021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc Cala

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Airam »

Te imbratisez si eu Cala.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Cala ,
Ajung acasa franta de oboseala. Acum cateva zile ma gandeam ca tare as mai bea ceva ca sa prind puteri, dar mi-am zis "maine o sa arat ca naiba si o sa ma trezesc mai obosita decat m-am culcat", asadar am marit pasul ca sa ajung cat mai repede acasa si sa nu mai pot pleca nicaieri. Uf, doamne, as vrea sa existe ceva, nu stiu, o operatie care sa scoata din mine aceasta tentatie, poate una pe creier?
Nu , nu este nimic pe aceasta lume care sa ma asigure ca nu o sa mai beau vreodata , nici o operatie , nici un medicament , nici un tratament , nici o clinica , nimic .
Din AA am inteles ca doar ,,lucrul cu alti alcoolici " poate sa ajute sa stau abstinent , pentru ca doar daruind pot sa pastrez, scriind , spunand prietenilor ma ajut si pe mine sa nu uit . Pentru ca eu daca beam astazi si ma imbatam si faceam cine stie ce grozavii , juram ca nu o sa mai beau niciodata , dar a doua zi seara de obicei spuneam ca o bere nu o fi foc si o luam de la capat . Sau o dezmierdam si spuneam o ,,bericica" ca sa para si mai neinsemnata , ceva care nu poate sa-mi faca rau .
Eu gasesc de ajutor aceasta abstinenta luata pe 24 de ore si sa ma intreb :
,, - Ce am facut astazi pentru boala mea ?"
Uneori ma mai gasesc trecand cateva zile in care uit ca sunt alcoolic si ma ingrozesc aducandu-mi aminte unde pot sa ajung .
Ajung acasa franta de oboseala
Atentie la starile de FOAM Foame , Oboseala , Manie si Amarat , toate ma pot scoate din starea de echilibru .
Este o boala destul de grava iar pentru asta trebuie sa ma comport cu grija cu mine insumi , ca si cu un om in recuperare .
Cala , am scris cele de mai sus ca pentru mine , multumesc ca ai impartasit trairile tale !
Bune 24 de ore iti doresc !

Oricand pot ajunge in acest stadiu :
http://protv.md/stiri/social/gheorghe-g ... 89361.html
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Iliuta frate drag , iubit , dorit😊 , etc. etc.😘
Ai dreptate , si starile de exaltare si de mare bucurie pot fi la fel de periculoase 👍
Va imbratisez prieteni si va doresc bune 24 de ore !
Colea ,sa nu uit😉 , alcoolic 🙂.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Ambasador »

Cala scrie:Buna dragii mei. De cateva zile fac multa munca pe teren, astfel incat nu ma stau la calculator decat atunci cand am de completatat fel de fel de documente. Ajung acasa franta de oboseala. Acum cateva zile ma gandeam ca tare as mai bea ceva ca sa prind puteri, dar mi-am zis "maine o sa arat ca naiba si o sa ma trezesc mai obosita decat m-am culcat", asadar am marit pasul ca sa ajung cat mai repede acasa si sa nu mai pot pleca nicaieri. Uf, doamne, as vrea sa existe ceva, nu stiu, o operatie care sa scoata din mine aceasta tentatie, poate una pe creier? 😀
Draga Cala, exact in aceeasi situatie ma aflu si eu. Te inteleg perfect. Astfel de ganduri scrise construiesc temelia abstinentei noastre. Iti multumesc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Buna Ambasador, Maria, Colea, Ilie etc. Va multumesc ca sunteti aici si ma bucur ca..... vine weekend-ul!!!!!! Iliuta, plin de umor ca de obicei, ma faci sa râd 😀 Imi place ideea "daca nu vom pune abstinenta noastra pe PRIMUL LOC, inainte de TOATE", va fi bai...", de fapt trebuie pusa in practica aceasta idee caci altfel va ramâne doar o .... idee. Va doresc un sfarsit de saptamana sanatos si frumos.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Ambasador »

😘 Multumim Cala, la fel si tie! Eu maine serbez ziua celui mic la pescuit, cu gratar si tort langa o micuta casuta aflata pe marginea unui lac. Va pup, o duminica frumoasa!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Scuze Ambasador, nu am reusit sa-ti trimit urarile mele, al timp, pentru cel mic. Sa îi dea Dumnezeu sanatate, bucurie si fericire.
Ai grija sa-ti faci familia fericita si... pe tine, bineînteles.
Te îmbratisez
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc frumos Cala pentru urari! Sa descopar fericirea alaturi de cei dragi in fiecare zi este o adevarata placere pentru mine. Asa imi doresc sa fie si pentru tine Cala draga. Te imbratisez cu drag.

PS: Am sesizat o nota mai amara a celor scrise de tine in ultimele zile Cala. Esti bine, totul este in regula? Daca pot ajuta cu ceva, sunt aici.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Buna Ambasador. Ai dreptate, am avut o perioada mai neplacuta, dar acum gata... a trecut...As povesti ce mi s-a intamplat dar este foarte mult de scris... Oricum, iti multumesc pentru gandurile bune... multumesc tuturor care sunt alaturi de mine.
Hei... mi-am revenit. Astazi a inceput scoala. Succes pentru toti parintii care au copii la scoala. Pregatiti-va de teme 😀
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Ambasador »

Buna Cala. Ma bucur ca ai depasit acea perioada neplacuta din viata ta. Important este sa nu lasam nimic netratat in viata noastra, stii tu… pentru a nu se acutiza!
Ma simt unul dintre parintii vizati de tine in urare, asa incat.. iti multumesc frumos! Succes si celorlalti parinti aflati in situatia mea, la inceput de an scolar si nu numai!😀
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns