021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

o saptamana de cosmar

Aici puteti povesti experientele personale.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de Airam »

Catalin imi pare rau pentru tine, dar doar daca te lasi de baut, scapi de foarte multe necazuri, ganduri, deziluzii...
Incearca sa stai aici cu noi pe forum.
Maria.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Catalin si bine ai revenit .
Sunt o persoana dependenta si daca stau singur ajung sa ma duc in eroare ca ,, o gura,, de alcool nu imi poate face rau.Pentru ca poate reusesc sa pacalesc o singura persoana (pe mine insumi ) , dar sa pacalesc 10 este deja mai greu .Sansele ca eu sa raman abstinent fara ajutorul prietenilor abstinenti sunt foarte mici , aproape de nule , pentru asta eu incerc sa intreu sa citesc zilnic forumul si merg si la grupul AA de 2/ua , 3 ori pe saptamana .
Deci , te astept zilnic aici , pentru ca doar azi nu bem , maine vom mai vedea noi ;)
Colea , sa nu uit ,alcoolic
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

va salut din nou,am aflat singur cate sanse din cate la viata,ultima bauta sau baute pot zice ca m-au tinut cam o sapt si ceva m-au facut sa vad mult mai clar lucrurile ca pana acum,cateva din ele pe timpu bautului care foarte repede au disparut au fost;tot sprijinul de pana acum si increderea tuturor fata de zisele mele ca vreau sa ma fac bine au disparut,sansele imi scadeau vazand cu ochii in timp ce mergeam haotic pe strazi fara nici o directie,parca cautam moartea si nu o gaseam,am pierdut privirea calda a tuturor,ce sa mai zic nu mai aveam nimic nici macar pe mine,nu mai stiam cine sunt,ce vreau,ce pot,acum mai am totusi una, finala meciului! ori inscriu glorios ori sunt un esec total pentru toti,este ultima sansa din sacul meu;sper sa recapat ultimul an pierdut acela ce putea fi cel mai frumos din ultimii 10,cu respect catalin
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de styx »

Zi senină!
Mă rog să reusesti!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de Airam »

Catalin, iti doresc sa reusesti, stai pe langa forum, face bine.
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

va multumesc pentru sfaturi,chiar am sa intru zilnic pe forum,chiar ajuta la schimbarea gandirei in vederea unui viitor fara alcool,o mare usurare,va doresc tot binele posibil
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de styx »

Doar Azi nu beau! Zi senină, Cătălin!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

ar cam trebui planuri marete cred,ca altfel nu ramanem motivati sa ajungem in acel viitor realizand acele planuri marete,si fara vise ne apucam iar si iar de baut ca nu avem nici un scop de atins,deci oare doar pt azi putem trai?imi cer scuze daca am jignit pe cineva nu am avut nici o intentie ci doar o parere si o intrebare,va doresc o zi senina
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de Airam »

Catalin, cum sa traim doar azi? Eu de exemplu as vrea sa traiesc sa am nepoti, bineinteles fara sa beau.
Zi faina Catalinule si capul sus, viata e frumoasa si fara alcool.
LauraAly
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mai 2017, 14:51

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de LauraAly »

Buna ziua! Am si eu o problema cu prietenul meu si as avea nevoie de niste pareri. El bea alcool in fiecare weekend, o zi sau doua pe saptamana. De obicei bea 7, 8, 9, 10 doze de bere la fiecare consum, uneori bea 1 litru de tarie ( tuica, votca, whisky, mai bea si multe pahare de vin alternate cu bere ). La fiecare discutie pe care o am cu el, el sustine ca e normal cat bea si ca nu are nicio problema, deoarece nu bea zilnic ci doar la sfarsit de saptamana. Suntem impreuna de aproape un an, iar in acest timp rar au trecut doua saptamani fara sa bea. In general bea 2 seri sau chiar 3 pe saptamana(uneori 3). Bea si in oras dar si singur in casa, la inceput bea toata noaptea pana la 7, 8 dimineata....acum si-a mai redus orele la care se pune la somn(3-4-5 dimineata si foarte rar la 1 sau 2). Astept parerile voastre, e prima oara cand trec prin asta.
Scrie răspuns