021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Materiale folositoare, filme, texte, AA.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de styx »

Salutare camarade Dani !
Uita-ti aici si link-ul catre film cu subtitrare... http://filmecrestineonline.com/filme-cr ... -2015.html
Vizionare placută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Live or Die
Boboc
Boboc
Mesaje: 54
Membru din: 18 Aug 2015, 22:03

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Live or Die »

In seara aceasta pe Prima Tv,la ora 23:15 se difuzeaza filmul-Gleason-drama biografica.Herbert John Gleason, mai cunoscut sub numele de Jackie Gleason, a fost un comic genial, care a ajuns una dintre vedetele Hollywood-ului. Era însă un om chinuit de amintirea părinţilor săi alcoolici, care l-au abandonat.

Brad Garrett interpretează strălucit rolul comicului alcoolic, cu existenţă tumultoasă, care i-a trădat aproape pe toţi cei care l-au ajutat sau iubit şi care totuşi a fost unul dintre cei mai îndrăgiţi actori.
Nu l-am vazut,insa m-a atras prezentarea.
Poate va uitati,vizionare placuta si abstinenta senina tuturor!
Cu drag,
Live
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de dani »

Un film...nu stiu cum sa-i zic,e de al nostru.Impresioneaza si te face sa-ti pui intrebari.Vezi bolnava si relatia ei cu familia.Eroina este sotie iubita si mama ce are tot ce-i trebuie pentru a fi fericita.Nu e.Alcool,droguri,pastile,sex,internare,psiholog...
La final intrebarile raman...
http://www.filmeonline2013.biz/zambesc-din-nou-2015/
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Alex-codep »

David P. Celani, "Plecarea de acasa"

" Personalitatea noastra de adulti, cu tot ce are pozitiv, dar si negativ, este de neconceput fara familia din care provenim, fara parintii, fratii si surorile noastre.Uneori insa, ramanem prea atasati de prima noastra familie si nu indraznim sa ne cream o familie noua.Alterori, ceea ce este si mai de neinteles si cu consecinte cu adevarst grave pentru noi, ramanem cu prima familie, chiar daca in copilarie am fost frustrati emotional sau abuzati.David Celani ne dezvaluie (...), motivele ascunse ale acestei situatii si ne ofera mijloacele sa o depasim si sa ne implinim liber destinul."

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de dani »

Styx scrie:
Salutare tuturor!
M-am gandit mult dacă să postez aici pe forum aceste link-uri dat fiind că nu este un forum AA, dar nu cred că strică pentru cei ce au nevoie să stie că există si așa ceva acum, mă refer la audio Big Book ( cartea Alcoolicii Anonimi), audio care a fost făcut de mine(partea tehnică) in colaborare cu prieteni de-ai nostri de aici si care sunt membrii AA( Lectura-Gladiator) si Al-Anon ( Lectura-Super Tramp).
Linkuri către:
Povestea lui Bill W. co fondatorul AA
https://www.youtube.com/watch?v=8A8W6vEy7RY

Există o solutie
https://www.youtube.com/watch?v=5_kikPW-MEM

Alte date despre alcoolism
https://www.youtube.com/watch?v=DVHEnGCA1Mg

Noi agnosticii
https://www.youtube.com/watch?v=0r9l4CWkhsg

Experienta spirituală
https://www.youtube.com/watch?v=KJtOUFXcG5M

Pentru sotiile alcoolicilor
https://www.youtube.com/watch?v=Wd4boYMMUwc

Seară senină!


Multumesc frumos!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Ambasador »

Buna seara.

As dori sa impartasesc cu voi din cartile de specialitate citite de curand in speranta ca poate candva, cuiva, oricui, oricand.. vor ajuta!

