021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Buna

Mesaj de Airam »

Buna ziua,
Sunt Maria, as avea si eu nevoie de ajutorul vostru. Nu am cu cine vorbi.
Va multumesc.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna

Mesaj de dani »

Felicitari Asido pentru cei sapte ani de abstinenta!
Moldovene,nu-ti mai spun ca esti mirobolant,harnic,destept si devreme acasa ca stii.Sanatate si virtute!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna

Mesaj de tudor »

Salut , Asido !
Felicitari pentru cei 7 ani de abstinenta !
Iti urez abstinenta senina pana la adanci batraneti !
Toate cele bune iti urez si iti sunt recunoscator pentru abstinenta mea !
Tudor,
alcoolic si calugar budhist :wink: :hug:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Alcorevelion 2017

Mesaj de asido1973 »

Ce spuneti voi si cei vechi si cei noi de un alcorevelion in weekwnd-ul 9-11 iunie . Astept doritori si in cel mai scurt timp gasim locatia si tot ce trebuie pentru a avea iar un wekwnd de poveste . Ce ziceti ? Hai pofticiosilor :)))
Cei vechi aveti ce povesti cum au fost alcorevelioanele trecute...
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Astazi este 25 iunie , nu este nici o data importanta , dar privind in urma exact cu 8 ani... nici nu pot sa cred acum ca atunci eram acolo si totusi eram . O alta coma alcoolica , in prag de divort, steatoza hepatica gradul 4, consum de alcool undeva la minim 2 l de votca zilnic, asteptam condamnarea de 1 an si 6 luni de puscarie,fara permis, afaceri pierdute,bani foarte multi pierduti, casa, doua fetite de 9 si 10 ani fara un viitor sigur, o mama disperata si un tata alcoolic caruia nu ii pasa de nimeni si nimic.
Astazi este 25 mai 2017 , timpul , credinta si vointa schimba vieti, vindeca oameni reface relatii.
A urmat 22 sep 2009 cand am spus stop vietii de alcoolic si am inceput o noua viata o viata de alcoolic dar fara sa mai beau alcool. Interesant sa fii alcoolic si totusi sa nu mai bei. Ei asa sunt eu astazi.
Ma intreaba cineva daca se merita viata de alcoolic fara sa mai bei alcool , o da se merita. Dupa intrarea in abstinenta am platit omeneste ce era de platit , apoi mi-am refacut viata ,am refacut relatiile cu familia si ce familie suntem acum. Multumesc lui Dumnezeu ca am fost un alcoolic ca nu cred ca eram in stare sa pretuiesc atat de mult familia si sa fie totul atat de frumos.
Am recapatat permisul , intre timp am terminat si o facultate , alte afaceri casa si tot ce ii trebuie unui om pentru un trai mai mult decat decent.
Apoi fetele, ce sa zic...fara cuvinte. Sunt fete cu un viitor sigur , tata alearga cu ele in stanga si in dreapta, mama si ele au un umar pe care sa se sprijine. Au 19 respectiv 18 ani , viata lor este una minunata acum , o viata plina de realizari si de bucurii, iar cand plang au unde.
Maine fetita cea mare incepe bacul. Cei care ma cunoasteti si cei care nu, astept sa ii trimiteti ganduri bune. Este un copli foarte constiincios si muncitor de care sunt tare mandru dar cu toate aste are nevoie de gandurile voastre bune si de sustinerea voastra. Va multumesc ca existati , multumesc celor veterani pentru tot, celor noi nu va pot spune decat ca se merita sa traiesti o viata fara bautura!
Ultima oară modificat 25 Iun 2017, 15:08 de către asido1973, modificat 1 dată în total.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de styx »

Da prietene ai dreptate, se merită cu vârf si îndesat o viată fără băutură!
Îi doresc multă baftă si succes fiicei tale!
Si eu îți multumesc că existi!
Te îmbrățisez cu drag!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna

Mesaj de colica zis alcoolica »

Astazi este 25 iunie , nu este nici o data importanta , dar privind in urma exact....
Salut frate Asido , astazi in schimb este o data foarte importanta pentru mine , cand am reintat pe forum devastat de o noua repriza de baut si am reinceput abstinenta mea , acum exact 5 ani .
Felicitari pentru realizarile tale , eu pe asta cu familia nu prea imi reuseste , cand ridica femeia vocea , o da bine , de doa ori , dar a treia oara nu imi mai place...😶
Bafta fetitei tale la Bacalaureat 🙏
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna

Mesaj de colica zis alcoolica »

...of ,un pic cam prea tarziu, ca printr-o intamplare am citit pe la styxuletul si raspunsul la intrebarea mea :

Două reguli de aur pentru un mariaj fericit:
1. Soția are întotdeauna dreptate.
2.Când ai sentimentul că ea greșește dă-ți o palmă si citește regula 1. 😂😂😂
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Buna

Mesaj de Ambasador »

Am luat aminte la fiecare rand din povestea ta de viata impartasita atat de sincer Asido. Esti un exemplu demn de urmat, iar bobocii in abstinenta asa ca mine, au ce invata de la tine. Iti multumesc!
Ii urez succes la bacalaureat fetitei tale, iti pot intelege perfect emotiile in calitate de parinte!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Buna

Mesaj de Cala »

Doamne Asido, prin cate ai trecut! Important este ca acum esti bine!
cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Scrie răspuns