021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Aici puteti povesti experientele personale.
aru2018
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2017, 22:17

SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de aru2018 »

Buna tuturor care doresc sa impartaseasca o farima din experienta lor. Am 30 de ani, sunt iubita unui alcoolic pasnic, ne cunoastem de doi ani si avem un copil mic impreuna. Am discutat cu el, despre cum poate evolua consumul lui( seara, zilnic, câteva pahare bune de tărie si câteva beri, acasa) in timp, ca ma afectează, ca n am siguranta când il las cu copilul, etc. Mi a spus sa nu mi fac griji pt asta ca nu am de ce, încearcă sa minimalizeze, spune ca dependentii sunt cei ce se trezesc de dimineata si beau. In rest e exemplar, familist, ajuta, se ocupa de casa si copil, cu toate astea umbra nesigurantei când e ametit ma urmareste. Nu suntem casatoriti. As dori păreri si sfaturi ale persoanelor care au avut experiente similare, cum e mai bine sa fac pentru mine si copil, ce sa aleg acum când nu sunt situatii grave. Am fost la AA, m am interesat despre subiect, dar ce tine de mine am facut. Multumesc tuturor
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de admin »

Buna Aru, o sa mut topicul in sectiunea PREZENTATI-VA pentru ca acolo va fi mai vizibil si vei putea primi raspunsuri.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de styx »

Bună Aru!
Ar fi bine să te duci la un grup Al-anon sau la un psiholog, AA nu te poate ajuta pe tine, doar pe el si asta doar dacă doreste... sau poate vrea să consulte un psiholog specializat în adictii...
Alcoolismul este o boală progresivă, cum bei azi nu o sa mai bei mâine, organismul va cere din ce in ce mai mult si din ce in ce alcool mai tare... iar asta e calea spre ruină, din fericire există un leac si acela este abstinenta, doar de el depinde.
Numai bine!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
aru2018
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2017, 22:17

Re: SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de aru2018 »

Multumesc pentru sfat, n am specificat ca la AA am fost doar sa ma interesez, sa i inteleg mai bine si sa am informatii pentru a lua decizii. Am frecventat Al Anon si am fost si cateva sedinte la un psigolog. L am invitat si pe el, fara sa insist de vreo doua ori dar cum a refuzat repetat am renuntat.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de styx »

Dependenta e boala, atat timp cat nu accepta ca are o problema si nu cauta ajutor nu ai cum sa-l ajuti...
Daca ai frecventat Al anon si ai fost si la psiholog stii deja asta... Nu stiu ce decizii vei lua, dar stiu ca nu-ti va fi usor... Sper doar sa alegi cu intelepciune.
Seara linistita!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
aru2018
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2017, 22:17

Re: SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de aru2018 »

Da, am mai gasit discutii deschise de sotii care au stat zeci de ani, si Inca incearca. Mi ar placea sa iau legatura cu ele. Totul tine de alegeri in viata, dar cand sunt implicati copiii e mai complex. Eu nu depind material de el, dar e un tata minunat si dedicat cand e treaz...si cand e ametit, doar ca poate face rau fara sa vrea din lipsa de control.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de asido1973 »

Buna Aru . Eu am fost dependent , langa mine a stat sotia. Boala s-a manifestat grav timp de 1 an jumate. Inainte cu o saptamana de a ma opri din baut sotia m-a lasat in plata domnului si nu a mai facut nimic. Dupa o saptamana m-am oprit si eu din baut adica in 22 sep 2009 , Nu poti sa faci nimic pentru el . Ai fost si la AA si oriunde vei merge vei primi cam acelasi sfat . Gandeste-te la tine si ia in calcul si varianta de a-l lasa. Nu esti dependenta material dar esti dependenta de el, asta este clar.
Ca si iubuita imi pare rau sa-ti spun nu poti sa-l ajuti cu absolut nimic, din conta ca si fost dependent iti pot spune ca in asemenea situatii uneori de cat sa-l ajuti mai mult ii faci rau si este foarte posibil ca comportamentul tau grijuliu sa nu faca altv=ceva decat sa-l ajute pe el sa se adanceasca in boala. Asta este paradoxul acestei boli , cu cat vrei sa-l ajuti pe un alcoolic fara sa vrei ii faci mai mult rau si il ajuti sa bea mai mult.
Daca ai timp citeste "Labirintul Codependentei"si nu uita ca tu si copilul sunteti cei mai importanti . Ar fi bine sa-l atentionezi pe iubitul tau ca este si varianta sa-l lasi. Da asa este sunt aici femei care au trait zeci de ani langa un alcoolic. Motivul este altul, nu exista informatie, stigma unei femei singure era mare, nu se stia de faptul ca si ele sunt bolnave. Astazi lucrurile stau altfel si femeile care se respecta si tin la ele nu mai stau langa un alcoolic . Incearca sa te ajuti pe tine si copil, restul este alegerea ta daca aceasta relatie iti face bine , te ajuta sa cresti spiritual si iti da linistea de care ai nevoie sa-tti cresti un copil sanatos fizic si emotional.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
aru2018
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2017, 22:17

Re: SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de aru2018 »

Am citit Labirintul Codependentei, n am facut pasii...am lasat materiale prin casa, nu l am presat, adevarul e ca eu nu ma consider codependenta. Singurul lucru care ma operate sa l las este gandul ca o sa intrebe copilul des de el. Il iubeste asa de mult. Dar ultimele tale randuri IMI aduc putina lumina. Relatia asta ma tulbura si mi e dor de linistea de dinainte de ea.
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de elsae85 »

Bună, Aru,

Nu știu dacă mai intri pe forum.. dar dacă mai intri îți las și eu povestea mea.. o parte a ei. Și un sfat. Sper să te ajute.

Am avut o relație de un an jumătate cu un alcoolic în consum. Ne-am cunoscut într-un centru de tratare a dependențelor, și eu fiind acolo tot pentru alcool. Eu am renunțat, el doar două luni. Apoi a avut prima așa-zisă recădere. Scurtă, plină de remușcări. Apoi altele.

Un an jumătate l-am crezut că vrea să renunțe. Tot renunța câte două săptămâni, apoi se repuca, câte două-trei săptămâni.

Ne-am despărțit de nenumărate ori, iar ultima dată a fost acum o săptămână jumătate. El bea deja continuu de vreo trei săptămâni. Nu conta că știa că următoarea băută l-ar putea ucide (avusese spitalizări destule înainte să mă cunoască, episoade de crize tip epileptice) nici nu conta că abia ne logodisem (tot pt că îl crezusem).

Într-o dimineața era confuz, privea în gol, se speria de imagini și zgomote. Pe scurt: delirium tremens. Am sunat la salvare. A fost dus cu forța la spital, cu jandarmi, pt că celor de pe ambulanță le era frică că face ce zicea, că se aruncă în mers. A stat două zile la psihiatrie. Ceva l-a făcut să priceapă că mă distruge pe mine, sau poate a priceput doar că nu poate bea liniștit cu mine, ideea e că că și-a luat lucrurile și a plecat (la părinții lui care îl ajută să bea la fel cum o făceam eu: îi oferă confort, casă, masă).

Ceea ce simțeam eu în săptămânile când bea era exact ce descrii tu, dor de liniște. Ajunsesem să îmi fie frică să vin acasă, frică să am bani în portofel, frică că moare, frică de tot.

Peste o săptămână de la despărțire, când ne-am văzut să își ia ultimele lucruri, ce crezi că s-a întîmplat? Era băut, mirosea a alcool.

Morala e că pe un alcoolic în consum nu îl vor trezi eforturile altora (eu am fost cu el la întâlniri, am făcut un alt program acasă pe lângă cel AA, am avut prieteni abstineți care să ne motiveze, l-am sprijinit, l-am ascultat... nu a contat) ci doar dacă vrea el și numai el va renunța.

Ai cerut un sfat. Iată-l: Fă-ți ție bine acum și copilului tău (un alt prieten alcoolic abstinent are un copil de 11 ani care își amintește când bea tatăl lui și crede-mă, nu e un copil ok din punct de vedere emoțional, deși e un copil extraordinar) și pleacă.

Vorbesc serios, pleacă! Nimeni nu îți va da înapoi anii pierduți și nu va reface copilăria copilului tău. Dacă el, iubitul, alege să renunțe, puteți redeveni o familie, dar dacă el nu vrea să renunțe, nu vei avea viață lângă el

Succes și ai grijă de tine și de copilul tău.

Cu mult drag,

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
aru2018
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2017, 22:17

Re: SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de aru2018 »

Multumesc voua asido, styx si elsa pentru randuri si sfaturi. Acolo unde e o mare cumpana Dumnezeu ne alina lucrand prin oameni ca voi. Va doresc sarbatori frumoase si bucurii in noul an si va trimit multe ganduri de bine.
Scrie răspuns