Cu respect, Ambasador
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Ambasador »

"Adio, pahar! - Dr. Emil Radulescu”

• Anual, alcoolul produce 1,8 mil. decese, adica 5000 in fiecare zi;
• Cele mai multe hepatite cronice si ciroze hepatice din Europa, se intalnesc in Republica Moldova, Ungaria si Romania;
• Prima bere comercializata a fost intr-o manastire, din Germania. Cu regret, trebuie sa spunem ca bisericile crestine sunt in mare masura responsabile de epidemia de alcoolism ce bantuie pe tot globul;
• Alcoolul duce la diminuarea performantelor creierului, ale vorbirii, ale simtului echilibrului si al memoriei;
• Cu toate ca alcoolul are un efect imediat de stimulare trecatoare, efectul general este de deprimare in grade diferite, pana la starea comatoasa;
• In medie, ficatul poate prelucra aproximativ 7 g alcool pe ora, adica e nevoie de 12 ore pentru a elimina etanolul dintr-un litru de vin;
• Nu exista nici un segment al organismului uman care sa nu sufere in urma consumului de alcool;
• Alcoolul este o substanta toxica pentru orice celula a corpului;
• Alcoolicii au o durata de viata mai mica cu 15 ani;
• Riscuri ale consumului de alcool:
1. Alcoolul este un intoxicant;
2. Consumul cronic se asociaza cu episoade depresive, anxietate severa si insomnie;
3. Produce amnezie retrograda, tulburari de somn;
4. Grabeste aparitia cardiopatiei, a accidentelor vasculare cerebrale, a cancerelor si a cirozei hepatice;
5. Berea este un risc pentru dementa;
6. Creste tensiunea arteriala;
7. Produce dependenta.
• In afara alterarii temporare a ratiunii, consumul de alcool produce tulburari mintale mai severe si de lunga durata;
• Activitatea fizica si mentala, alimentatia vegetariana si evitarea alcoolului, a fumatului si a celorlalte droguri incetinesc declinul inevitabil. Si, niciodata nu e prea tarziu pentru un nou inceput!;
• Exercitiile fizice, cel putin de 3 ori pe saptamana, pot ameliora concentrarea si gandirea;
• Alimentatia vegetariana, ingestia suficienta de apa, evitarea oricarei bauturi alcoolice, a cafelei si a fumatului, ajuta de asemenea la mentinerea cat mai indelungata a performantelor cerebrale;
• De obicei, odata cu alcoolismul, apar deficientele de vitamine si bolile hepatice si ambele pot produce tulburari neurologice;
• Alcoolismul nu are o singura cauza si nici nu se datoreaza in intregime genelor. Datele recente considera ca 40-60% din riscul tulburarilor datorate folosirii alcoolului se explica prin gene, iar restul prin asocierea factorilor de mediu;
• Vinul, in special cel rosu, are o actiune antioxidanta. Insa antioxidanti din vin se gasesc din abudenta in strugurii negri si rosii, precum si in numeroase fructe si vegetale: fragi, capsuni , spanac, etc.
• Consumul moderat de alcool nu duce la o mortalitate mai mica, in comparatie cu abstinentii. Pe scurt, abstinenta nu imbolnaveste si nu scurteaza viata;
• Alcoolul este o otrava, o substanta toxica pentru orice celula. Chiar si dozele cele mai mici produc o serie de leziuni organice si psihice, care altereaza calitatea vietii;
• Alcoolul se asociaza cu o atrofie cerebrala evidenta;
• “A nu bea suficienta apa poate fi la fel de daunator inimii ca si fumatul”;
• Consumand zilnic cinci sau mai multe pahare de apa, persoanele sanatoase isi reduc riscul decesului prin infarct miocardic cu 50% sau chiar mai mult. Riscul infarctului nu scade daca, in locul apei, se consuma alte lichide cum ar fi: cafea, bauturi carbogazoase dulci, etc.;
• Functiile ficatului sunt esentiale vietii;
• Ficatul are capacitate uimitoare de autovindecare;
• Cu toate ca, de obicei, ciroza alcoolica are o evolutie fatala, afectiunea sa se poate stabiliza prin abstinenta;
