021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc Cala

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de styx »

Feicitări!
Abstinentă senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Dragii mei, Colea, Luca, Maria, Styx, Ilie, Catalin etc. , sunteti exceptionali. Colea multumesc pentru articol, la mine in casa exista bautura, bea sotul, dar mi-am "dresat" creierul sa o ignore, asa este, Maria, cu mintea limpede parca am si mai multa energie.
Va imbratisez si va multumesc pentru abstinenta mea.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Airam »

Te imbratisez Cala, si la mine in casa este bautura, dar asa cum spui, cred ca si eu mi-am dresat creierul sa ignore alcoolul.
Asa cum m-a invatat medicul meu sa procedez cu sotul, cand ma supara. Ignor total.😘
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de styx »

Bună Cala, bună dragi forumisti!
Si la mine in casa există băutură, ea e acolo, eu acolo dar nu interactionăm... mă rog când vine cineva în vizită trebuie sa fiu gazdă si să torn în pahare... dar asta e singura interactiune.
Îți multumesc pentru abstinenta mea!

Abstinentă senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Mihai »

Cala cea isteață,

Tema până luni seara,(pentru amândoi) sa stam fără sa consumam alcool, putem chiar sa ne amuzam de chestia asta.
Tema 2, sa ne analizam pofta, in caz de vine. Cat tine, cat de parsiv e alcool, felul in care ne surprinde, gândurile din acel moment și consecințele primului pahar.
Te îmbrățișez cu drag :)
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Cala ,
Textul este din cartea "Viața fără băutură " se găsește în biblioteca noastră .
Da , și eu aveam băutură in casa pentru că aveam fratele care bea bere si o ținea în frigider iar acum mai folosesc vin pentru gătit dar sper sa nu uit că orice înghițitură de alcool m-ar putea aduce din nou la consum , pentru că dependenta mea este mai puternică decât mine .
Va îmbrățișez prieteni și bune 24 de ore !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Buna dragii mei! Am fost intr-o delegatie, tocmai la Iasi, am revenit aseara si acum citeam mesajele voastre.
O seara minunata va doresc!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Ambasador »

😃
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Buna dragii mei. De cateva zile fac multa munca pe teren, astfel incat nu ma stau la calculator decat atunci cand am de completatat fel de fel de documente. Ajung acasa franta de oboseala. Acum cateva zile ma gandeam ca tare as mai bea ceva ca sa prind puteri, dar mi-am zis "maine o sa arat ca naiba si o sa ma trezesc mai obosita decat m-am culcat", asadar am marit pasul ca sa ajung cat mai repede acasa si sa nu mai pot pleca nicaieri. Uf, doamne, as vrea sa existe ceva, nu stiu, o operatie care sa scoata din mine aceasta tentatie, poate una pe creier? 😀
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Va multumesc ca sunteti alaturi de mine si va imbratisez pe toti.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Scrie răspuns