021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Prima zi de abstinență

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de Ambasador »

"DOAR PENTRU AZI"

1. Azi voi încerca să trăiesc doar în intervalul zilei prezente şi să nu mă frământ cu toate problemele vieţii mele deodată. Pot face în douăsprezece ore, ceva care, dacă aş simţi că trebuie făcut o viaţă întreagă m-ar îngrozi.

2. Azi voi fi fericit. Aceasta înseamnă să consider ca fiind adevărat ceea ce spunea Abraham Lincoln şi anume că “majoritatea oamenilor sunt atât de fericiţi cât se hotărăsc ei să fie”.

3. Azi mă voi adapta la ceea ce este şi nu voi încerca să adaptez totul la propriile mele dorinţe. Îmi voi lua “norocul” aşa cum vine el şi mă voi potrivi pe mine însumi lui.

4. Azi voi încerca să imi dezvolt mintea. Voi studia, voi învăţa ceva util, nu imi voi lăsa mintea să lenevească, voi citi ceva care cere efort, gândire şi concentrare.

5. Azi imi voi exersa sufletul în trei moduri. Voi face cuiva un bine şi nu voi lăsa să se afle cine i l-a făcut – dar nu contează dacă cineva ştie totuşi. Voi face cel puţin două lucruri de care nu am chef – doar ca exerciţiu. Nu voi arăta nimănui că sufăr, chiar dacă cineva mă va răni – azi nu voi arăta aceasta.

6. Azi voi fi agreabil. Voi arăta cât pot de bine, mă voi îmbrăca aşa cum se cuvine, voi vorbi pe un ton potolit, mă voi purta curtenitor, nu voi critica nici un strop şi nu voi încerca să îndrept pe nimeni altul decât pe mine.

7. Azi voi avea un program. Poate că nu o să îl urmez punct cu punct, dar mi-l voi face. Mă voi salva în faţa a două molime: pripeala şi nehotărârea.

8. Azi voi căuta să fiu singur o jumătate de oră, să mă relaxez. În acest interval, cândva în cursul zilei, voi încerca să arunc o privire realistă asupra vieţii mele.

9. Azi nu îmi va fi frică. Mai ales, nu mă voi teme să savurez ceea ce este frumos şi să cred că ceea ce dau eu celorlalţi, voi primi la rândul meu.

Sursa: http://www.abstinenta.com/
Imagine
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de Airam »

😘
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

A baut...
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

M am saturat de tot. Nu mai pot trai...
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Imi vine sa ma omor...
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de Airam »

Incearca sa traiesti pentru tine. Degeaba vrei tu ca el sa nu mai bea. Sunteti casatoriti?
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Poate cunoaste cineva in iasi in centru sau alt ceva unde as putea sa stau citeva zile pina imi rezolv problema unde as putea sa ma mut. Va rog.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de Ambasador »

Buna. Personal, nu cunosc aceste centre Anestezia. Insa din ce m-am interesat pe internet am gasit asa:

Centrul de Consiliere si Reabilitare a Persoanelor Dependente de Alcool si alte Droguri „Sfântul Nicolae” Iași
Adresa: Str. Costache Negri nr. 54
Telefon: 0232 220 548
Fax: 0232 271 228
Web: http://www.fundatiasolidaritatesisperanta.ro

Centrul de formare si consiliere "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil"

Adresa: Strada Talpalari nr 12, Iasi, cod 700 127, Iasi
Email: [...]

De asemenea, ai putea suna la urmatoarele numere:

Direcția de Asistența Comunitara - adapost, consiliere - 0232 206344
Fundatia Societatea de Psihoterapie si Interventie Psihosociala "Catarsis" - consiliere - 0232 276144
Centrul de Mediere si Securitate Comunitara – consiliere – 0232 2529
Ultima oară modificat 24 Mai 2017, 11:18 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Poate sa mearga aici si persoanele care nu consuma, adica cele care sint victime si traiesc langa un alcoolic( adica eu)? multumesc
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

La acest centru care spuneti, am sunat pe toate numerele care am gasit pe net si nu raspunde nimeni
Scrie răspuns