• Se considera ca peste 65% din cazurile de pancreatita sunt cauzate de alcool;
• Alcoolul creste riscul gutei;
• La nefumatorii care consuma bauturi alcoolice in cantitati mari, frecventa cancerelor bucofaringiene este de 5-6 ori mai mare decat la abstinenti;
• La alcoolici se intalnesc frecvent gastrita superficiala si gastrita atrofica, recunoscute ca fiind stari canceroase;
• Tranzitul intestinal la acoolici este mai incetinit;
• O caracteristica la alcoolici este dezvoltarea hemoroizilor, ca urmare a cirozei hepatice si a hipertensiunii;
• In trecut, s-a remarcat faptul ca 80% dintre bolnavii de cancer esofagian si gastric erau alcoolici;
• Dupa o ingestie generoasa de alcool, celulele canceroase se raspandesc intr-o mai mare masura;
• Antioxidantii din fructe si vegetale scad riscul aparitiei tumorilor;
• Consumul de alcool se asociaza cu un risc de tumori maligne ale cavitatii bucale, faringelui, cailor aeriene superioare, esofagului, stomacului si intestinului gros;
• Alcoolul creste riscul cancerului pancreatic, mamar, colorectal;
• S-a observant ca alcoolicii mor de doua-trei ori mai des de pneumonie decat abstinentii in ciuda antibioticelor. Aceeasi situatie este si in cazul altor infectii: septicemia, infectii urinare, peritonita, infectii biliare, etc.;
• Alcoolul scade absorbtia calciului;
• Nu exista nici un organ care sa nu sufere din cauza alcoolului;
• Simptome ale afectiunii ficatului: rosirea palmelor este un indicator al suferintei ficatului, la fel si “stelutele” vasculare, pierderea pilozitatii corporale, transpiratii abundente, tremuraturi ale mainilor si mers nesigur, etc.;
• Nu exista bere fara alcool! Chiar daca ea nu contine decat o cantitare mica de alcool, ea mentine gustul si dorinta dupa berea normala;
• Tratamentul este abstinenta;
• Pentru un cadru favorabil renuntarii la alcool, se recomanda:
1. renuntarea la fumat, renuntarea la cafea, la ceai negru, precum si la sucuri;
2. cresterea consumului de apa la 6-8 pahare/zi,
3. alimentatie vegetariana fara condimentari si fara dulciuri; se recomanda multe zarzavaturi si fructe crude;
4. revenirea la o greutate cat mai apropiata de ideal;
5. cresterea activitatii fizice;
6. somn suficient (7-8 ore zilnic, culcarea cel mai tarziu la orele 22);
7. cautarea societatii persoanelor ce nu mai consuma alcool, activitati sociale, artistice;
8. participarea la servicii religioase.
• Alcoolul scurteaza viata cu 10-20 de ani, slabeste sistemul imunitar si distruge personalitatea;
• Eliberarea de sclavia alcoolului inseamna recastigarea fericirii;
• Consecintele folosirii in continuare a alcoolului sunt mult mai grave decat simptomele produse de abstinenta;
• Gandeste asa: “Ce minunat. Viata mea nu mai e stapanita de ceva ce ma distruge. In sfarsit, sunt liber!”;
• Pentru cateva zile, veti observa ca un monstru in fiinta d-stra va dori sa fie baut. Amintiti-va de toata suferinta prin care ati trecut si ca micul monstru, desi exista, va muri curand;
• Daca aveti o zi proasta, amintiti-va ca s-ar fi putut sa aveti o zi si mai proasta, daca ati fi continuat sa beti;
• Nu schimbati modul de viata, doar pentru faptul ca ati incetat sa consumati alcool;
• Nicioadata sa nu-i invidiati pe bautori. Toti sufera de alcoolism. Faptul ca ei uita aceasta, uneori toata viata, este spre paguba lor. Consumatorul de alcool isi pierde sanatatea, banii, energia, respectul de sine si libertatea. Consumul de alcool nu inseamna altceva decat dependenta de alcool;
• REAMINTITI-VA MEREU CA NU EXISTA ACEL “DOAR UN SINGUR PAHAR”. NU-L LUATI! PASTRATI-VA LIBERTATEA PENTRU TOT RESTUL VIETII!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Ambasador »

