021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

PS pentru Mihai: Pregatirea in abstinenta gasesc acum ca mi-am facut-o cat se poate de neprofesionist. Aveam nevoie de mai mult studiu, de mai multa umilinta si de mai multa credinta… Nu se poate obtine nimic doar din dorinte si ceva lupte interioare. Abstinenta inseamna mai mult de atat. Inseamna o viata derulata la modul cat se poate de prezent.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut prietene AmbasaDorule !
Si eu sunt de acord cu Tudorelul si asa stiam si eu de la mine din grupul AA, recadere se spune de obicei dupa primul an de abstinenta .
Eu dupa ce am intrat pe forum , am avut inca vreo doua reprize de baut . Una dupa 3 zile , am vazut ce ,, usor " este sa ma las de alcool , asa ca mi-am spus ca mai beau si o sa ma las cand o sa vreau eu (eroare , eu singur nu ma puteam lasa de baut ,am incercat o viata , pentru ca dependenta mea este mai puternica decat vointa mea ).A doua tura , dupa 4 luni de abstinenta , pentru o suparare in familie si pentru ca nu stiam sa imi gestionez emotiile , m-am dus instinctiv la sticla .
Ca sa raman pozitiv , cel mai bun maestru al meu este ultima eroare , deci am invatat (sper) ca alcoolul este mai puternic decat mine si am doar o sansa , sa-l ocolesc .
In timpul de care spune Mihaita ,intre gand si actiune , cred ca cea mai buna terapie de urgenta este terapia telefonului .
Intrebare : Ai cateva numere de telefon a prietenilor abstinenti ?
Pentru ca in grupul nostru Aa ,de obicei se dau numere de telefon a celor cu ani de abstinenta si nu se lasa ca sa se faca schimburi intre cei noi , pentru ca se poate intampla ca cei noi sa ajunga sa mearga la baut impreuna .😇

Te imbratisez Dorule si iti multumesc pentru ca scrii ,iti multumesc pentru abstinenta mea , ma ajuti foarte mult ! 🌄
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

ilie scrie:Buna Dorut!
Asa cum spune si Mihaita, "niciodata bautl tau nu va mai fi la fel" si niciodata starea " de bine " de la inceputuri nu va mai fi
atinsa, indiferentt cit si cum am mai bea, plus ca sentimentul de dupa de vinovatie , remuscari si deznadejde numai noi il
putem intelege...
Am mai fost intrebat pe-aici, care este parerea mea despre a bea bere sau bauturi fara alcool si am in vatat de la Old TUDOR
ca in creierul tau iti cam setezi urmatoarea bauta drept pt care eu unul le ignor total.
Si ca sa vb despre mine numai, eu ma consider o minune deoarece am fost ferm convins ca nu voi reusi niciodata in lupta mea cu alcoolul.Spun asta deoarece AM INTELES ca singurul care m-a ajutat pe mine a fost
DUMNEZEU care a lucrat prin Old TUDOR si toti acesti OAMENI minunati si au facut posibil ca sa ma inteleg ca ma distrug cu
buna stiinta, lucru pe care il realizam si in trecut dar pe care imi era imposibil sa-l stapinesc.
Numai cind m-am intors cu fata catre EL si m-am rugat in genunchi plingind, sa ma ajute, AM REUSIT!
Citeste si tu pasii din AA si unul dintre ei spune ca trebuie sa credem intr-o Fiinta Superioara, asa cum o intelege fiecare,care pentru mine a fost EL.
Doamne ajuta tuturor si tine aproape, Dorut!
Ps Daca vreodata iti mai vine vre-o idee, da un semn INAINTE , nu dupa ce ai baut, lucru invatat tot de la Old TUDOR...

Starea de bine Iliuta, o vad doar fara aburii alcoolului, asta garantat. I-am tot mirosit si bine nu a fost.
Cu D-zeu vorbesc foarte putin din pacate, mi-as dori sa ii pot simti puterea si darul Lui divin in atatea momente grele din viata mea. Cu asta inca ma lupt, imi doresc ajutorul divin, insa e nevoie si de credinta mea proprie ca se poate intampla!.. Am invatat de la tine Iliuta sa tin aproape nu doar de voi, dar si de Dumnezeu. Dupa cum stii, parintii nu m-au crescut intr-un spirit evlavios, am trait destul departe de Dumnezeu o mare parte a vietii. Apoi, avand familie.. am incercat sa cred mai mult, sa ma rog mai mult.. Iar azi, mai mult ca oricand. Doamne ajuta!
PS: Promit asa sa fac Iliuta. Cand va bantui iar dorinta aceea.. voi scrie imediat aici. Promit!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

george_41 scrie:Salutare Dorule.

