021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu sunt Ilie

Mesaj de Ambasador »

Iliuta, bine ai revenit! 😚
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu sunt Ilie

Mesaj de Ambasador »

Imi place intelepciunea asta frumoasa la tine Iliuta. Sper sa o pot atinge si eu intr-o buna zi.

Ma gandeam,.. ai putea propune si tu teme la care sa putem raspunde, de ce nu? Ai tot ce iti trebuie: longevitate pe forum, abstinenta neintrerupta, o buna cunoastere a omului, intuitie, o experienta a vietii si mai ales, un suflet bun! 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu sunt Ilie

Mesaj de Ambasador »

Off, esti atat de molipsitor in tot ceea ce scrii incat imi trece orice suparare. Tocmai ma gandeam ca m-am saturat sa rezolv probleme de clasa a II-a .. Chiar imi sunt antipatice. Nu mai vreau sa stiu de teme! Reinvat scoala odata cu copiii mei dar crede-ma, nu e deloc o placere scoala romaneasca! Nu aceasta din zlelele noastre. 😘😘😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu sunt Ilie

Mesaj de Ambasador »

Urasc scoala la 40 de ani!!! Mai ales cand imi fura atat de mult timp. O iubeam la o cu totul alta varsta....

PS 1: Nu o urasc cu adevarat, doar m-am saturat putin de ea. 😇
PS 2: Abia astept Craciunul. El ma relaxeaza teribil. Ma face sa visez atat de frumos!.. Inca din noiembrie! 😀
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu sunt Ilie

Mesaj de Ambasador »

Iliuta, sa-mi spui drept ceva. Esti facut cumva numai din zambet?? 😀😀😀 Oferi mereu bucurie aici si asta chiar nu e putin lucru.
Iti multumesc pentru oferta, sa stii ca nu o voi declina. 😂😂😂

O melodie care imi provoaca nostalgie.. Doamne ce o mai fredonam cand eram mica!

https://www.youtube.com/watch?v=ygSq10ljRxA
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu sunt Ilie

Mesaj de Ambasador »

Iliuta, am revenit cu tema de clasa a II-a!

"Gluma puiului de vidra:
- Cati pesti ai prins? il intreba vidra pe puiul ei?
- Opt pe jumatate, noua fara coada si patru fara cap, raspunse puiul.
Oare cati pesti a prins puiul de vidra?"

PS: Orice raspuns din partea tuturor este cu drag asteptat. Multumesc frumos!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Eu sunt Ilie

Mesaj de sobrichet »

pe clasa a doua nu fac operatii cu jumatati si treimi etc. se iau dupa forma cifrelor. 8 pe jumatate poate fi 0 sau 3, 9 fara coada e 0 si 4 fara cap ar fi 1
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu sunt Ilie

Mesaj de Ambasador »

Problema se presupune ca trebuie sa fie o gluma, deci trebuie sa fie un truc aici. As zice, dupa mine, ca ar putea fi doua variante de raspuns:
* 0 pesti;
* 21 de pesti.
Dar totusi tind sa cred ca 0 pesti ar fi raspunsul deoarece este vorba de interpretare, nu de calcul: 8 pe jumatate = 0 (8 este format din doua zerouri), 9 fara coada = 0 (lui 9 ii taiem codiţa şi ramane zero) şi 6 fara cap = 0 (lui 6 ii taiem capul şi ramane tot zero). Cifra 4 nu stiu cum sa o interpretez, deci probabil ca ai dreptate Sobri. Daca ar fi vorba de calcul strict matematic, probabil ca rezultatul ar fi 21. Raspunsul corect este posibil sa fie 1. Voi ce spuneti?

Multumesc Sobri de raspuns. Apreciez istetimea ta. In ce clasa ai copiii? 😘

Ei, ce spui Iliuta, tot mai crezi ca e usoara matematica de clasa a II-a? 😁
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu sunt Ilie

Mesaj de Ambasador »

Vedeti de ce sunt satula de teme?? Cam asa se intampla zilnic. 😥
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Eu sunt Ilie

Mesaj de sobrichet »

Buna,

Problema asta nu e de matematica sau aritmetica, nu avea ce sa caute in manualul de la aceasta materie.

Am un baiat pe a VIII-a. A avut teza la mate azi, nu m-a sunat. Nu prea a invatat, l-am lasat liber si i-am zis ca-l ajut cand vrea el doar sa vina sa ma intrebe. Si a venit aseara pe la 9.30 cu multe nelamuriri, pe care binenteles ca n-am mai avut timp sa i le explic. Poate data viitoare va fi mai costient daca ia nota mica acum. Sper sa nu ia cumva un 10. E capos ca mine, invata doar din greselile lui.
Încuiat