021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

"Doua pahare de vin i-au fost fatale.
Ultimele zile din viata lui Aurelian Andreescu sunt povestite intr-un mod cutremurator de Cornel Constantiniu: "Cu un an inainte de a muri, avusese o coma hepatica. Generalul Suteu a fost cel care l-a tratat si l-a salvat de la operatie. Una dintre recomandarile doctorului a fost sa evite Litoralul si, implicit, expunerea la soare. In anul disparitiei, adica in 1986, s-a dus la Eforie Nord, in restaurantul in care canta Petre Geambasu. Niste nenorociti, asa-zisi admiratori, l-au convins sa bea cateva pahare de vin, care i-au fost fatale. L-a rugat pe Geambasu sa-l lase sa cante doua melodii, iar spre finalul ultimei piese i s-a facut rau. Imediat cum a terminat de cantat, a intrat in coma. A murit in aceeasi seara la Spitalul Judetean Constanta. In acea zi cumplita, menajera m-a trezit din somn, spunandu-mi sa vin urgent la telefon. Era Mirabela Dauer, care mi-a zis ca Aurelian incetase din viata. La inmormantare mi s-a facut rau si a trebuit sa fiu scos afara din biserica. Portretul lui era pus pe catafalc, iar din statia de amplificare se auzeau melodiile "Copacul", "Oameni" sau "Tu esti prima vara mea". La cateva zile dupa ceremonia funerara, m-am dus la mormant si i-am plantat doi braduti". La varsta de 44 de ani, Aurelian Andreescu intra in legenda."
http://jurnalul.ro/timp-liber/monden/au ... 71628.html

Eu ador melodia asta din repertoriul lui.
https://www.youtube.com/watch?v=m6x08_IdPbw
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

O voce foarte placuta. Pacat....

Mi-a iesit copacul din cap, dar au intrat oamenii.... .
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Airam »

Iliuta dragule, nu este o povara pentru tine ca jumatatea ta nu stie?
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata,

Azi se fac 4 saptamani. E un record personal al ultimilor 30 de ani. Ma simt foarte bine, sint multumit de mine. Nu cred ca as fi reusit fara forum, va multumesc.

Ieri, fiind mai liber, am cam stat pe-acasa. Mi-a fost greu stiind ca mai sint cele 2 beri undeva in camara pe balcon. Chiar mi-a fost greu sa ma abtin. Luni pe la pranz termin treaba de teren pentru luna asta, apoi voi lucra mai mult de acasa. Stiu ca importante sint aceste 24 de ore, dar nu pot sa nu ma gandesc la ce urmeaza si sa ma pregatesc. Pana luni trebuie sa ma scap de ele, si stiu cum. Le dau paznicului de la birou. Si o fac chiar in dimineata asta inainte sa plec la pescuit pentru cateva ore. Sper sa nu am musafiri in weekend, e jenant sa nu ai in casa nici un pic de bautura sa-i servesti.

Ieri seara, fiind atat multumit de mine, mi-am facut un cadou. Mi-am luat niste casti ca sa nu mai deranjez prin casa cu muzica si filmele. Imi place sa acsult la un volum mai puternic, muzica isi pierde din farmec daca nu e suficient de tare. Sint foarte bune la pretul pe care l-am platit, iar ai mei cred ca sint de-a dreptul fericiti. Uite ca m-am autopremiat si cu altceva decat vesnica bere.

Nu vreau sa fac reclama, dar nu stiu cum sa vi le recomand fara sa pun link.

https://altex.ro/casti-on-ear-bluetooth ... -00-negru/ - ROG ADMINISTRATORUL SA STEARGA daca se considera reclama.


P.S. @DORA - daca eram istet mi-as fi dat seama ca esti femeie de cand ai zis ca faimoasa replica din Razboiul Stelelor " May the force be with you " o sti de la copiii tai. Nu prea exista barbati sub o anumita varsta care sa nu fi vazut macar un episod din serie. Taica-meu e unul din cei care n-au vazut. Apropos, premierea noului episod va fi in 14 decembrie ora 19 la noi, pentru cine e curios de SF.



