021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Încotro acum?

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Cala, te rog să îmi enumeri 3 lucruri pozitive despre abstinenta.
Mersi.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Încotro acum?

Mesaj de Cala »

Ok. Deci 1. Sanatate fizica si mentala mai buna 2. Somn linistit 3. Pot sa merg cu capul sus (nu in pamant...)
Am incurcat-o cu afirmatia despre oportunitate, nu-i asa?
Si eu iti multumesc , Tudor.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Încotro acum?

Mesaj de Airam »

Subscriu Cala raspunsului tau, legat de oportunitate.
😘
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Cala, nu ai încurcat nimic. Beneficiile abstinentei sunt niște oportunități. Oportunitatea da a fi mai bun.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Alcoolismul este o tulburare. Tulburarea uzului de alcool (TUA) conform DSM 5 (Manualul de Diagnostic și Statistică al Tulburărilor Mentale) cu următoarele subclasificări:ușoară, moderată, severă.
Însă aceasta tulburare are si un aspect pozitiv. Odata ieșit din ea îți oferă o alta perspectiva asupra vieții. Iți oferă oportunitatea de a fi un om mai bun.
Acesta tema am ales-o special pentru cei care nu au înțeles tema despre egoism. Un lucru poate fi privit din mai multe unghiuri. Un “lucru rău” poate sa fie transformat într-un “lucru bun”. Nu este nevoie să fie înlăturat complet, ci doar puțin remodelat ( reîncadrat).
Mulțumesc tuturor celor care au scris, indiferent dacă le-au plăcut sau nu tema. Mie îmi sunteți dragi oricum.
Seara faina.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Încotro acum?

Mesaj de Cala »

Tudor, mi-a placut tema. Cand nu beau ma simt puternica, emotional vorbind, imi stapanesc mult mai bine acele ganduri negative.
Iti multumesc ca esti alaturi de noi.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de styx »

Multumesc Tudor!
Bune teme ai pus aici si tu si Ovidiu, unghiul de vedere al fiecăruia asupra temei e normal să fie diferit, motivele se pot descoperi de fiecare, dacă doreste, în urma unei introspectii amănuntite, există multe întrebări la care nu găsim răspuns iar cea mai uzitată este ”de ce eu” sau ”de ce mi se întâmplă tocmai mie”, asta pentru că alcoolismul este cu adevărat boala negării si numai prin acceptare începem cu adevărat schimbarea în bine... Dar tu stii asta deja, nu-i așa?!
Cu drag îți spun că mai astept ”teme de gândire”, Ovidiu dacă citesti pe aici si pe tine te astept cu alte ”teme”

Seară senină și liniștită!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Încotro acum?

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Tudor pentru teme. Recunosc, m-a incurcat putin ideea oportunitatii in alcoolism, inca nu o vad, inca e timpuriu pentru anumite raspunsuri.. Insa, m-ai indemnat la introspectie, la profunzime si asta imi este extrem de benefic. Imi plac mintile sclipitoare!
Simt cum citindu-va, scriindu-va, ma remodelez. Deja mi se-ntampla asta..

"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Încotro acum?

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Tudore pentru maturitatea ta👍 si multumesc pentru marturisirea ta de acum cateva zile .
Colea ,sa nu uit😉, alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Mulțumesc frumos dragii mei. Săptămâna viitoare o să lansez o nouă temă plecând de la un raspuns de-al vostru.
Weekend plăcut.
Încuiat