021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povestea mea (a cry out for help)

Aici puteti povesti experientele personale.
Diana.
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mai 2017, 11:02

Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Diana. »

Ziua buna tuturor. Diana ma numesc si spre deosebire de majoritatea celor care va scriu aici pe forum încercați de regrete sau aflați în abstinenta, eu va scriu acum când tocmai consum alcool. De ce beau? Mi-am pus de multe ori aceasta intrebare, uneori mi-am raspuns ca ma face sa ma simt bine, alteori ca e ceva genetic, de cele mai multe ori am dat vina pe experientele din viata care m-au făcut să mă apropii de alcool. Nici eu nu stiu. Daca nu ar fi starea de rau de dupa sau repercusiunile asupra sanatatii si a vietii sociale nici nu mi-as face prea multe griji.. cred. Raspunsul cel mai concret la care am ajuns e ca nu pot renunta la starea de bine, euforie, uitare sau minciuna pe care mi-i oferă alcoolul. Acum sunt bine, cel puțin așa ma simt. Mâine cu siguranta va fi altfel. O nouă zi in care voi regreta. Nici nu stiu de ce scriu acum aici, ceva acolo in subconștient îmi zice că nu e ok . Și stiu ca nu e, dar acum mă simt bine, atat de bine. Voi de ce ati ales alcoolul? Sau alcoolul ne alege pe noi? De ce daca stim ca ne face rau totusi alegem sa mergem pe aceasta cale? Acest viciu e atat de puternic si ne poate stapani? Sunt o cauza pierduta?
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Ambasador »

De ce am ales alcoolul? Greu de spus in putine cuvinte. Eu cred ca factorul genetic a fost declansator in ce ma priveste in primul rand, apoi a fost puterea obisnuintei. Dar ceea ce mi-a mentinut mie aceasta adictie a fost faptul ca am considerat intotdeauna alcoolul un fel de somnifer. Stiam sa il consum cat sa imi produca o stare euforica vecina cu somnul. Desigur, chiar si asa, au existat multe dimineti de rau fizic, durere de cap si mhmureala vizibila. Ne amagim atat de tare! Nicicand nu vezi mai limpede acest lucru decat atunci cand ai ales sa duci o viata in abstinenta. Alcoolicii din noi gasesc mereu scuze pentru a bea, sa fim seriosi. Nu scuze trebuie sa gasim, ci solutii. Cum as putea sa renunt eu la alcool? Cum as putea eu sa reduc consumul de alcool? Sau cum as putea eu sa nu mai fiu adict de alcool? Acestea sunt intrebarile celor care isi doresc sanatate mintala si fizica in primul rand. Efectele alcoolului sunt extrem de nocive, le stim cu totii. Regretele de "dupa" nici macar nu mai ajung azi, parerea mea este ca motivatiile ar trebui sa fie mult mai profunde, mai aproape de natura, de om, de sanatate si de D-zeu. Sa ne gasim acel "eu" interior care sa ne aduca impacare cu noi insine, sa alungam acel demon care ne indeamna sa bem constienti fiind totusi de efectele toxice asupra noastra.
Cum ai spus si tu Diana, azi ai euforia langa tine, azi ai uitarea, dar maine? Ce vei avea maine?
Ultima oară modificat 17 Iun 2017, 22:54 de către Ambasador, modificat de 3 ori în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Ambasador »

Imagine
Ultima oară modificat 17 Iun 2017, 20:19 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de styx »

Am băut pentru că mi-a plăcut, al naibii de mult mi-a plăcut, apoi am băut ca să-mi placă si până la urmă beam pentru că nu mai puteam functiona ca lumea dacă nu mă ,,dropsam”... Restul?! sunt povesti, stiu că azi sunt bine si asta e ceea ce contează, stiu că nu mai pot să beau fără să o iau iar razna si asta e ceea ce contează, iar cel mai important este că te poti simti bine chiar foarte bine si fără alcool, durează până ajungi să realizezi asta, dar dacă o faci vei fi super multumit de noua viață. Nu stiu ce vei face tu, alegerea e a ta, până la urmă din punctul meu de vedere nu există alegeri bune sau proaste, doar alegeri si rezultatlele lor.
Seară bună!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Tudor. »

Eu am ales alcoolul pentru ca atunci când beam, eram regele propriei mele dinastii. Pentru ca atunci deslușeam misterele lumii, printr-o ridicatura de sprânceană. Pentru ca atunci lumea stătea sa se nască. Pentru ca atunci sunetele căpătau culoare. Pentru ca atunci eram cu toții intr-un dulce sărut. Pentru ca atunci ma simtiam viu și mai sfidam încă o data moartea, cu moartea pe moarte călcând. Beam dinspre viata și moarte. Dinspre acum ori niciodată, dinspre tot mai mult spre vesnicie.
Diana.
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mai 2017, 11:02

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Diana. »

Sper sa nu va supărați pe mine.. Am citit cu toată atenția pe care o poti avea după o considerabilă cantitate de alcool. Stiu ca maine voi vedea altfel. Hmm.. religia e un subiect delicat pentru mine. Mai ales că sunt atee. A venit acasă prietenul. Revin maine. Sigur a simțit că am băut. As avea multe de zis dar nu am loc.. momentan🙂
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Airam »

Si eu am baut ca mi-a placut. Nu era pe post de somnifer, cum era la tine Doru, eu dormeam 3-4 ore, apoi ma trezeam din somn, si...nu mai puteam dormi, zaceam doar in pat...o zi. Uneori sufeream doua zile(fizic). Fiecare are de ales de ce sa se lase, daca vrea sa se lase... Suntem oameni liberi, sa facem ceea ce vrem.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Ambasador »

Ei bine, cum te-ai trezit astazi Diana? Cu ce ganduri?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Mihai »

Diana, eu mi as pune invers întrebarea, ce motive am sa nu beau?
Când balanța motivelor de a nu bea e mai grea decât a motivelor de a bea, apar semnale interne de alarmă vis a vis de consumul propriu de alcool.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Ambasador »

"Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta. Mihai Alcohelp."
Un citat vesnic valabil, bun de pus la rana cum se spune. Ader intru totul la el. Nu stiu cine l-a scris, dar felicitari pentru alegerea acestui mesaj Mihai.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns