021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc pentru sustinere Catalin. Azi, nu bem!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Acest CAT si mai ales CUM ne traim viata face diferenta draga Iliuta! E chestiune de alegere pana la urma.
Taria noastra adevarata ni se arata in astfel de momente de cumpana cum ti se intampla tie Iliuta zilele acestea. Problemele de familie nu te-au facut sa recazi, dimpotriva te-au intarit. Esti dovada vie a zicalei: "Ce nu te doboara, te face mai puternic". Iti sunt alaturi cu tot sufletul. Fii tare Iliuta! Asteptam noutati bune de la tine.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Doru.
Imi place foarte mult cum incurajezi aici pe toata lumea. Tu parca n-ai fi boboc?
Imi place tonusul tau.
O zi frumoasa iti doresc.
Maria.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna ziua Cala!
Cuvintele tale se aud ca un cantec in urechea mea: “Este frumoasa abstinenta…”. O promisiune la care inca aspir sa ma obisnuiesc.. Dupa ce am trecut de perioada sevrajului, dupa ce fizic ma simt foarte bine, observ ca am inceput sa ma gandesc la acest “parca as bea ceva..”. Sper sa fie doar un gand ratacitor..
Buna recomandarea ta Cala, voi incerca si eu seara ceaiul de fructe cu lamaie. Eu mai prefer si sucul de struguri..
Abstinenta frumoasa si sa nu uitam de "vigilenta lui azi".
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna Maria, chiar ma gandeam la tine, ce mai faci, cum te mai simti si care mai este starea ta de spirit?
Stii cum se spune: "Incurajeaza si vei fi incurajat" :)
Am avut si eu mici momente de recadere chiar si aseara, dar au trecut. Azi nu beau si e tot ce conteaza restul zilei.
Ma indestulati voi sufleteste cu toate cuvintele scrise aici, cu toate povestile de succes si nu numai.
Cum mai suporti abstinenta Maria?
O zi frumoasa si tie!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna George prieten drag,
Am intarziat raspunsul deoarece am vrut sa raspund pe masura gandurilor tale frumoase.
Sa stii, calmitatea ajuta mereu in impulsivitate. Ori renuntarea la zicala: “Azi, nu beau” de multe ori este incalcata sub imperiul impulsivitatii. Parerea mea este ca persoana calma are sanse reale in abstinenta comparativ cu o persoana poate mai nelinistita, mai agitata. Sincer, ne trebuie mult CALM cand e vorba de abstinenta si iar abstinenta. Dar tu, tu ai reusit Geroge. 2 ani mi-i pot inchipui doar in vis… doar in cel mai frumos vis al meu! Sper sa ajung pana acolo, sa pot povesti..
Iata zidul din caramizi contra alcoolismului (inteles din traseul gandurilor tale):
1. Cenzuram orice gand, stare sau idee cu privire la alcool (recunosc ca inca nu am reusit asta);
2. Ramanem vigilenti clipa de clipa, ora de ora, doar azi, de la trezire pana la culcare;
3. Exersam mereu acel “azi nu beau” , nu ne oprim daca vrem sa traim;
4. Avem nevoie de rabdare si perseveranta pentru a putea reusi;
5. Cei 12 pasi ai AA;
6. Alcoolul este toxic, ne invadeaza sufletul si trupul iremediabil daca il lasam;
7. Dorinta de a bea trebuie inabusita imediat, punand-o in opozitie cu noi;
8. Daca nu invatam sa ne oprim, vom fi iar napaditi de otrava numita ALCOOLISM;
9. Alcoolismul nu trebuie hranit nici macar cu un gand!
Iti multumesc frumos pentru tot ce ai gandit si scris George. Nu uit nicicand, ai fost prima persoana care mi-a raspuns strigatului meu de ajutor aici! Esti un om cu suflet mare si ambitie multa iar eu, te felicit!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Sunt bine Doru. Suport bine abstinenta. Pe mine ma ajuta mult, gandul ca a doua zi mi-i tare rau.
Eu aveam probleme in wekend, atunci ma apuuca pofta de baut, vroiam sa ma recompensez dupa o zi de lucru, sau mai stiu eu ce motive. Dar sincera sa fiu, beam fiindca imi placea. Ma simt bine asa, fara starea de rau si regrete.
Te imbratisez cu drag, Maria.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Sunt bine din punct de vedere al abstinentei, dar am o stare aiurea. Nu-mi mai gasesc micile mele bucurii, care ma faceau sa ma simt bine. Nu vreau sa recurg la alcool, stiu clar ca nu ma ajuta. Am o stare de tristete, asa fara motiv.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Trebuie sa fim puternici, altfel pierdem atat de multe!..
Starea asta aiurea pe care o simti trebuie tratata in general cu bucurii. Dar spui ca nu ti le mai gasesti.. Diversifica. Incearca sa faci ceva ce nu ai mai facut pana acum. Un sport nou, o pasiune mai veche pe care sa o poti reactiva, cauta ceva creativ care sa iti aduca rezultate palpabile si care sa iti tina mintea ocupata.. Eu ma linistesc de foarte multe ori ajutand copiii sa faca un puzzle, un lego sau la arte vizuale.
Si pe mine m-a incercat acest sentiment de tristete, mai ales in ultimele 2-3 zile dupa ce mi-a trecut starea de rau fizic. La mine solutia cea mai la indemana o reprezinta comediile. Le ador! Ar trebui sa vezi si tu una Maria, poate chiar la cinema.
Alungam tristetea si asa: daca iesim in primul rand din casa, daca mergem macar putin pe jos si daca ne bucuram ochii cu natura din jurul nostru.
Hai, incearca. Alunga gandurile triste, Maria!😙

Am gasit si eu "emoji" 😃
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de luca »

Maria,
Daca ne luam timp sa dam atentie interiorului nostru, si nu ne indreptam atentia numai inspre afara, inspre ce fac altii, putem ajunge sa distingem doua voci care ne conduc. Una este cea a sufletului si cealalta este cea a egoului.
Fiecare din aceste voci e diferita. Putem intelege care din ele vorbeste in noi si cand.
Sufletul se uneste cu totul, iubeste, daruieste si e in pace.
Egoul e in separare, frica si neliniste.
Intelegand mecanismele egoului, le putem aduce in lumina si ne putem intregi cu ea in asa fel incat vocea sufletului sa devina vocea dominanta in noi.
SUFLET
Sufletul NU urmareste niciodata sa obtina ceva,pentru ca stie ca are deja TOT ce e valoros ,iar ce nu are valoare nu este luat in seama.Pentru ca sufletul stie ca totul circula usor si natural spre el,ATUNCI CAND ESTE ALINIAT LA SURSA LUI DIVINA.
In timp ce ego-ul urmareste sa OBTINA,crezand ca atunci va avea tot ce-i trebuie,SUFLETUL CAUTA SA OFERE,stiind ca nevoile lui sunt deja satisfacute.
Sufletul intelege ca moartea nu este reala.Teama este depasita,pentru ca sufletul stie ca este invulnerabil,perfect protejat de orice amenintare sau greseala perceputa.
EGO
Ego-ul crede ca toate lucrurile pe care le percepe sunt separate intre ele.
Intrucat moartea este singurul lucru de care ego-ul este absolut sigur,el trebuie sa traiasca cu teama.
Pentru a tine moartea la distanta,cel putin pentru o vreme,aduna cat mai multe lucruri cu putinta.Orice pare sa aiba valoare e bun,dar ego-ul prefera lucrurile mari.Cu cat casa este mai mare,cu atat ego-ul se simte mai bine pana cand isi da seama ca nimic nu-i ofera siguranta.
Continua sa caute ,sprand sa gaseasca urmatorul lucru mare ,care sa-l tina in viata.
Dar,in final totul e inutil,oricat de grandios ar fi,iar ego-ul moare la fel de sigur ca toate celelalte lucruri pe care le-a creat si pe care le intelege.

Si acum un fragment din rugaciunea lui Arsenie Boca care spune acelasi lucru:

Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind in noi inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, asa risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant.
Doamne, Cel ce vii intre oameni in taina, ai mila de noi si pune foc temnitei, aprinde dragostea in inimile noastre, arde spinii patimilor noastre si fa lumina sufletelor noastre.

Si acum un filmulet de 3 -4 minute. Urmareste-l pana la capat, sunt doar 3 minute care pe mine m-au facut sa vad altfel lucrurile.

https://youtu.be/3MYClbxTv4A

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Scrie răspuns