Cred ca iar a venit randul meu sa pun o melodie, am gasit si o traducere foarte buna pe net, merita 2-3 minute pentru a fi citite:

Fiecare val care se sparge

Fiecare val care se sparge de mal
Ii spune celui din spate ca va mai urma unul
Si fiecare parior stie ca a pierde
Este motivul pentru care esti, de fapt, acolo
Vara am fost neinfricat
Acum las mesaje pe telefon
Asemeni fiecarei frunze purtate de vant
Pe care iarna nu vrea sa o lase in pace
Sa o lase in pace
Daca tu pleci

Daca tu pleci pe drumul tau, iar eu pe al meu
Suntem chiar atat de
Suntem chiar atat de neputinciosi in fata curentilor?
Iubito, fiecare caine de pe drum
Stie ca iubim infrangerile
Suntem gata sa ne lasam purtati in voia sortii
Si sa incetam sa mai alergam dupa
Fiecare val care se sparge?

Fiecare marinar stie ca marea
Este un prieten care se poate transforma in dusman

Si fiecare suflet naufragiat stie ce inseamna
Sa traiesti lipsit de intimitate
Am crezut ca aud vocea capitanului
E greu sa asculti in timp ce faci morala
La fel ca fiecare val care se sparge de mal
Doar pana aici am reusit sa ajung
Daca tu pleci

Daca tu pleci pe drumul tau, iar eu pe al meu
Suntem chiar atat de
Suntem chiar atat de neputinciosi in fata curentilor?
Iubito, fiecare caine de pe drum
Stie ca iubim infrangerile
Suntem gata sa ne lasam purtati in voia sortii
Si sa incetam sa mai alergam dupa
Fiecare val care se sparge?

Marea stie unde sunt stancile
Si a te ineca nu este un pacat

Tu stii unde este inima mea,
In acelasi loc in care a fost si a ta
Amandoi stim ca ne este teama sa castigam
Astfel ca ne oprim inainte de a incepe
Inainte de a incepe
Daca tu pleci

Daca tu pleci pe drumul tau, iar eu pe al meu
Suntem chiar atat de
Suntem chiar atat de neputinciosi in fata curentilor?
Iubito, fiecare caine de pe drum
Stie ca iubim infrangerile
Suntem gata sa ne lasam purtati in voia sortii
Si sa incetam sa mai alergam dupa
Fiecare val care se sparge?

varianta de dimineata cu volum la maxim: http://www.youtube.com/watch?v=iYVEik7Lvc4

versiunea pentru seara: https://www.youtube.com/watch?v=ukyqbZOR5Bc


O zi frumoasa va doresc,
Sobrichet.



Imagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de styx »

May the force be with you Sobrichet!😜
Fir întins!
Abstinenta senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata prieteni.

Vad ca n-am mai scris de o saptamana. Ce repede trece timpul cand ai treaba. Au aparut tot felul de chestii nepreconizate la munca, si in loc de o saptamna linistita acasa am avut una cu multe deplasari. Ceea ce n-a fost chiar rau, imi era putin teama de singuratate.

Azi se implinesc 5 saptamani de gand n-am mai baut alcool. Cat de repede mi se pare ca a trecut saptamana asta, atat de greu mi se pare ca au trecut astealalte 5. Adica nu ca a fost greu, mai degraba mi-as dori eu sa fie un numar mai mare, nu format doar dintr-o cifra. Sau macar luni sa fi fost, daca nu ani., in loc de saptamani. Dar e bine si asa. E nasol si sa treaca timpul prea repede, pe nesimtite.

In ultimele zile am remarcat ca parca-mi liseste ceva, ma simteam mai usor cand plecam de acasa. Si am descoperit ca nu mai port cu mine jena si rusinea pe care le simteam cand ieseam afara. Ma feream sa ma intalnesc cu vecinii pe scari, prin parcare,cu alti cunoscuti prin oras, etc... . Doamne, ce bine ma simt!