"In sfarsit fara alcool – Metoda usoara a lui Allen Carr"

• Alcoolul va ameteste! Acesta este efectul care creeaza dependenta;
• Alcoolul va deshidrateaza;
• Singura diferenta reala intre heroina si alcool este ca alcoolul e legal;
• Percepem alcoolul ca pe o “euforie”, cand de fapt este doar o “devastare”;
• Societatea noastra nici macar nu concepe ca un alcoolic care a atins nivelul cel mai de jos sufera de o boala cumplita;
• Va mai amintiti cand v-ati trezit ultima oara perfect odihniti dupa sase ore de somn, debordand de energie, simtind ca nu aveti nici o grija si asteptand cu nerabdare o noua zi palpitanta pe aceasta planeta?;
• Pentru mine “metoda vointei” este oricare alta metoda, mai putin cea usoara. Din fericire, nu e o alegere reala. Ba chiar, spre surprinderea mea, am fost cel mai castigat tocmai la capitolul curaj, incredere, respect de sine si energie. Cea mai puternica dintre toate metodele a fost bucuria de a trai!;
• Devenise un efort sa ma ridic din pat in fiecare dimineata, si indiferent cat de mult as fi dormit, ma simteam intotdeauna obosit;
• Cea mai importanta in viata este sanatatea. Numai daca va simtiti puternici si sanatosi fizic si mintal puteti sa va bucurati de placerile vietii la maxim. Singura diferenta intre trecut si prezent este ca intre timp am incetat sa-mi mai otravesc corpul in fiecare zi. M-am simtit ca si cum as fi scapat dintr-o lume narcotizata, ca un cosmar alb-negru plin de teama si depresie, intr-o lume stralucitoare si colorata, plina de incredere, sanatate si libertate;
• Doresc sa va schimbati dintr-un motiv absolut egoist, acela ca: VA VETI BUCURA MULT MAI MULT DE VIATA;
• Convingerea ca suntem slabi si incompleti este ceea care ne creeaza nevoia de alcool, iar iluzia ca acesta compenseaza slabiciunea noastra ne face dependenti de el;
• DACA NU INLATURAM NEVOIA, GOLUL RAMANE – aceasta este diferenta dintre leac si recuperare;
• Orice doctor care-si merita titlul o sa va spuna ca sistemul imunitar este cea mai puternica arma de care dispuneti atat pentru prevenirea, cat si pentru tratarea bolilor;
• Ar fi un miracol daca n-am ajunge sa gustam niciodata acea prima bautura. Nu conteaza cand o facem, si nici de ce. Insa acel prim pahar este cea mai ingenioasa fateta a capcanei: are un gust ingrozitor;
• Noi suntem fiinte inteligente si rationale. Am fost pacaliti sa credem ca adultii beau alcool pentru ca le place gustul. Probabil ca aspectul cel mai demn de mila al alcoolismului este cat de mult putem sa ne chinuim sa ne placa alcoolul;
• Alcoolul este rezultatul materiei vegetale care a trecut de faza de putrefactie sau descompunere si a inceput sa fermenteze. ESTE O OTRAVA PUTERNICA SI ARE UN GUST ORIBIL!;
• Alcoolul reduce frica: ALCOOLUL NU VA DA CURAJ!;
• Sa fie clar, alcoolul nu inlatura stresul. Dimpotriva, il cauzeaza. E o greseala sa descrieti drogurile ca pe ceva care va relaxeaza;
• Un alcoolic vrea sa bea intotdeauna mai mult!;
• Trebuie sa intelegeti de ce beti;
• Totusi, atata timp cat e abstinent, betivul trebuie, din cine stie ce motive, sa se abtina in loc sa-si fac poftele. Iata adevarata nefericire!;
