021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va rog sa ma ajutati !

Aici puteti povesti experientele personale.
Boggdan
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 21 Noi 2017, 12:25

Va rog sa ma ajutati !

Mesaj de Boggdan »

Buna ,ma numesc bogdan am 29 de ani si am o problema cu alcoolul de vreo 6 ani, mai ales ca de vreo 3 ani cand sunt in stare de ebrietate ma duc si pe la jocuri de noroc, lucrez pt alcool si jocurisimt ca inebunesc imi tot promit ca nu mai beau si pana la urma iara pic in alcool si de la el pleaca toate problemele, mi-am pierdut complect increderea in mine, imi este dor de vremurile de alta data, imi vine sa plang doar cand ma gandesc in ce hal am ajuns , va rog mult poate puteti sa imi dati niste sfaturi care a mai trecut prin asa ceva.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Va rog sa ma ajutati !

Mesaj de styx »

Salut Bogdane si bine ai venit pe forum!
Singurul care te poate ajuta esti tu, asta pentru că doar de tine depinde cât de mult doresti să te recuperezi. Eu îți fac o sugestie si anume să iei legatura cu un psiholog specializat pe adictii si dupa aceea sa urmezi un grup de suport, de tip AA sau non AA... nu stiu din ce oras esti dar se găsesc mai in toate orasele asemenea grupuri, iar cabinete psihologice care se ocupă cu adictiile sunt si mai multe. In rest, mai citeste si tu pe aici vezi ce-ti place si cu cine empatizezi si ia ce-ti trebuie si dă restul deoparte.

Faptul că ai scris aici pe forum este îmbucurător, asta denotă că ai realizat că ai o problemă si doresti să o rezolvi... si vei reusi dacă îți doresti îndeajuns de mult asta.
Si nu uita să nu-ți pui tinte irealizabile gen nu mai beau un an sau nu stiu cât. 24 de ore este mai mult decât suficient să rămâi abstinent, alea 24 de AZI!
O zi linistită!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Boggdan
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 21 Noi 2017, 12:25

Re: Va rog sa ma ajutati !

Mesaj de Boggdan »

Multumesc mult de sfat chestia cu psihologul m-am gandit de mult, in problema cu alcoolul stiu ca depinde mine dar eu nu am pe nimeni cu cine sa imi impartasesc problema cu alcoolul si chiar am o problema cu alcoolul in ultimi 7 ani nu a fost saptamana sa nu ma imbat cel putin odata abia asteptam sa am putin timp liber ca sa pot fi din nou in starea aceea de euforie anul acesta reuseam sa ma abtin o saptamana cel mult 2 , as vrea sa numai beau deloc, demult m-am gandit la alcohelp, si imi prinde bine sa citesc cum altii cu mai multa experienta se abtin de la viciul asta.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Va rog sa ma ajutati !

Mesaj de Airam »

Bogdan, aici poti sa-ti impartasesti problemele, aici nimeni nu te judeca. Un psiholog te va ajuta cu siguranta. Psihologului poti sa-i spui absolut tot, fara sa te judece, eu sunt din Timisoara, daca esti din imprejurimi as putea sa-ti recomand o doamna psiholoaga extrem de buna. O sa reusesti cu siguranta, daca tu iti doresti. Cu rabdare o sa reusesti.
O zi buna iti doresc, Maria.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Va rog sa ma ajutati !

Mesaj de styx »

Boggdan scrie:...mult m-am gandit la alcohelp, si imi prinde bine sa citesc cum altii cu mai multa experienta se abtin de la viciul asta.
Atunci ai nimerit unde trebuie, pentru că si acest forum este un grup de autosuport. Poti să scrii aici ceea ce crezi tu că ai nevoie de spus... pentru asta suntem aici să ne sprijinim unii pe altii... neconditionat.
Seară linistită!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Va rog sa ma ajutati !

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Bogdan si bine ai venit pe Alcohelp !
Eu am invatat ca alcoolismul este o boala a creierului si senzatia data de alcool o cautam si uitam cat rau imi facea repetand in continuu aceleasi greseli , tot promitandu-mi ca voi lasa , dar recazand iar si iar .
Singur nu reusesc pentru ca este prea usor sa ma pacalesc eu pe mine insumi , am nevoie de prietenii alcoolici ca sa nu uit cine sunt , zi de zi .
Asa ca te astept zilnic aici !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Va rog sa ma ajutati !

Mesaj de Cala »

Buna Bogdan. Bine ai venit pe forum. Sa te lasi de alcool nu este usor, nu vreau sa te mint. Mie mi-au trebuit ani de zile sa-mi dau seama de asta si tot am mai calcat pe-alaturi. Eu sunt o persoana care nu trebuie sa puna alcool nici macar pe limba.
Te imbratisez
Cala
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Va rog sa ma ajutati !

Mesaj de Ambasador »

Buna seara Bogdan!
Imi amintesc de parca ar fi fost ieri, ziua cand m-am hotarat se renunt la alcool. Se intampla anul acesta, in prima zi de Paste, undeva aproape de miezul noptii.. Eram disperata, realizasem de ceva vreme ca renunt tot mai greu la alcool si imi doream enorm abstinenta. De aici si titlul topicului meu.. Trag linie daca vrei pentru tine si pot sa-ti spun ca dupa toate aceste luni am iesit cu doua recaderi dar mai ales cu o dorinta enorma si sincera de a nu mai bea. Cred ca acesta e de fapt cel mai mare castig al meu. Am invatat putin lectia abstinentei si am inceput sa aflu cum ar trebui sa imi gestionez eu sentimentele negative, nesomnul si stresul de peste zi. La fiecare obstacol, ma ajut de respiratie. Inspir si expir aer cu nesat. Ma calmez. Observ natura din jurul meu. Privesc o fotografie virtuala cu familia mea. Recitesc in gand lista cu motivele abstinentei mele. Mereu. Si toate acestea dragul meu Bogdan, incep sa ma tina incet-incet departe de ispita unui pahar. Traiesc sentimente minunate ceea ce iti doresc asemenea!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Boggdan
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 21 Noi 2017, 12:25

Re: Va rog sa ma ajutati !

Mesaj de Boggdan »

Asa si eu de fiecare data cand sunt stresat si nu am somn parca o voce in capul meu imi spune doar odata acum si gata sa mai intru in starea de euforie !! sau mai ales cand incepe weekendu sa stiu ca sunt liber ma gandesc la consecintele alcoolului ca imi fac mai mult rau , incep sa imi dau seama cat de frumos este un weekend. SENIN !!
Boggdan
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 21 Noi 2017, 12:25

Re: Va rog sa ma ajutati !

Mesaj de Boggdan »

Si eu de fiecare data cand nu am somn si sunt stresat din orice sau in weekend parca o voce in capul meu imi spune sa mai beau macar odata acum si gata sa mai simt odata starea de euforie, si ma abtin cu gandul ca daca beau mai mult rau imi fac, si in ultimul timp imi dau seama cat de frumos este sa ai un weekend SENIN !!
Scrie răspuns