Se spune ca ceea ce nu ne omoara ne face mai puternici.Sau ca exista cel putin cate o parte buna si una rea in orice situatie.Vad ca tu deja ai expus cateva parti rele, asa ca hai sa incerci sa te gandesti si la cateva parti bune din intamplarea asta.
Adu-ti aminte de Hungry,Angy,Lonely,Tired - flamand,furios,singur,obosit. Astea sunt principalele stari in care se intampla sa vrei sa bei.Eu as mai adauga si starea de Happy- fericit-. Analizeaza , te rog, daca ai baut fiind intr-una din starile astea emotionale.Daca da, partea buna e ca dupa ce s-a intamplat , vei fi mai atent data viitoare cand dorinta de a bea iti va da tarcoale.
O alta parte buna e ca poti sa bifezi si recaderea la 'facute'. Daca n-ai fi recazut , poate ca ai fi tanjit sa vezi cum e si acum stii. Deci : recadere - bifat. Mergem mai departe.
Ce a fost nu mai poate fi schimbat, ce va fi , probabil va fi minunat, nu stim inca, dar azi stim : AZI nu bem.

E motivanta zicala aceasta, e draga inimii mele George.
Am incercat sa ma analizez, sa vad unde am gresit, ce ganduri m-au convins sa beau… Sa stii ca am descoperit doua motive:
1. In seara aceea jumatatea mea se afla la o petrecere cu colegii si imi inchipuiam ce bine se distreaza, in timp ce eu avusesem o zi destul de rea..
2. Am deschis usa frigiderului sa mananc ceva. Pe negandite, mi-am oprit ochii catre doua sticle cu alcool ce le aveam acolo de aproape o luna: o bere la 0,33 l si o sampanie primita cadou. Mi-am spus, de ce nu?
Asa s-a intamplat. Daca ar fi sa aleg din expunerea ta, cred ca am simtit singuratate, oboseala si cine stie.. poate putina dorinta de a bea in ciuda?? Doamne, sper ca nu! Dar incep sa cred ca acestea au fost motivele.. Si crede-ma, le-am analizat in cel mai sincer mod posibil.
Din pacate, am bifat la modul cel mai neplacut si nedorit caderea/recaderea mea. As fi vrut sa nu existe.. Sa nu ma doara atat de tare, mai ales. Incerc sa invat din ea cu teama si mult mai multa intelegere azi.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Airam scrie:Dupa parerea mea nu intotdeauna bei datorita acestor stari..flamand, furios, singur, obosit, fericit. Bei fiindca iti place alcoolul, sau starea care ti-o da. Seara faina va doresc.
Pragmatismul si sinceritatea ta sunt sarea si piperul unei bune terapii Maria. Asa este, alcoolul cu puterea lui euforica a distrus mii de vieti. Daca nu suntem atenti, putem chiar sa marim acest numar si nu e de dorit.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Tudor. scrie:Salut Doru,
Felicitări pentru ca nu ai baut azi.
Legat de reacția mea, a fost doar pentru ca multă lume folosește greșit termenul de recadere. Recaderea apare la un număr de ani de abstinenta. Când totul pare ok, când se vorbește aproape de o certitudine in abstinenta. Și atunci: hopa, auzi ca x a recazut. Nu este o tragedie, dar e un șoc și un motiv de maxima vigilenta pentru ceilalți.
Băutul tău de ieri, se numește mai degrabă cădere, sau baut din nou.
Nici acesta nu e o tragedie, dar este ceva mai puțin neobișnuit. Din căderi poți sa tragi tu cel mai bine concluzia, unde trebuie sa schimbi ceva.
Sper ca m-am făcut înțeles.
Seara faina.
Multumesc Tudor.
Asa este, daca ma gandesc bine am avut o cadere; recadere ar insemna stiintific mai multe caderi.. Insa te asigur ca a fost un soc, amestecat cu dezamagire si disperare. Ciudat este ca am simtit toate acestea inca din acea seara, dupa al doilea pahar cu sampanie.. Am lasat vigilenta deoparte si am gresit. Regretele mele sunt multe acum. Le am si nu le mai pot da inapoi.
O prima concluzie dureroasa pentru mine: nu mai pot avea incredere in vointa mea! Asadar, fara picatura de alcool in casa de-acum inainte! Sunt multe alte schimbari de facut.. Mai multa rugaciune, mai mult drag de mine, de ce nu? In clipa decadenta nu a mai contat nimic: familie, sanatate, prieteni si principii.. De ce oare? De ce am facut-o? Nici acum nu stiu.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

ilie scrie:Asa, asa Dorut, lasa grijile si reincepe sa traiesti!
Stai alaturi de noi!😉🙂👍
Cele mai dulci cuvinte le-am gasit la tine Iliuta. Simt cum ele ma alina atat de frumos, atat de cald ..! Langa tine.. simt protectie, nu am mai trait acest sentiment de cand parintii mi-au murit.. de peste 20 de ani!
Raman alaturi de voi orice ar fi.
Va multumesc din suflet pentru ceea ce insemnati si pentru daruire!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