• Alcoolul este o substanta chimica ce provoaca depresie si otraveste. Ne distruge atat mental, cat si fizic. Ametindu-ne, ne adoarme toate instinctele si ne rapeste bucuria de a trai. Pe scurt: ne face sa ne dorim moartea;
• Adevarata problema este nehotararea. Trebuie sa retineti ca nimeni nu va forteaza sa beti. Nimeni… in afara de voi;
• Frica de golul ramas in urma alcoolului este cea care-i face pe alcoolici sa se teama sa bea mai putin sau deloc;
• In societatea de azi alcoolul este cauza principala a nefericirii. Daca beti alcool ca sa puteti face fata problemei nu veti trata niciodata cauza reala a nefericirii;
• Cum ar putea un dependent de otrava sa fie fericit?;
• Odata ce inteleg ca alcoolul nu este placerea, sprijinul sau prietenul pe care au ajuns sa-l creada, ci DEVASTARE, teama de a nu mai bea niciodata dispare;
• De ce ar vrea cineva sa bea un drog otravitor, care creeaza dependenta si are un gust otravitor; un drog care ii va scurta viata, ii va slabi sistemul imunitar si concentrarea; un drog care ii va distruge sistemul nervos, increderea in sine, curajul si abilitatea de a se relaxa?;
• Nu va ganditi ca “N-o sa mai pot bea niciodata”, ci imaginati-va cat de minunat va fi cand veti inceta sa va mai otraviti;
• Va vindecati de alcoolism in momentul in care dorinta de a bea alcool dispare permanent. Leacul este instantaneu si complet;
• Trebuie sa vedeti alcoolul asa cum este el de fapt, fara fascinatia reclamelor. Astfel veti elimina pentru totdeauna tentatia de a bea. Probabil ca ideea de a va lasa pentru totdeauna de bautura inca vi se pare descurajatoare. Va inteleg. Asa mi se parea si mie. Nu neg ca e nevoie de mult curaj ca sa infruntati o asemenea teama. Insa va garantez ca, daca va faceti curaj, puteti scapa de cosmarul fricii si depresiei. In cazul alcoolului exista doar suferinta eterna;
• Atunci cand am scapat de dependenta, m-am asteptat ca cele mai mari beneficii sa le inregistrez la nivel fizic si financiar. Totusi, am avut parte de cateva beneficii neasteptate. Unul a fost ca mi-am recapatat respectul de sine. Apoi, libertatea: viata mea nu mai este dominata de ceva odios. Ce fel de hobby o mai fi si asta atunci cand iti poti ocupa timpul cu el, te face sa te rusinezi si sa fii nefercit, iar daca nu poti, te face sa te simti privat si nefericit? Pe langa respectul de sine si libertate, mi-am recapatat curajul si increderea in mine. Insa cel mai mare castig a fost de departe efectul combinat al tuturor celor de mai sus: FERICIREA! Acesta este singurul drog de care merita sa fiti dependenti!;
• Daca v-a disparut pofta de alcool, nu veti mai dori sa beti alcool din cand in cand. Daca va e pofta ocazional, sunteti deja dependent;
• Metoda usoara presupune ca urmeaza sa obtineti ceva minunat;
• Cat timp veti continua sa fiti dependenti, veti fi stresat;
• Reamintiti-va ca nu exista conceptul unui singur paharel. Chiar daca ar exista, cand l-ati bea? Anul viitor? Peste douazeci de ani? Chiar vreti sa va petreceti restul vietii asteptand urmatoarea doza de otrava?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Ambasador »

"Sa renunti la alcool nu este o munca usoara. Ai nevoie de vointa si sustinere permanente. Insa ai putea avea sanse de reusita daca vei aplica pasii de mai jos:
Pasul: ia-ti angajamentul de a renunta la alcool.
Este pasul cel mai dificil pentru ca de obicei oamenii refuza sa accepte ca au o problema cu alcoolul. Schimbarile in stilul de viata si obiceiul de consum fac parte dintr-un proces ce se desfasoara in etape. Chiar si dupa ce ai acceptat ca ai aceste problema, vei gasi mereu scuze ca sa continui sa bei. Ca sa-ti usurezi situatia ai putea face un tabel in care sa treci avantajele si dezavantajele obiceiului de a bea.
Pasul 2: stabileste-ti obiective si pregateste-te pentru schimbare.
Cu cat sunt mai specific, mai masurabile aceste obiective, cu atat mai mari sunt sansele de a le atinge.
Spre exemplu, daca scopul tau este sa reduci cantitatea de alcool consumata stabileste zilele in care poti bea si ce cantitate ai voie. Apoi stabileste clar ziua data de cand incepi.
Dupa ce ti-ai stabilit obiectivele clar, fa o lista cu ce trebuie sa schimbi pentru a putea sa le atingi, ca de exemplu: inlatura tentatiile- arunca tot alcoolul din casa si tot ceea ce-ti aminteste de el; anunta obiectivul tau familiei, prietenilor, colegilor de munca si roaga-i sa te sustina prin evitarea consumului in preajma ta, evita influenta proasta a celor care nu te sustin in atingerea obiectivului tau, cum ar fi prietenii de pahar; invata din experinetle trecute. Daca nu esti la prima incercare este bine sa incerci sa stabilesti ce a mers si ce nu a mers in trecut, ce ar trebui sa schimbi ca sa ai rezultatele asteptate.
Pasul 3: renunta la alcool intr-un mod sigur.
Unii oameni pot renunta la alcool singuri, altii au nevoie de supraveghere medicala. Solutia adoptata depinde de cat de mult bei, de cat de mult timp o faci si de problemele de sanatate pe care le ai.
Daca bei mult si in mod frecvent, organismul devine dependent de alcool. In momentul in care renunti la drog, corpul intra in sevraj, cele mai comune simptome find: dureri de cap; tremurat; transpiratie; stari de greata si de voma; stari de anxietate; crampe la stomac si diaree; tulburari de somn si de concentrare; crestrea presiunii sangelui si a batailor inimii. Simptomele de sevraj apar la cateva ore de la intreruperea consumului si dureaza de la 1 la 5 zile.
Daca dependenta ta este severa, renuntarea la alcool nu este doar foarte neplacuta ci poate fi periculoasa putand duce la delirium tremens. In acest caz trebuie sa ajungi la spital cat mai repede posibil.
Pasul 4: cere sprijin.
Recuperarea este mult mai usoara cand ai persoane in jurul tau care iti acorda sprijin. Acestea pot fi familia, prietenii sau personal de specialitate.
Poti adera la un grup de sprijin sau poti decide sa mergi la un psiholog si sa profiti de avantajele celor mai noi terapii si programe de lupta impotriva dependentei.
Pasul 5: descopera-ti un nou sens in viata.
Renuntarea la alcool este un prim pas pe dumul care recuperare. Tratamentul de dezintoxicare este urmatorul pas, dar pentru a ramane pe acest drum trebuie sa-ti construiesti un nou stil de viata in care alcoolul nu are loc.
Poti face asta daca:
• ai grija de tine: mananci sanatos, te odihnesti, faci exercitii fizice care sunt foarte importante deoarece elibereaza endorfine ceea ce determina o stare de bine si te elibereaza de stres;
• iti construiesti o retea de suport: inconjoara-te de persoane care au influenta pozitiva asupra ta si care te fac sa te simti bine;
• descopera noi hobby-uri, desfasoara actiuni de voluntariat sau munca care te face sa te simti implinit, in felul asta nu mai simti nevoia de a umple golul cu alcool;
• continua tratamentul prin participarea la grupuri de suport cum ar fi Alcoolicii anonimi sau prin urmarea unui program bine stabilit;
• cauta alte metode de a scapa de stres - alcoolul este un fals mijloc de manageriere a stresului;
• fa exercitii, mediteaza, bea ceaiuri.

In concluzie alcoolismul este o boala ce afecteaza viata spirituala, sociala, psihologica si biologica a persoanei.
Tratamentul alcoolismului inseamna un stil de gandire si de viata sanatos, consiliere si psihoterapie!
Procesul de dezalcoolizare nu este usor, dar recompensele sunt pe masura! Lasand la o parte avantajele enorme pe care le are pentru sanatatea organismului tau, gandeste-te ca iti vei recapata locul bine-meritat in familie si in societate! Vei fi castigat o lupta foarte grea cu tine insuti si vei putea deveni un exemplu pozitiv pentru copii tai!
Fa primul pas si ia decizia de a renunta la alcool!"
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
AlianaAYM
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 08 Feb 2019, 04:00

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de AlianaAYM »

Buna.
Citind ieri postarile de aici am cautat cartea Labirintul Codependentei insa nu se mai gaseste pe scrib.com
Aveti idee daca o gasesc in librarii?
Multumesc mult
Scrie răspuns