021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

dupa 3 ani, am baut din nou

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Ambasador »

Nu e de neglijat nici perioada aceasta de 3 ani cat ai fost abstinent, sa stii. Gandeste-te cat bine ti-ai facut fizic: cu siguranta ai castigat mai multa sanatate! Iar azi, faci deja pasi importanti pentru a depasi aceasta perioada de recadere: ai recunoscut ca bei, ai cerut ajutorul pentru a te lasa de alcool si iti cunosti bine obictivul.
Maria are dreptate. Veteranii de aici si noi toti cum vom putea, vom incerca sa te ajutam.
Curaj, nu esti singur!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de sica0723 »

Sunt in Anglia Catalin. Bine, nu este o scuza ptr ceea ce am facut.
US 24 h
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de sica0723 »

Azi nu am baut nimic, nici nu am de gand sa o fac.

Multumesc ptr id, Catalin.
US 24 h
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de sica0723 »

Multumesc Ilyuta! Vorbele tale ma fac sa ma simt mai bine :)

Si DA, normal ca poti glumi cu mine.
US 24 h
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Ambasador »

Eu vad abstinenta precum DRAGOSTEA VIETII NOASTRE. Precum JUMATATEA VIETII NOASTRE. Odata indragostiti de ABSTINENTA, ne dorim sa traiam mereu asa. Ea stim ce inseamna pentru noi: curatenie fizica si sufleteasca, demnitate, sanatate si standarde de viata mult mai ridicate. Insa, ca in orice relatie, ii mai putem gresi, o putem trada in anumite perioade nefaste si nefericite. Realizam asta la timp insa si ne dorim mai mult decat orice sa ne ierte si sa ne primeasca in bratele ei calduroase, atat de reconfortante, atat de protectoare. De fapt, aceasta este esenta ABSTINENTEI. Ne indragostim de ea tocmai pentru puterea binelui transmis atat de intens, o putere care, odata simtita, nu mai poate fi uitata nicicand.
Am incredere ca aceasta este cheia abstinentei atunci cand redeschizi mai multe porti decat ti-ai dori. Stii ca, orice ar fi, oricat de mult i-ai gresit, oricat de des ai tradat-o, ea te primeste mereu, de fiecare data in bratele ei protectoare.
Acum, iata-te aici Sica, imbratisat cu multa, muta caldura de ABSTINENTA cea mereu tacuta si loiala. Ramai in bratele ei, pentru a sti cum sa te simti din nou, indragostit de frumusetea ei.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Ambasador »

ABSTINENTA este o stare de fapt pe care nu o vei putea uita niciodata, odata traita. Stii cum arata, stii cum se simte, stii de ce te-ai ndragostit de ea. Indiferent de tradari, ea va dori mereu si mereu sa existe in viata ta. Ar fi total nepoliticos sa o lasi la usa. Invit-o in casa asadar si o veti putea lua iar, de la capat. Iti promit!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Ambasador »

Ce vroiam sa iti mai spun Sica.. eu de multe ori prefer o stare de ... acalmie, de melenacolie daca vrei, de meditatie mai concret, in locul unei stari de euforie. Mi se pare mult mai sanatos asa. Daca visez cu ochii deschisi? Da. Daca melancolia ma tine minute bune studiind atent anumite detaliii? Ei bine da. Daca prefer meditatia atunci cand in jurul meu se perinda zgomote si chipuri dialogand care cu care... ei da, fac si asta! Cu calm si detasare reusesti sa nu primesti STRESUL pe usa vietii tale. El nu prea are ce cauta cand e vorba de ABSTINENTA. I-ar fi un rival de temut.. Ce vroiam sa-ti spun Sica? Lasa-te cuprins, lasa-te protejat de ABSTINENTA. Incetul cu incetul. Putin cate putin. Si vei fi bine iar, iti garantez.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Ambasador »

