am raspuns ca nu pot sa beau, i-au antibiotic pentru masea 😃. Am trecut de o ispita.
Oricum ar fi, azi nu beau.
O zi frumoasa!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Am recazut!

Mesaj de styx »

Felicitari Cala!
Ai procedat foarte bine! Îți multumesc pentru abstinenta mea!
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Hei, buna Catalin! Da, sunt foarte severa cu mine. Din pacate weekend- ul, pentru mine va fi compus dintr-o singura zi, Duminica. Maine lucrez. O seara placuta si un weekend linistit!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna Ilie! Si eu dadeam muzica mai tare cand eram "euforica", dara fara casti. Sotul nu se supara caci el o dadea mai tare camine 😀, drept pentru care am ajuns la concluzia ca nu prea aude. Si televizorul, dimineata, il da tare. Cunosc melodia cu Dalida, a fost o perioada cand se canta peste tot, la nunti, la petreceri, in masina etc. Pana ieri am facut 6 zile de abstinenta. Da Doamne ca astazi sa nu beau. Multumesc pentru umorul tau, multumesc tuturor pentru incurajari.
O zi frumoasa!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine” Arthur Rubinstein
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Am recazut!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Cala , felicitari pentru saptamana de abstinenta si iti multumesc pentru abstinenta mea . Doar impreuna reusim , depindem unul de celalalt , dar asta ne duce spre libertate .
PROMISIUNILE PROGRAMULUI AA

Dacă suntem serioși și meticuloși în eforturile noastre, vom fi uimiți de rezultate chiar înainte de a ajunge la jumătatea drumului.
Vom cunoaște o nouă libertate și o nouă fericire.
Nu vom regreta trecutul și nu vom dori să zăvorâm ușa dinspre el.
Vom înțelege cuvântul seninătate și vom cunoaște pacea.
Nu contează cât de jos am ajuns; vom vedea cât de mult vor putea beneficia alții de experiența noastră.
Sentimentul de inutilitate și auto-compătimire vor dispărea.
Vom lăsa de o parte interesele egoiste și ne vom interesa mai mult de soarta semenilor.
Nu ne vom mai framânta cu gânduri legate de propria persoană.
Atitudinea față de viață și unghiul din care o privim se vor schimba radical.
Teama de oameni și insecuritatea financiară ne vor părăsi.
Intuiția ne va dirija în situații care odinioară ne derutau.
Brusc, vom constata că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putea face pentru sine.
Sunt acestea promisiuni extravagante? Credem că nu. Ele se împlinesc zi de zi, în cazul nostru uneori mai repede, alteori mai încet. Ele se concretizează întotdeauna, dacă facem efortul necesar.
Frate Iliuta , te rog frumos sa mai schimbi repertoriul , ca i-am stresat pe ai mei toata ziua cu Darladirladada 😅
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna ziua, oameni dragi! Am trecut si weekend-ul acesta cu bine, dar am avut niste migrene... le-am tratat cu calmante iar seara la culcare am baut un ceai de lavanda. Ma simt bine, am mintea limpede si spor la treaba. Am citit tot ce-ati scris si mi-a placut. Colica, asa este, ma apropii de libertate, si, de ce sa nu recunosc, parca am mai multi bani 😀. Va multumesc pentru abstinenta mea. ASTAZI NU BEAU!!!!!!
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Am recazut!

Mesaj de Mihai »

Imagine

Apropo de citit, ce spune Sun Tzu se potrivește perfect pentru alcool.
Ești slab și vrei sa bei, arata te puternic, ai ceva timp de când nu mai bei, nu te arata puternic, fii vigilent,

Cu drag,
Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Am recazut!

Mesaj de Ambasador »

Ai citit aceasta carte Mihai? Sunt in cautare de literatura pentru adictie..
O zi senina voua, celor puternici!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Am recazut!

Mesaj de Ambasador »

Literatura recomandata:

1. Alcoolul si problemele consumului de alcool - Jonathan Chick
2. Ajutati-i pe cei dragi sa-si invinga dependenta de alcool - Jerome Palazzolo
3. Fara scuze! Naravul din fire... are lecuire! - Wayne W. Dyer
4. Terapia Dependentelor - abordari ale recuperarii pe termen lung - Michael Craig Clemmens
5. In sfarsit fara alcool. Metoda usoara a lui Allen Carr.
6. Adio, pahar! Efectele alcoolului asupra organismului uman -Emil Radulescu
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna dimineata tuturor! Aseara era cat pe ce sa calc pe-alaturi. Am plecat tarziu de la servici cu mult stres, si-mi spun "merg pe jos sa -mi limpezesc mintea". Asadar, am plecat pe jos si m-am oprit la un magazin sa iau ceva de mancare pentru acasa, si m-am gandit "ce-ar fi sa beau ceva ca sa ma relaxeze". Surpriza! Nu aveau bautura mea preferata, asa ca nu mi-am cumparat altceva. Am iesit din magazin si, ca sa nu mai ma mai tenteze nimic pe drum, am chemat un taxi si am coborat in fata scarii mele, am urcat in casa si nu am mai plecat nicaieri. Deci, dragii mei, nu am scapat inca...
P.S. Astazi, dimineata, oamenii de la spatii verzi au tuns iarba, ce frumos mirosea!!
Ganduri bune, va doresc!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Scrie răspuns