colica zis alcoolica scrie:Salut prietene AmbasaDorule !
Si eu sunt de acord cu Tudorelul si asa stiam si eu de la mine din grupul AA, recadere se spune de obicei dupa primul an de abstinenta .
Eu dupa ce am intrat pe forum , am avut inca vreo doua reprize de baut . Una dupa 3 zile , am vazut ce ,, usor " este sa ma las de alcool , asa ca mi-am spus ca mai beau si o sa ma las cand o sa vreau eu (eroare , eu singur nu ma puteam lasa de baut ,am incercat o viata , pentru ca dependenta mea este mai puternica decat vointa mea ).A doua tura , dupa 4 luni de abstinenta , pentru o suparare in familie si pentru ca nu stiam sa imi gestionez emotiile , m-am dus instinctiv la sticla .
Ca sa raman pozitiv , cel mai bun maestru al meu este ultima eroare , deci am invatat (sper) ca alcoolul este mai puternic decat mine si am doar o sansa , sa-l ocolesc .
In timpul de care spune Mihaita ,intre gand si actiune , cred ca cea mai buna terapie de urgenta este terapia telefonului .
Intrebare : Ai cateva numere de telefon a prietenilor abstinenti ?
Pentru ca in grupul nostru Aa ,de obicei se dau numere de telefon a celor cu ani de abstinenta si nu se lasa ca sa se faca schimburi intre cei noi , pentru ca se poate intampla ca cei noi sa ajunga sa mearga la baut impreuna .😇
Te imbratisez Dorule si iti multumesc pentru ca scrii ,iti multumesc pentru abstinenta mea , ma ajuti foarte mult ! 🌄

Te salut cu drag si eu.
Citindu-te, ajutorul este reciproc si cred ca ai pus punctul pe “i”. Gestionarea emotiilor. Asta e un pas important in viata de abstinent, categoric! Daca lasam emotiile sa ne domine, devenim din nou sclavii alcoolului. Am simtit palma aceasta imediat ce am ales sa beau atunci.. Usor nu este, ne nastem cu o anumita emotivitate si tot ea ne ghideaza viata mai mereu. Daca o putem controla? Sigur ca da. Cum insa? Prin ganduri motivationale, cred.. Daca sunt suficient de convingatoare, ele vor invinge slabiciunea din noi si ne va ajuta sa luam decizia cea mai buna.
Sa ramanem pozitivi, cum bine spui.
Voi incerca, impreuna cu voi.
Iarta-ma, dar nu cunosc numere de telefon ale celor abstinenti. Stiu ca ajuta mult, dar personal, din motive de intimitate, am ales doar calea dialogului aici, pe Forum. Nu am fost la sedintele AA, dar am convingerea ca acolo se pot face schimb de informatii ajutatoare. Cu totii ne suntem datori sa gasim calea cea mai sigura spre abstinenta.
Astept oricand noutati bune de la voi. Ar fi minunat sa ne impartasiti din experientele traite la AA.
Ultima oară modificat 12 Mai 2017, 09:51 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de dani »

Imagine
Bun!Imaginea de mai sus a fost partea serioasa a postarii mele si acum urmeaza partea in care o iau pe dealuri...Daca nu tii la gluma n-o citi.

Neatza domnu' Consulator!
Houstone(asta-i din ''Houston we have a problem'')...deci cum ziceam,Houstone ai belit plua!Pai ce recadere ii asta? Un pahar de sampanie si doua de bere? Pai asta-i Chanel 5 al recaderilor.In loc sa bei si tu o tuica de pufoaica,o slibovitza,dupa care sa borasti prin toata casa si sa exclami intruna ''ai rau mi!...ai rau mi!''.

Problema cu care va trebui sa lupti de acum ii cand vine Michidutza si iti sopteste:''Ai vazut ca n-o fost prea rau ultima data,ia de bea un pahar''Trebuie sa iti cauti niste ancore din momente naspa de dupa baut ale existentei tale si sa ti le insurubezi in creier...ca tot lasatul de baut cam de acolo pleaca,de la ''ai rau mi!...''...ca daca imi era bine de ce m-as mai fi lasat?La mine ultima recadere a durat cinci ani,dar cine ar vrea sa invete ceva de la altii...toti vor sa invete din greselile lor.

Cand iti mai vine pofta poti da un telefon cuiva,chiar si lui Danisoru...sau foloseste reteta urmatoare :)
http://www.220.ro/funny/Vrei-O-Bere-Rece/wk9F0rc17o/

Acum ca totu-i foarte clar,sa iti arat si calea cea dreapta:}
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

M-a amuzat reteta, multumesc Dani.
Ai scris foarte plastic, iar poza de sus te reprezinta frumos. Cu totii ne dorim sa invatam din greselile altora, dar se pare ca cel mai bine invatam doar din greselile noastre. Este o lectie si asta.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns