021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Încotro acum?

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Încotro acum?

Mesaj de Airam »

😘
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Salut Colica,
Acum am văzut răspunsul tău. Multumesc frumos. Boală a hipersensibilitatii. Fără să vreau m-am gândit la hipertesiune si la factorii de risc, cu alcoolul printre ei. Ha ha.
O zi frumoasă să ai.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Încotro acum?

Mesaj de Cala »

Buna Tudor. Sa stii ca pentru mine alcoolismul este o boala psihica. Mie nu mi-a placut sa beau, am baut din cauza stresului, a emotiilor. Asa cum unii mananca ciocolata la nervi, eu beau.
Te imbratisez.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Mulțumesc pentru răspunsul tău Cala.
Alcoolismul o boală mentală. Asta din perspectiva unei boli. Din perspectiva unui oportunități cum il vezi?
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Încotro acum?

Mesaj de lazarescu nicolae »

Nimeni nu poate denumi pe altul ca alcoolic.Fiecare poate decide ptr el însuși dacă este alcoolic ori nu.Pasul unu spune ca am admis ca sunt alcoolic,ca nu mai eram stăpân pe viața mea.nimeni altcineva nu a decis pentru mine.Si de aici a început recuperarea mea(de mai multe ori,spre rușinea mea!🙈)Nu am fost spitalizat,nu am avut sevraj,nu am rămas singur,nu sunt boschetar,dar sunt alcoolic.odata cu ingurgitarea levănțicii,declaram război soției ,poliției,clasei politice și întregii lumi.chiar și italienilor pentru ca acum ca 800 de ani au luat aurul dacilor😩.ptr mine alcoolismuleste o boala.tratamentul nu costa nimic,doar încetarea băuturii.apoi vin și oportunitățile.descpperirea defectelor de caracter.acceptarea lor ,corectarea și înlăturarea lor pe cât posibil.acceptarea și calitatilor noastre e o capacitate.si frica,când am încetat băutul am descoperit frica.azi nu beau,deci nu am de ce sa m-a tem.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Încotro acum?

Mesaj de lazarescu nicolae »

Era 200 de tone Iliuta!Cum puteam eu sa fiu beat și sa nu m-a supăr din cauza asta!😁.odata am cumpărat de pe vapor un bax de bere 24 de cutii și osticla de lichior de plante.mi azis vânzătorul mult succes(oare știa ce avea sa urmeze?)am băut seara câteva beri și ceva lichior😳Nu mi aduc aminte dacă am dat telefoane cred ca mam îmbătat pentru ca a doua zi de dimineața conduceam tirul și nu m-a puteam opri din băut bere.Dumnezeu mi a dat gândul cel bun.am aruncat la gunoi berile și lichiorul rămas șicu greu am condus mai departe.am fost foarte mult timp iresponsabil.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Încotro acum?

Mesaj de Ambasador »

Tudor. scrie:
Urmează temă. O să fie simplă.
Cum vedeți voi alcoolismul: ca pe o boală sau ca pe o oportunitate?
Puteți dezvolta voi subiectul după cum doriți (la liber).

O săptămână bună să aveți.
Alcoolismul se instaleaza atunci cand sanatatea mintii noastre sufera. Cand ea insasi este bolnava! Vad alcoolismul ca un parazit ce se aseaza pe un mental slabit, stresat si nemotivat! Isi face loc intr-un mod cu totul parsiv uneori in cele mai fericite momente ale vietii noastre, alteori in cele mai dureroase momente. Uneori, apare din nimic. Dintr-o pura intamplare, dintr-un oarecare tabiet, un oarecare anturaj, dintr-o gena indepartata, din obisnuinta, din placere, din dorinta. Uneori de nicaieri apare. Vezi sticla, si incepi sa bei. Singur sau nu. Bei si nu doar atat. Bei si te viciezi. Bei si faci rau. Bei si nu mai stii de tine. Bei si nu te mai poti opri. Bei si plangi in zadar. Nu ai consolare. Exista insa un "112" salvator. Exista acest forum! Pentru cine nu crede, sa-l apeleze cu incredere. Cu sinceritate mai ales!
Oportunitatea e veriga slaba in alcoolism. Ar fi bine sa o evitam!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Mulțumesc pentru răspunsurile voastre. M-am axat mai mult pe oportunitățile pe care le vedeti.
@Iliuta: noi prieteni.
@Nicu : descoperirea defectelor de caracter.acceptarea lor ,corectarea și înlăturarea lor pe cât posibil.
@ Ambasador: veriga slaba in alcoolism


O seară faină să aveți.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Încotro acum?

Mesaj de Cala »

Buna Tudor. Oportunitate? Hmmm...... Pai ce sa spun? Eu, personal, nu vad nimic oportun. Deci, concluzia mea este: alcoolismul nu este o oportunitate.
Te imbratisez.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Încotro acum?

Mesaj de Airam »

Ma bucur foarte tare, sa constat ca sunt femei destepte pe acest forum.
Te imbratisez Cala.😘
Încuiat