"Sa renunti la alcool nu este o munca usoara. Ai nevoie de vointa si sustinere permanente. Insa ai putea avea sanse de reusita daca vei aplica pasii de mai jos:
Pasul 1 ; ia-ti angajamentul de a renunta la alcool.
Este pasul cel mai dificil pentru ca de obicei oamenii refuza sa accepte ca au o problema cu alcoolul. Schimbarile in stilul de viata si obiceiul de consum fac parte dintr-un proces ce se desfasoara in etape. Chiar si dup ace ai acceptat ca ai aceste problem, vei gasi mereu scuze ca sa continuii sa bei. Ca sa-ti usurezi situatia ai putea face un table in care sa treci avantajele si dezavantajele obiceiului de a bea.
Pasul 2: stabileste-ti obiective si pregateste-te pentru schimbare
Cu cat sunt mai specific, mai masurabile aceste obiective, cu atat mai mari sunt sansele de a le atinge.
Spre exemplu, daca scopul tau este sa reduce cantitatea de alcool consumata stabileste zilele in care poti bea si ce cantitate ai voie. Apoi stabileste clar ziua data de cand incepi.
Dupa ce ti-ai stabilit obiectivele clar, fa o lista cu ce trebuie sa schimbi pentru a putea sa le atingi, ca de exemplu:
inlatura tentatiile- arunca tot alcoolul din casa si tot ceea ce-ti aminteste de el;
anunta obiectivul tau familiei, prietenilor, colegilor de munca si roaga-I sa te sustina prin evitarea consumului in preajma ta
evita influenta proasta a celor care nu te sustin in atingerea obiectivului tau, cu ar fi prietenii de pahar;
invata din experinetle trecute. Daca nu esti la prima incercare este bine sa incerce sa stabilesti ce a mers si ce nu a mers in trecut, ce ar trebui sa schimbi ca sa ai rezultatele asteptate.
Pasul 3: renunta la alcool intr-un mod sigur
Unii oameni pot renunta la alcool singuri, altii au nevoie de supraveghere medicala. Solutia adoptata depinde de cat de mult bei, de cat de mult timp o faci si de problemel e de sanatate pe care le ai.
Daca bei mult si in mod frecvent, organismul devine dependent de alcool. In momentul in care renunti la drog, corpul intra in sevraj, cele mai commune simptome find:
dureri de cap;tremurat;transpiratie;stari de greata si de voma;stari de anxietate;crampe la stomac si diaree;tulburari de somn si de concentrare;crestrea presiunii sangelui si a batailor inimii;[/list]
Simptomele de sevraj apar la cateva ore de la intreruperea consumului si dureaza de la 1 la 5 zile.
Daca dependent ta este severa, renuntarea la alcool nu este doar foarte neplacuta ci poat fi periculoasa putand duce la delirium tremens. In acest caz trebuie sa ajungi la spital cat mai repede posibil.
Pasul 4: cere sprijin
Recuperarea este mult mai usoara cand ai personae in jurul tau care iti acorda sprijin. Acestea pot fi familia, prietenii sau personal de specialitate.
Poti aderara la un grup de sprijin sau poti decide sa mergi la un psiholog si sa profiti de avantajele celor mai noi terapii si programe de lupta impotriva dependentei.
Pasul 5: descopera-ti un nou sens in viata
Renuntarea la alcool este un prim pas pe dumul care recuperare. Tratamentul de dezintoxicare este urmatorul pas, dar pentru a ramane pe acest drum trebuie sa-ti construiesti un nou stil de viata in care alcoolul nu are loc. Poti face asta daca:
ai grija de tine: mananci sanatos, te odihnesti, faci exercitii fizice care sunt foarte importante deoarece elibereaza endorfine ceea ce determina o stare de bine si te elibereaza de stress.iti constriesti o retea de support: inconjoara-te de personae care u influenat pozitiva asupra ta si care te fac sa te simti bine;descopera noi hobby-uri, desfasoara actiuni de voluntariat sau munca care te face sa te simti implinit, in felul asta nu mai simti nevoia de aumpke golul cu alcool;continua tratamentu prin participarea la grupuri de support cum ar fi Alcoolicii anonimi sau prin urmarea unui program bine stabilit;cauta alte metode de a scapa de stres- alcoolul este un fals mijloc de manageriere a stresului; fa exercitii, mediteaza, bea ceaiuri.[/list]
Plante medicinale indicate in lupta impotriva alcoolismului
Rolul plantelor medicinale consta in detoxifierea organismului si in inhibarea dorintei de a bea.
Cele mai cunoscute plante sunt:
1. Pedicuta: Mod de administrare:
Tinctura: 50 g planta maruntita se pun la 500 ml alcool alimentar de 70grade. Se lasa timp de 15 zile dupa care se strecoara. Se vor putea folosi cate o lingurita de trei ori pe zi diluat cu putina apa, inainte de mese. Creaza intoleranta organismului la alcool. Tratamentul trebuie sa dureze minim 3 luni.
Pedicuta
Mod de administrare: Tinctura: 50 g planta maruntita se pun la 500 ml alcool alimentar de 70grade. Se lasa timp de 15 zile dupa care se strecoara. Se vor putea folosi cate o lingurita de trei ori pe zi diluat cu putina apa, inainte de mese. Creaza intoleranta organismului la alcool. Tratamentul trebuie sa dureze minim 3 luni.
Pulbere: ia o jumatate de lingurita rasa de pulbere de pedicuta de trei ori pe zi. Planta se tine sub limba un sfert de ora, dupa care se inghite cu putina apa, pe stomacul gol.
ceai: bea o cana cu ceai in fiecare dimineata, cu o jumatate de ora inainte de micul dejun si una cu o ora inainte de masa de pranz. Urmeaza un tratament de trei saptamani.
Tratamentul cu pedicuta impotriva alcoolismului are si efecte adverse – voma, diaree, dureri de cap, accese de violenta, furie, pesimism. Toate acestea sunt efecte ale dezintoxicarii, care trec pe masura ce organismul se curate.
Pulbere: ia o jumatate de lingurita rasa de pulbere de pedicuta de trei ori pe zi. Planta se tine sub limba un sfert de ora, dupa care se inghite cu putina apa, pe stomacul gol.
ceai: bea o cana cu ceai in fiecare dimineata, cu o jumatate de ora inainte de micul dejun si una cu o ora inainte de masa de pranz. Urmeaza un tratament de trei saptamani.
Tratamentul cu pedicuta impotriva alcoolismului are si efecte adverse – voma, diaree, dureri de cap, accese de violenta, furie, pesimism. Toate acestea sunt efecte ale dezintoxicarii, care trec pe masura ce organismul se curate.
2. Ardei iute-cayenna_4510Mod de administrare:
Tinctura: se administreaza cate ½ lingurita de tinctura diluata in 100ml de apa (jumatate de pahar), de 5-6 ori pe zi (atunci cand apare dorinta de a consuma alcool), asociat cu tinctura de pedicua si ceai de sunatoare (administrate de 4 ori pe zi), in cure de 6-8 saptamani
Observatii:
Inainte de administrare este necesar sa se realizeze testul de alergie la tinctura de ardei iute, care consta in aplicarea direct pe piele, in zona anterioara a antebratului a unei cantitati mici de tinctura diluata (obtinuta prin adaugarea unei lingurite de tinctura la 100ml de apa). Daca apar mancarimi intense ai pete rosii in afara zonei aplicate, nu trebuie sa folosesti acest produs (nici in uz intern si nici extern).
3. Cimbrisor
cimbrisorMod de administrare:
Infuzie: 3 linguri de planta uscata la un litru de apa. Trebuie să iei cate o lingura de ceai la fiecare 15 minute. Cura dureaza doua saptamani.
Cimbrisorul e eficient in intoxicatiile alcoolice, pentru ca protejeaza ficatul si il curata de toxine. In plus, iti provoaca repulsie fata de bautura.
Infuzia de cimbrisor poate completa tratamentul cu pedicuta.
Efecte adverse: greata, voma, transpiratie
4. Telina
telinaMod de administrare:
Suc proaspat: aproximativ o jumatate de cana de suc ​​de telina cruda se dilueaza cu o jumatate de cana de apa. Consuma in fiecare zi timp de cel puțin o luna pentru a obtine efectele dorite
Ultima oară modificat 21 Mai 2017, 04:31 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Ambasador »