Acum cateva zile m-a chemat maica-me pe la ei sa-mi dea ceva, nu mai stiu acuma ce, nici nu-i important asta. Printre altele mi-a zis: " Acum nu mai vreau sa mor! Pana luna trecuta vroiam... . Cand te vad asa ma incarc cu o energie pozitiva pe care n-am mai simtit-o demult. Si sorat-a a zis ca s-a simtit extraordinar cand a fost in vizita la voi." Instantaneu lacrimile-n ochi si nodurile-n gat la mine. Am incercat sa nu las sa se vada, nu stiu daca am reusit. Nu-i spusesem ca nu mai beau, ca am intrat in grupul vostru, absolut nimic despre tentativa mea de abstinenta. Cei apropiati simt schimbarile, daramite o mama!
Ce fel de om as putea sa ma mai consider eu pe mine daca m-as apuca iar de baut? Unul care vrea sa-si omoare mama? Ce fel de om am fost inainte? Unul care-si omora incetisor si cu perseverenta mama! Iar lacrimi in ochi, acum, cand scriu.

Gata, a fost, a trecut nu se va mai intoarce. Trebuie sa recuperez ce am pierdut. Am un plan frumos. La primavara, in aprilie-mai, cand totul infloreste, se intorc pasarile, prohibitie la pescuit, deci fara aglomeratie si nebunia cu barcile rapide, turisti putini, o iau pe mama si mergem in DELTA o saptamana. Nu a fost niciodata si tare mult i-ar placea. Da, neaparat trebuie s-o fac. Vom ajunge la o varsta la care n-o sa mai putem sa facem ce ar fi trebuit pentru parinti.

Dragilor, iar am scris prea mult. Nu cititi daca n-aveti chef, mie-mi face bine sa scriu. Dar parca mai bine-mi face sa va citesc.

Azi toata ziua la pescuit, vreau sa trec prin mai multe locuri. Va fi mai mult o excursie. Nu-mi prea place ca iar merg singur, dar trebuie sa-mi fac datoria. Pana in iunie cand se decshide sezonul 2018 mai e mult.

Un weekend la maxim va doresc,
Sobri.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

P.S. - era sa uit ca azi e randul meu la dedicatia muzicala

https://www.youtube.com/watch?v=aGhxAK_tybw
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

De ce nu pot sa editez ce scriu la mine? Nu-mi apare icoaca albastra cu creionul si vreau sa corectez niste greseli de ortografie.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de lazarescu nicolae »

Neața buna Sobri!
Și eu am greșit fata de mama mea,cu un telefon la băutura plin de reproșuri i-am făcut mult rău.Nu mai putem schimbatrecutul,doar de ziua de azi putem avea grija.ma bucur PTR cele 5 săptămâni ale tale și eusunt pe lângă tine am 6 și m-a bucur tare.ma bucur ca ai început sa culegi roadele abstinentei:înțelegere buna cu mama sora și toată familia și mai sunt și multe altele.Cam asta este esența abstinentei,sa vedem in fiecare zi cât de multe avantaje avem și sa ne bucurămde ele.Trebuie sa ne fie și foarte clar ca dacă se pare ca totul merge bine și un pahar de bericica nu ne poate face mult rău,ei bine ne înșelam,acel pahar schimba totul.
O zi buna ați doresc Sobri!
O zi buna tuturor!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata dragi prieteni,

Va trebui sa particip pentru o saptamana la finalizarea unui proiect la sediul firmei in Bucuresti. Vointa mea va fi supusa la cea mai grea incercare de pana cum, serile vor fi grele. Ori la restaurante ori la hotel serile voi fi impreuna cu alti colegi din tara, si binenteles ca se va consuma si alcoale. Nu da bine sa refuzi invitatiile conducerii firmei, si chiar vreau sa particip la acest proiect. Pana la urma tot trebuia sa se intample sa ajung in restaurante intr-un anturaj in care se bea, nu puteam evita la nesfarsit. Urmeaza si revelionul, dar ala e doar o seara. Nu stiu cum voi gestiona situatia, sper sa ma descurc.

Va doresc o zi frumoasa,
Sobrichet
Scrie răspuns