021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Buna seara,oameni buni?

Cum sunteti? Sper ca sunteti bine si pacea sufleteasca va insenineaza zilele!
Eu? Sunt bine, uneori uit ca am avut asa o plaga pe suflet si uit de codependenta. Atunci e rau, caci ea musca din nou si apare iar mania controlului.Ma redresez si iau de la capat Rugaciunea Seninatatii...
Omu? E bine si el, nu a mai calcat stramb de mult, ma bucur sa-l vad impacat cu situatia data.
Noi ne sprijinim unul pe altul atat cat ne e dat si vin aici sa va multumesc! Multumesc Oamenilor cu care am lucrat incepand cu anul 2011...Imi amintesc si acum ziua de Boboteaza alba si stralucitoare cand v-am decoperit,emotia cu care v-am citit povestile, speranta cu care am scris si cat de repede a venit raspunsul vechii garzi...Sa fiti sanatosi si sa vi se intoarca inmiit binele pe care l-ati facut!
Sa aveti abstinenta senina si inima buna!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Airam »

Buna seara doamna Staval, eu sunt bine si ma bucur ca si d-voastra si sotul sunteti bine.



Imagine
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Multumesc pentru flori, draga mea!

Reactualizez pentru cei ce sunt uneori fara speranta...Am fost pe buza prapastiei si am iesit la lumina.
Noi suntem bine, multumim lui Dumnezeu si dragului forum!
Codependenta din mine se mai trezeste uneori si simt ca trebuie sa controlez EU ce se intampla in viitor, daca va fi ...daca nu va fi.... Ma dezmeticesc si spun Rugaciunea Seninatatii si las totul la picioarele Domnului si apele se linistesc. Omul meu e bine si ma rog mereu pentru sanatatea lui, caci este sprijinul meu mereu. El este pensionar, eu inca lucrez si face ca totul sa-mi fie mai usor cad vin de la lucru. Iesim des la plimbare, am fost zilele acestea la padure, la tara, suntem intr-o armonie perfecta, asa cum va dorim si voua, tuturor!
Sanatate si seninatate va doresc, dragii mei!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Airam »

Cu mult drag, doamna Staval.
Ma bucur ca sunteti bine.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Airam »

Ilie, nu inteleg de ce esti si codependent?
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de HOPE »

Liniste, dulce liniste. La asta ma gandesc cand povesteti de tine si omul tau. Ma bucur ca sunteti bine!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de styx »

staval scrie:Multumesc pentru flori, draga mea!

Reactualizez pentru cei ce sunt uneori fara speranta...Am fost pe buza prapastiei si am iesit la lumina.
Noi suntem bine, multumim lui Dumnezeu si dragului forum!
Codependenta din mine se mai trezeste uneori si simt ca trebuie sa controlez EU ce se intampla in viitor, daca va fi ...daca nu va fi.... Ma dezmeticesc si spun Rugaciunea Seninatatii si las totul la picioarele Domnului si apele se linistesc. Omul meu e bine si ma rog mereu pentru sanatatea lui, caci este sprijinul meu mereu. El este pensionar, eu inca lucrez si face ca totul sa-mi fie mai usor cad vin de la lucru. Iesim des la plimbare, am fost zilele acestea la padure, la tara, suntem intr-o armonie perfecta, asa cum va dorim si voua, tuturor!
Sanatate si seninatate va doresc, dragii mei!
Sărut mâna Staval!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Bun regasitul, oameni buni!

N-am raspuns la timp, sa-mi fie oarecum rusine...dar ma rog de iertare, ca tare mi-a fost bine in rastimpul acesta!😊Am avut o vara frumoasa, m-am bucurat de natura: mare, munte, Lacul Sarat...Am fost tot timpul impreuna, bineinteles si ne-a fost bine si singuri, si alaturi de altii.
Acum am reinceput munca si privesc in zare la vara viitoare!
Noi suntem bine, Omul se pregateste de iernat si bantuie pietele in cautarea legumelor pentru conseve!

Ce legatura are postul acesta cu tema forumului?
Vreau sa va spun mereu, atata timp cat exista speranta, credinta si faci ceva sa indrepti ceea ce este stamb in viata ta, lucrurile se aseaza pe fagasul cel bun!

Numai bine, dragilor!🙂
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Airam »

Buna seara doamna Staval.
Ma bucur ca sunteti bine.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Va salut, oameni buni si va dorec seninatate!

Astazi am avut o zi plina, am fost la un control medical (unde m-a insotit, ca de obicei Omu) si acolo am avut o stare naspa, un fel de atac de panica, m-am temut pentru ce rezultat va fi, in fine...Mi-a trecut repede. La intoarcere, la bratul Omului meu ce m-a incurajat m-am gandit:
Bun esti, Doamne! Ce m-as fi facut singura?

Pentru ca astazi suntem impreuna brat la brat, va multumesc voua, oamenilor de pe forum ce mi-ati deschis ochii asupra codependentei mele, asupra alcoolismului lui si lui Dumnezeu, cel atat de bun si milostiv ca ne-a ajutat pe amadoi!
Va rog eu, nu abandonati , nu pierdeti speranta, luati-o mereu de la capat si veti reusi!
Scrie răspuns