021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: poveste despre esec

Aici puteti povesti experientele personale.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: poveste despre esec

Mesajde styx » 08 Apr 2017, 12:07

Ai ales ce iti foloseste din întâmplarea asta nefericită si ai ales foarte bine... din păcate alcoolismul este progresiv si fatal în cele din urmă.. si se moare al naibii de urât din asta. Dar hai sa nu ne gândim la lucruri rele pentru ca noi Azi nu bem!
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Apr 2017, 13:19

Buna Cala!Acum citiva ani buni, o prietena de-a mea m-a sunat din alta tara sa-mi spuna ca sotul ei s-a stins din cauza ca a facut ciroza din cauza alcoolului ...Era sfisiata de durere si am fost atit de marcat si speriat incit am lasat bautul...Cu trecerea timpuiui , frica s-a diminuat si incet incet s-a estompat de tot drept pt care am revenit la vechea mea pasiune...😭😭😭
Norocul meu a fost ca m-a ajutat Dumnezeu sa gasesc acest Forum cu minunatii prieteni de pe el care m-au facut sa inteleg pina la urma ca daca nu voi pune ABSTINENTa pe PRIMUL LOC, in zadar vor fi toate in viata mea...😉😌😇
Abstinenta senina tuturor!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
ellavisin
Senior
Senior
Zile de abstinență:

Mesajde ellavisin » 24 Apr 2017, 18:43

Buna seara prieteni.Sunt sigura ca m-ati dat disparuta...
Sunt bine ,slava Domnului.Am o groaza de treaba pe care am impresia ca nu o sa o mai termin vreodata.Dar stiti cum se zice”termini cand termini”.
In rest toate bune.Am reusit sa adun si eu vreo doua luni si ceva de abstinenta.Mi se pare tare putin.
Cateodata ma intreb de ce oare am fost atat de slaba si am recidivat dupa trei ani de abst..Dar nu mai astept un raspuns .Incerc ca de acum incolo sa imi pastrez abstinenta,Viata si sanatatea.
Va imbratisez,ella

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 24 Apr 2017, 18:55

Buna seara Ella, ma bucur mult sa imi inchei ziua de lucru citind ca esti bine! Te-am mai pomenit prin mesaje, sa stii! Felicitari ca te-ai tinut tare. Hehe, altora 2 luni li se pare o eternitate, nu fi nerabdatoare 😉

Simti ca grupul de suport ajuta? Cu drag, Catalin

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 24 Apr 2017, 19:22

Seara bună, Ella! Nici o zi nu este putin dar 2 luni si ceva... fiecare zi de ”azi” conteaza! te pune pe linia de plutire si iti creste stima de sine. Nu te mai intreba de ce ai fost slaba, bucura-te ca ai fost puternica si ai revenit, bucura-te ca esti puternica si esti aici langa noi azi, abstinenta!
Seara Frumoasa!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 24 Apr 2017, 22:13

Felicitari Ella pentru cele 2 luni si ceva de abstinenta! Prietenii tai au intrebat de tine. Indiferent ca ai avut o "alunecare" cum se spune, te rog sa tii minte urmatorul castig: mai multa sanatate, mai multa energie, mai multa mandrie si respect de sine. Un castig impresionant, as zice. Si totul pentru ca, un pahar s-a incapatanat sa ramana gol..!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

ellavisin
Senior
Senior
Zile de abstinență:

Mesajde ellavisin » 30 Apr 2017, 06:38

Neatza prieteni.
Va multumesc pt mesaje.Suntenti minunati.
Da,e adevarat ..am dobandit ceva mindrie.Nu prea multa ca strica.Am mai cazut in capcana asta o data.
Astazi fiind o zi mohorata am de gand sa stau in casa toata ziua si sa citesc..(mai ales pe voi)
Va sarut,ella.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 30 Apr 2017, 11:29

ellavisin scrie:Neatza prieteni.
Va multumesc pt mesaje.Suntenti minunati.
Da,e adevarat ..am dobandit ceva mindrie.Nu prea multa ca strica.Am mai cazut in capcana asta o data.
Astazi fiind o zi mohorata am de gand sa stau in casa toata ziua si sa citesc..(mai ales pe voi)
Va sarut,ella.

Buna dimineata, Ella !
Felicitari pentru abstinenta !
La Bucuresti PLOUA FRUMOS !🙂
Poti alege sa vezi parte frumoasa si sa te bucuri de aerul curat din timpul ploi sau sa vezi ploaia ca ...Bacovia
Plouă, plouă, plouă,
Vreme de beţie
Şi s-asculţi pustiul,
Ce melancolie!
Plouă, plouă, plouă…
Nimeni, nimeni, nimeni,
Cu atât mai bine
Şi de-atâta vreme
Nu ştie de mine
Nimeni, nimeni, nimeni…
Tremur, tremur, tremur…
Orice ironie
Vă rămâne vouă... "
ori sa te bucuri
"Ploaia... Raze de soare în formă lichidă."
definiţie de Valentin Bărbulescu

iti urez sa ai o zi frumosa si sa te bucuri de viata si de abstinenta !

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

ellavisin
Senior
Senior
Zile de abstinență:

Mesajde ellavisin » 03 Iun 2017, 17:28

Buna ziua prieteni.
125 zile de abstinenta ..hm destul de binisor.zic eu.
Am prins putin curaj si m-am decis sa suprim si tigarile.Sunt abstinenta de nicotina de 4 zile...😂😂😂😂.
Acum ma simt putin mai bine dar a fost foarte greu.
Orice dependenta este nociva pentru noi.Pacat ca nu scot inafara legii tutunul si alcoolul.Binenteles ca ar fi o minune..dar asta nu o sa se intimple vreodata.Sunt interese foarte mari la mijloc.
Va imbratisez cu drag,ella

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 04 Iun 2017, 05:54

Buna dimineata Ella, ma bucur pentru tine ca esti bine. Se fac foarte multi bani pe tutun si alcool, de aceea o sa existe mereu.
O zi frumoasa iti doresc.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”