021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

o saptamana de cosmar

Aici puteti povesti experientele personale.
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

buna laura,opinia mea este ca nu prea ai ce sa-i faci,el singur trebuie sa constientizeze cat e de grava situatia in care a ajuns,daca ai citit cate ceva despre mine poti sa iti dai seama in ce stare eram eu,cat de jos si de rau am ajuns ca eram pe cale sa raman pe strazi sau la puscarie,nu mai aveam nimic,nici macar speranta zilei de maine ca voi fi in viata,daca crezi ca reusesti sa il convingi sa faca,sa inceapa macar un program de terapie sa vada unde va ajunge daca continua si nu recunoaste ca este o problema,este bine sa il ajuti si sa il sustii,daca nu decizia iti apartine,iti va da un sfat si prietena mea cu care sunt de un an impreuna,e mult mai priceputa si are si un pic de psihologie,te salut si va urez tot binele
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

salutare tuturor,am inteles ilie,doar pentru azi dar cu planuri marete pe viitor pentru a nu ne pierde speranta si pofta de viata,cam asa cred ca ar cam trebui sa gandim toti,eu asa fac pentru ca tot ce am pierdut eu a fost doar din vina mea si doar eu pot schimba asta,raman la gandul si la lupta asta si sunt dispus acum mai mult ca niciodata sa platesc cel mai mare pret pentru a ramane abstinen,zic "pret",adica renunt si sacrific tot din mine;mandrie,orgoliu....si multe altele care cred si de care imi zic cei din jur ca ma face alt om,fara ele voi putea accepta cu mai multa usurinta realitatea si abtinenta va fi mult mai placuta si apreciata de cei din jur,va urez toate cele bune tuturor
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

Bună, Laura,

Eu sunt Elsa prietena lui Catalin87 (nume pe acest forum elsae85, parolă uitată de aia scriu de pe contul lui). Si noi suntem împreună de un an iar povestea e foarte deosebită în sensul că ne-am cunoscut într-un centru de dezintoxicare, amândoi fiind acolo pt alcool. Eu recunoșteam că sunt dependentă mult înainte de centru și chiar vroiam să mă las așa că pt mine nu a fost o problemă prea groaznică să renunț (am scris despre asta pe forum, pt mine a funcționat AA pt că am ales să lucrez pe pașii de psihologie). El însă nu prea recunoștea că e dependent și asta îi face rău, deși așa zicea, că recunoaște și vrea să se lase. Și concluzia e că e la încercarea a nu știu câta de a se lăsa. Și, cu ajutorul lui Dumnezeu și multă multă multă muncă interioară, eu zic că acum reușește!

Ideea e că eu nu am avut ce să îi fac să se lase. Decizia e a lui și doar a lui. Capacitatea de a se schimba e a lui și doar a lui. Chiar dacă teoretic știam prin ce trece, știam teoria bolii alcoolismului, știam psihologie și un pic chiar de terapie cognitiv-comportamentală și un pic de NLP, nimic nu a contat. Poți știi orice dar pe omul care nu vrea să se lase nu ai cum să îl ajuți să se trezească. Ce poți face tu este ceea ce te face pe tine să fii bine. Nimeni nu îți poate da nici un sfat genial, nimeni nu știe ce simți tu. Dar ia în considerare toți factorii. E posibil ca iubitul tău să nu se lase de alcool pt că pur și simplu, la fel ca multor altora, îi place să bea. Cât timp nu recunoaște că e o problemă, sigur nu se va lăsa. Tu ești dispusă să aștepți să se trezească el? Sau poți trăi cu el așa cum alege să trăiască? Poți fi alături de el ca un exemplu pozitiv, poți să îl ajuți să nu aibă unele probleme grave, dar atât. Nu îl poți schimba tu, el trebuie să se decidă.

Dacă vrei mergi la o întâlnire pt codependete, sau caută pe net despre cât de jos te poate duce alcoolul și decide-te pentru tine și doar pentru tine cât vrei să accepți de la el.

Scrie-mi în privat dacă vrei și simți nevoia pe email [...] sau continuă să scrii pe acest forum dacă te ajută.

Să te ajute Dumnezeu să faci ce e mai bine! Și îți doresc ceea ce spune Rugăciunea seninătății, rugăciune care spune așa "Doamne, dă-mi Seninătatea să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot, și Înțelepciunea să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"

Elsa
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

neata tuturor,o dimineata foarte placuta,care din pacate imi este putin tulburata de cateva ramasite de rame si poze facute tandari de prietena mea,dar din cauza mea de la ultima bauta,ma cuprinde un sentiment adanc de regret si de ura fata de cel ce am fost atunci,ce bruta fara pic de mila si sentiment,alcoolul ma transformase in ceva ce nici eu nu mai cunosteam,prin asa momente de groaza si "supunere"in fata alcoolului nu cred ca as dori nici cel mai rau dusman al meu,pentu ca sunt momente in care ma dureau,faptele,vorbele si privirile care le aruncam celor din jur incat cateodata imi doream sa mor,sa nu mai fac pe nimeni sa sufere din cauza mea,atat de jos m-a coborat acest lichid al diavolului pe care noi oamenii il numim alcool,dar acum conteaza prezentul sunt in urcare,lupt si ma ancorez de fiecare"pietricica"care ar putea sa imi tina echilibrul si sa ma ajute sa imi continui drumul fara sa mai alunec,pana sus....va doresc multa fericire si o zi senina
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de Airam »

😘😘😘😘😘
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

hellooouu,toata lumea cu chef de viata in asa o frumoasa dimineata de sambata? plina de soare si caldura!eu astazi m-am hotarat sa nu ma mai plang de nimic,sa vad viata si ziua de azi cu toate partile ei bune,sa fiu fericit si sa eman fericire pentru cei din jurul meu,nu numai durere si intristare,imi doresc sa le vad din nou zambetul pe buze cand ma privesc, sa vada in mine o speranta la o noua viata,lipsita de grija paharului plin de durere,va urez toate cele bune si distractii placute
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de Airam »

Foarte bine te-ai gandit Catalin. Si nu te m-ai gandi la ce a fost, nu poti schimba nimic. O sambata frumoasa iti doresc si eu.
Sa ai grija de tine, in primul rand, apoi si cei dragi tie vor fi bine.
Te imbratisez cu drag, Maria.
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

Bună, Elsa sunt. Îmi zice și mie cineva vă rog cum pot să îmi resetez parola? Când încerc să mă loghez zice să contactez Administratorul dar nici asta nu știu cum.. Mulțumesc!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de Airam »

alcohelp@aliatong.ro, este adresa de mail a lui Admin, ii scrii si el te ajuta.
O zi frumoasa Elsa.
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

neata tuturor,decizia de ieri chiar a dat roade,am fost foarte fericit si cred ca am sa o repet si azi,sfatul meu e sa faceti la fel,lasati grijile deoparte, bucurativa si traitiva aceasta zi ca si cum ar fi ultima nimic nu ne opreste in a fi fericiti,o zi buna
Scrie răspuns