5. Ghinda:Mod de administrare:
Cafea de ghinda pisata – 1 lingurita/o ceasca apa. Se beau 3 cesti/zi, dupa mese.
Combate intoxicatia alcoolica.
6. Patrunjel
patrunjel de frunzaMod de administrare:
Pulberea din seminte de patrunjel se administreaza in doza de 1/2 lingurita de 2-3 ori/zi, pe stomacul gol, cu putina apa, timp de 3 saptamani cu 1 saptamana pauza, dupa care se poate relua. Actioneaza asupra sistemului nervos central facand mai usoara renuntarea la alcool si reface echilibrul hormonal, distrus de consumul de alcool;
Infuzie sau decoct cu 50 g frunze si radacini de patrunjel/litru apa. Se iau 2-3 cesti/zi in caz de delirium tremens.
7. Macris
Mod de administrare:
Decoct: 30 de grame de radacina uscata de macris se pun in 1,2 litri de apa; se fierb timp de o ora, apoi se lasa o jumatate de ora la infuzat; se beau cite 50 de grame de decoct de doua ori pe zi
8. Catina
catinaMod de administrare:
macerat la rece, o cantitate de 1000 ml pe zi. Pentru a obtine aceasta cantitate se folosesc cca. 30 de grame de pulbere din plante pentru 1 litru de apa.
Este recomandata in toate fazele tratamentului dependentei datorita proprietatilor revigorante, vitalizante si tonice.
Nu uita! Toate aceste plante dau rezultate, dar in timp, nu imediat!
In concluzie alcoolismul este o boala ce afecteaza viata spirituala, sociala, psihologica si biologica a persoanei.
Tratamentul alcoolismului inseamna un stil de gandire si de viata sanatos, consiliere si psihoterapie!
Procesul de dezalcoolizare nu este usor, dar recompensele sunt pe masura! Lasanad la o parte avantajele enorme pe care le are pentru sanatatea organismului tau, gandeste-te ca iti vei recapata locul bine-meritat in familie si in societate! Vei fi castigat o lupta foarte grea cu tine insuti si vei putea deveni un exemplu pozitiv pentru copii tai!
Fa primul pas si ia decizia de a renunta la alcool!"
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai revenit frate Sica printre noi , impreuna drumul este mai usor🌄
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns