021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am recazut!

Aici puteti povesti experientele personale.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am recazut!

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Cala.
Te relaxa-i pe moment draga mea, iar azi nu ai m-ai fi simtit cu atata bucurie, mirosul ierbii proaspat cosite.
Te imbratisez cu drag, Maria.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Am recazut!

Mesaj de styx »

Ganduri bune, Cala!
Nu scăpăm niciodată de dependenta psihică... dar așa cum ai procedat si tu aseară si cu un pic de noroc( noroc că nu au avut băutura ta) si cu putină bunăvoință putem gestiona stările astea, pentru că așa cum ai observat vin repede si pleacă tot la fel de repede dacă nu le punem în aplicare.
Zi frumoasă plină de bucurie!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Am recazut!

Mesaj de Ambasador »

Asta este exact marea problema a alcoolului. TE RELAXEAZA DOAR PE MOMENT. Alcoolul insa nu are actiuni benefice pe termen lung NICIODATA. Nu mai vorbesc de ravagiile care le face si ce urme lasa in mintea si corpul nostru.. Ne imbolnaveste putin cate putin. Doar daca il lasam.
Eu asta am invatat din povestea ta Cala. Iti multumesc.

PS: Ma bucur ca ai reusit sa treci cu bine peste tentatii aseara. Inca 24 de ore curate!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna dimineata, dragii mei! Wow, ce de lume a fost pe forum. Cat timp am lipsit? Zilele acestea am fost plecata la rude, la tara. Aer curat, zile linistite si fara alcool, departe de galagia din oras. M-am simtit bine, mi-am adus aminte de copilaria mea cand, in vacana de vara, ma jucam in picioarele goale. Ce bine ar fi daca am putea da timpul inapoi, nu-i asa?
O zi frumoasa si sanatoasa, va doresc!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am recazut!

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Cala.
Ma bucur pentru tine ca te-ai simtit bine in locurile copilariei.
Nu putem da timpul inapoi...ce bine ar fi daca s-ar putea.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Am recazut!

Mesaj de Ambasador »

Copilaria face parte din originile noastre. Reprezinta identitatea noastra cea mai de pret. Ca o amprenta, ca un tatuaj. Daca ai stiut sa te bucuri in copilarie, vei sti sa te bucuri si la maturitate. Se numeste resursa inepuizabila. Hai sa ne folosim de ea draga Cala astazi, dar mai ales cand sufletul nostru este confuz si nu mai stie drumul abstinentei atat de bine!

https://www.youtube.com/watch?v=3Kw8OUzVyEU
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna ziua, oameni dragi! Ma bucur ca sunteti alaturi de mine, ma bucur de fiecare zi care trece fara sa consum alcool, ma feresc de toate tentatiile, pentru ca prietena mea cea mai buna, ABSTINENTA, sa nu ma paraseasca.
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Am recazut!

Mesaj de Ambasador »

Imi place de prietena ta ABSTINENTA, draga Cala. Sa nu renunti niciodata la prietenia cu ea, asa cum si eu incerc sa fac in fiecare zi, din rasputeri uneori. Dar culeg roadele acestei prietenii in fiecare dimineata cand ma dau jos din pat cu o energie uimitoare, cand privesc oglinda fara sa ma supar pe ea, cand imi beau cafeaua de drag si nu de nevoie, cand pasesc prin lume zambind, fara uratul din mine de altadata.. Tine-o bine de mana asadar si nu-i mai da drumul. Te rog, precum si eu ma rog..
Cu drag, asemenea.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am recazut!

Mesaj de Airam »

Draga mea Cala, acest trandafir are un miros foarte placut. Nici nu stiu cum sa descriu mirosul, e fin, delicat...asa ca noi fetele care ne-am lasat de baut. Te imbratisez cu drag, Maria.
Imagine
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna ziua dragii mei prieteni virtuali! Foarte frumos trandafirul, Maria. Ce pot sa va spun este ca natura ne da foarte multe minunatii si mirosuri parfumate. Si la mine in cartier este o explozie de trandafiri infloriti: rosii, albi, roz, galbeni, portocalii. Cativa a tei au inflorit si ei, este un miros splendid, care ma face sa ma intreb "Oare ce-a fost in mintea mea de am preferat mirosul alcoolului. Sunt si eu o fiinta a naturii si as putea mirosi frumos, nu?" Asa ca, dragii mei, trageti adanc, in piept, parfumul florilor si, nu uitati, noi suntem ca niste flori. Acum ma pregatesc sa merg cu parintii la o manastire.
O duminica frumoasa, si o imbratisare parfumata!
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Scrie răspuns