021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Prizioner

Aici puteti povesti experientele personale.
anonimus
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mar 2017, 15:05

Prizioner

Mesaj de anonimus »

Salut prieteni ma numesc Mike si am probleme cu bautura.
Simt ca am pierdut orice control, si nu imi pot reveni. Obisnuiesc sa beau foarte mult si ma afund uitand de probleme, griji, frustari.
Mereu imi spun ca gata, ma opresc ma schimb, si trec 3 zile si o iau de la capat, sticla dupa sticla.
Nu am niciun rost in viata, si nici nu incerc sa fac ceva, m-am resemnat in bautura si simt ca nu mai pot sa ies sa ma schimb.
Pot spune ca am pierdut multe si de asta nu am niciun loc de munca pentru ca atunci cand caut, vorbesc fata-n fata cu diversi angajatori, dar nu ma mai duc ca ma afund in bautura mereu si pe urma incerc iar si imi tot repet pasii astia si in final tot in bautura ma gasesti.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Prizioner

Mesaj de styx »

Salut Mike!
Imi aduci aminte de mine oarecum... si eu mă resemnasem că nu mai pot să fac nimic în privința alcoolismului meu după ce încercasem tot felul de metode mai mult sau mai putin ”ortodoxe”, chiar aveam si un film preferat Leaving Las Vegas...îmi doream să ”dau colțul” bând, dar iată că Viața a vrut altceva pentru mine, si într-o bună zi m-am trezit si mi-am spus că nu mai pot trăi așa... Solutii sunt, depinde doar de tine si de bunăvoința ta în ce mod le aplici. Nu sunt usoare si de bună seamă nu se va întâmpla peste noapte.Însă nu renunța să încerci. Dacă nu vei mai bea poate o să-ți găsesti si rostul în viață si cu siguranță vei vedea altfel lucrurile.
Numai bine!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Prizioner

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Mike ,
bine ai venit pe forumul Alcohelp , un forum unde eu am inceput o noua viata , eram foarte jos , divortat , nu reuseam sa stau in mediul colectiv ,nu lucram , ajunsesem foarte inchis , depres, etc.
Aici pe forum si in AA am reinvatat sa traiesc , sa incep sa ascult , sa respect reguli , sa vorbesc doar cand imi vine randul , sa nu intru in contradictii , sa imi asum responsabilitati , etc.
Trebuie multa rabdare si buna vointa de schimbare , pentru ca alcoolismul este doar varful unui iceberg , pentru ca in profundul acestei boli la mine a fost o imaturitate, un egocentrism peste masura .
Iti dorec sa reusesti si aici , impreuna este mult mai usor sa "infruntam,, boala nostra .
Te astept zilnic aici , pentru ca doar azi eu pot sau nu sa fac bine , pentru ca doar azi pot sa aleg sa beau sau sa traiesc .
Colea , sa nu uit , un alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Prizioner

Mesaj de Cala »

Buna Mike! Te sustin si totodata te indemn sa fii aproape de noi. Cu alcoolismul nu este de joaca, noi nu trebuie sa mai bem DELOC, nu suntem ca altii, care se pot opri dupa un paharut de tuica ......
O zi frumoasa iti doresc,
Cu drag
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
anonimus
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mar 2017, 15:05

Re: Prizioner

Mesaj de anonimus »

Va salut colegii mei.
Printre picaturi m-am oprit si eu,m-am tot rugat la Dumnezeu, am facut exercitii fizice.
Dar ma simt ca un rahat, am pierdut tot ce iubeam, si stiu ca nu o sa mai primesc, usi care au fost inchise pentru totdeauna.
S imi doresc si eu sa fie bine, sa am un loc de munca stabil, sa ma casatoresc, sa am pe cineva langa mine la bine si rau.
Cele mai rele, proaste decizii le-am luat sub influenta alcoolului.
Cer prea mult oameni buni ?
Sunt de meserie taximetrist, am intalnit tot felul de oameni, am fost bruscat, amenintat, scuipat, mi s-a aruncat cu banii pe jos in sictir, desi puneam ceasul. De cele mai multe ori am simtit frica si nu stiam daca sa refuz sau sa accept pe client.
Imi terminam programul, ma duceam sa beau, ma trezeam dimineata o luam de la capat.
Sunt constient ca am pierdut foarte multe de la viata, mie nu-mi mai da nimeni.
Nu am condus baut, dar au fost momente in care m-as fi urcat la volan baut.
Dar viata mea si gandurile mele se invart in jurul alcoolului.
Ma simt neputincios si slab, e o "boala" groaznica.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Prizioner

Mesaj de Airam »

Imi pare nespus de rau, dar doar tu singur hotarasti ceea ce vrei sa fii. Incearca sa faci altceva cand ajungi acasa dupa o zi de munca, nu sa bei, poate...incet, incet...o sa fie mai bine.
Te imbratisez Maria.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Prizioner

Mesaj de Cala »

Buna Mike! Am mai spus asta odata "Cand tu nu poti, Dumnezeu spune "Da-mi mana, Eu pot"". Nu esti nici neputincios, nici slab, esti un om puternic; drept dovada, ai avut curaj sa intri aici, pe forum, si sa recunosti ca ai probleme cu alcoolul. Curaj si ganduri bune iti doresc.
Cu drag,
Cala
PS De vreo 2 saptamani beau un ceai hepato-biliar, sa repar ce-am stricat
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Scrie răspuns